The Telephone (1988)

noxrider

RetroMaNiaC
Joined
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
814
Αντιδράσεις
69
Ανεξάρτητη low budget ταινία του 1988 με πρωταγωνίστρια την Whoopi Goldberg.Εμπορική αποτυχία και με την Goldberg υποψήφια για το Χρυσό Βατόμουρο της χειρότερης ηθοποιού της χρονιάς(ειδικότερα η Goldberg μήνυσε την εταιρία παραγωγής για να αποτρέψει την κυκλοφορία της ταινίας χωρίς να το καταφέρει).Προσωπικά με άφησε άφωνο το φινάλε της ταινίας όταν την είδα άρχες της δεκαετίας του 90...

 
τι να πω για αυτη την "ταινια"? Την είχα αποβάλει απο το μυαλό μου μέχρι σήμερα ως τραυματική εμπειρία!! Την ειχα δει μικρος (11-12) νομίζοντας οτί ειναι μια κλασσική κωμωδία με την Whoopi, τον ʽθηλυκό Εντυ Μερφυ" οπως έλεγε και το εξωφυλλό της βιντεοκασσέτας. Στα 20 λεπτά κατάλαβα οτι δεν ειναι και πολύ αστείο το έργο και οτί θα είναι κάπως βαρετό. Ο μόνος λόγος που δεν την σταμάτησα την ταινία είναι γιατί ήθελα να δω που θα καταλήξει και γιατί δεν είχα κάτι άλλο να κάνω. Βλέποντας την μέχρι το τέλος, σοκαρίστικα, αισθάνθηκα οτι κάποιος με κοροιδεψε, οτι έχασα 96 λεπτά απο την ζωή μου άδικα. Αν ήξερα περί τίνος πρόκειται τότε, δεν προκειται να την εβλεπά ποτέ. Ειλικρινά δεν είχα ξανανοιώσει έτσι ποτέ βλέποντας ταινία.

Βέβαια επανεξετάζοντας την ταινία τώρα στα 37 μου, με το κριτικό μάτι ενός νοήμων ενηλικά ανθρώπου, με αυξημένη κρίση, θα έλεγα οτί η Whoopi είναι μια απιστευτα ταλαντούχα solo ηθοποιός. Η αλήθεια είναι οτι θεωρώ την ταινία κάτω του μετρίου ακόμα. Πιστεύω οτί αν ήταν θεατρικό μονοπρακτό, και οχι κινηματογραφική ταινία, θα μπορούσε να θεωρηθέι και ως αριστούργημα.
 
Αυτη η γυναίκα εχει πρωταγωνιστησει σε καλη τανια?
 
οταν την βρηκα σε video club και διαβασα την υποθεση, ειπα οτι θα εχει πολυ γελιο και ετσι την νοικιασαμε με εναν φιλο μου, πηραμε και τα απαραιτητα αξεσουαρ(πατατακια-ποπ κορν κτλ) και στρογγυλοκαθισαμε στον καναπε...μετα απο 10 λεπτα (το πολυ) κοιταζομασταν με απορια ενω ειχαμε ηδη πηξει και ψαχναμε αλλη λυση...εχω την εντυπωση οτι αυτο θα ηταν καποιο θεατρικο που μεταφερθηκε σε ταινια με την γουπι η καλωδιακη ταινια δεν ξερω, αλλα δεν τους βγηκε!!!!!!!
 
Θα συμφωνήσω με τον thamona,αν ήταν θεατρικό μονόπρακτο θα ήταν ένα πραγματικό αριστούργημα.
 
Πίσω
Μπλουζα