The Stick (1988)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.896
Αντιδράσεις
67.375
Για να πω την αλήθεια, δυσκολεύτηκα αν αυτήν την ταινία, έπρεπε να την βάλω στις τρόμου, ή στα πολεμικά. Προτίμησα το δεύτερο, γιατί είναι πολύ έντονο το πολεμικό στοιχείο και τα μυνήματα που περνάει. Η ταινία είναι νοτιοαφρικανικής παραγωγής8) και σπανιότατη. Είχα καταφέρει να την βρω, σε ένα παλιό βιντεοκλάμπ. Αναφέρεται, στα τελευταία χρόνια του πολέμου στην Ναμίμπια, μεταξύ της Ν. Αφρικής και της Ανγκόλα. Μια ομάδα αλεξιπτωτιστών, στέλνεται σε μια συνηθισμένη αποστολή που ως σκοπό, έχει την ανακάλυψη και την εξόντωση ανταρτών. Η ομάδα όμως δεν έχει συνοχή, ο επικεφαλής δεν μπορεί να επιβληθεί και σύντομα θα διαπιστώσουν οτι έχουν χαθει. Τα χειρότερα όμως έρχονται, όταν φτάνουν σε ένα μυστηριώδες χωριό... Ο σκηνοθέτης χωρίς εύκολους εντυπωσιασμούς και εφε, καταφέρνει να μεταφέρει την αγωνία των στρατιωτών στον θεατη, οι οποίοι έρχονται αντιμέτωποι με το υπερφυσικό...
 
img3078i.jpg

Το εξώφυλλο της vhs.
 
Πού την βρήκες αυτή, ρε φίλε; Από το εξώφυλλο, νομίζω ότι την είχα πετύχει σε κάποιο βιντεοκλαμπ, αλλά δεν την νοίκιασα ποτέ. Μάλλον δύσκολο να τη βρω τώρα, αλλά από αυτά που διάβασα αξίζει να κάνω μια προσπάθεια
 
iggylebowski είπε:
Πού την βρήκες αυτή, ρε φίλε; Από το εξώφυλλο, νομίζω ότι την είχα πετύχει σε κάποιο βιντεοκλαμπ, αλλά δεν την νοίκιασα ποτέ. Μάλλον δύσκολο να τη βρω τώρα, αλλά από αυτά που διάβασα αξίζει να κάνω μια προσπάθεια
Aξίζει το ψάξιμο iggy αλλά όπως το λες, είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθεί κάπου. Ακόμα και στην την εποχή των vhs, χρειάστηκε να ψάξω σε πόσα videoclubs...
 
Δεν υπάρχει περίπτωση, θα την παλέψω. Μπορεί να τη βρω να πωλείται κάπου μέσα στο νετ. Θα βάλω και κανένα φίλο από έξω, ίσως βγει κάτι. Δεν μπορεί, κάπου θα υπάρχει ξέμπαρκη. Λίγη τύχη χρειάζεται. Από αυτά που διάβασα πάντως, λίγο τo story, λίγο κάποια σχόλια από όσους την έχουν δει, φαίνεται πραγματικά καλή.
 
Την ταινια την ειδα σε vhs γυρω στο 1990 και με εντυπωσιασε παρα πολυ.Η ταινια απο οτι ξερω δεν εχει μεχρι στιγμης βγει σε dvd.Αν καποιος φιλος γνωριζει κατι σχετικο ας κανει post.Επισης υπαρχει μεγαλο ενδιαφερον για την ταινια παραγωγης 1982 Souther Comfort με παρεμφερες περιχομενο.

http://www.imdb.com/title/tt0083111/

Ευχαριστω εκ των προτερων claus97.

RIO είπε:
Για να πω την αλήθεια, δυσκολεύτηκα αν αυτήν την ταινία, έπρεπε να την βάλω στις τρόμου, ή στα πολεμικά. Προτίμησα το δεύτερο, γιατί είναι πολύ έντονο το πολεμικό στοιχείο και τα μυνήματα που περνάει. Η ταινία είναι νοτιοαφρικανικής παραγωγής8) και σπανιότατη. Είχα καταφέρει να την βρω, σε ένα παλιό βιντεοκλάμπ. Αναφέρεται, στα τελευταία χρόνια του πολέμου στην Ναμίμπια, μεταξύ της Ν. Αφρικής και της Ανγκόλα. Μια ομάδα αλεξιπτωτιστών, στέλνεται σε μια συνηθισμένη αποστολή που ως σκοπό, έχει την ανακάλυψη και την εξόντωση ανταρτών. Η ομάδα όμως δεν έχει συνοχή, ο επικεφαλής δεν μπορεί να επιβληθεί και σύντομα θα διαπιστώσουν οτι έχουν χαθει. Τα χειρότερα όμως έρχονται, όταν φτάνουν σε ένα μυστηριώδες χωριό... Ο σκηνοθέτης χωρίς εύκολους εντυπωσιασμούς και εφε, καταφέρνει να μεταφέρει την αγωνία των στρατιωτών στον θεατη, οι οποίοι έρχονται αντιμέτωποι με το υπερφυσικό...
 
Φίλε το The Stick το ψάχνω εδώ κι ένα μήνα. Την βρήκα να πωλείται κάπου σε μορφή VHS αλλά δεν πρόλαβα και την άρπαξε άλλος. Το Southern Comfort δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να το βρεις. Πρέπει να έχει κυκλοφορήσει σε DVD στην Ελλάδα και νομίζω την έχω πετύχει στα ράφια καταστήματος της γνωστής αλυσίδας ενοικίασης DVD. Άρα, κάπου θα μπορέσεις να τη βρεις και με ελληνικούς υπότιτλους
 
Ευχαριστω iggylebowski.Εστειλα email στο http://www.play.com αν ειναι να την αγορασω απο Αγγλια αλλα ακομα δεν απαντησαν.Σε περιπτωση που τελικα την βρω θα βρω τροπο ωστε να την δουν και αλλοι φιλοι.

Thanks in advance claus97.
 
To εξώφυλλο της ελληνικής vhs

MV5BNDllNjRkY2UtZGMyMy00M2Y2LTk3ZmMtY2M4OTRlMGJjMzFiXkEyXkFqcGdeQXVyMjAxMjEzNzU@._V1_.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα