The Terror (1963)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας RIO
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
22.545
Αντιδράσεις
76.205
Προβολή συνημμένου 113475

Αρχές του 19ου αιώνα. Ο Andre Duvalier ( ένας πολύ νεαρός Jack Nicholson ) ένας αξιωματικός του ναπολεόντειου στρατού, που έχει αποκοπεί από την υπόλοιπη δύναμη, σώζεται από βέβαιο πνιγμό χάρις στην παρέμβαση, μιας παράξενης νεαρής γυναίκας. Όταν συνέρχεται βρίσκεται στο σπίτι της μιας ηλικιωμένης, η οποία δεν γνωρίζει τίποτα για την κοπέλα που τον έσωσε. Αποφασισμένος να την βρει πάση θυσία, θα φτάσει σε έναν κοντινό πύργο, όπου ζει ο Βαρώνος Victor ( Βorris Karloff ) , μαζί με τον υπηρέτη του Stefan.

Εκεί ο Duvalier , θα αναγνωρίσει σε ένα πορτραίτο την γυναίκα που τον έσωσε , αλλά ο Βαρώνος τον πληροφορεί πως η εικονιζόμενη είναι η γυναίκα του Ilsa, που πέθανε πριν από 20 χρόνια. Εκείνος δεν θα πειστεί από τις εξηγήσεις του Victor, που φαίνεται να στοιχειώνεται από την ανάμνηση της νεκρής του συζύγου και αποφασίζει να ανακαλύψει την αλήθεια. Έτσι θα έλθει αντιμέτωπος με ένα σκοτεινό μυστικό και μια ιστορία κατάρας που στοιχειώνει τον πύργο.

Μετά το τέλος των γυρισμάτων της ταινίας The Raven, Ο Roger Corman έχοντας στην διάθεση του τα σκηνικά για μερικές ακόμα ημέρες, αποφάσισε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία για μια νέα ταινία. Έτσι γύρισε μερικές σκηνές με τον Karloff και τους επόμενους μήνες την ολοκλήρωσε με την βοήθεια 5 ( ! ) σκηνοθετών, μεταξύ των οποίων ήταν ο Francis Ford Coppola αλλά και ο ίδιος ο Nicholson. Το αποτέλεσμα σίγουρα δεν είναι κάτι το εξαιρετικό, αλλά και πάλι είναι μια συμπαθητική ταινία τρόμου, με γοτθική ατμόσφαιρα στο γνωστό στυλ του Corman. Φυσικά ξεχωρίζει και πάλι ο Karloff, με την επιβλητική παρουσία του.

Ο Karloff για τις ανάγκες των γυρισμάτων, αναγκάστηκε να μείνει για δυο ώρες μέσα σε παγωμένο νερό, προκειμένου να ολοκληρωθούν οι σκηνές προς το φινάλε, στις οποίες το κάστρο πλημμυρίζει.

Ο Jack Nicholson είχε δηλώσει, πως στην αρχή της ταινίας όπου παλεύει με τα κύματα, είχε κινδυνέψει νa πνιγεί.

Στην ταινία χρησιμοποιήθηκαν σκηνικά από τις ταινίες The Raven και Τhe Haunted Palace.

Το the Terrοr υπάρχει σε ασπρόμαυρη αλλά και σε έγχρωμη κόπια.

Στην Ελλάδα κυκλοφόρησε με τους τίτλους " Ο Τρόμος " και " Η εκδίκηση τη νεκρής " .

http://www.imdb.com/title/tt0057569/

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμπαθητική ταινία, αν και απ' όλους τους (Κόρμαν, Καρλόφ, Νίκολσον, Κόπολα)έχουμε δει και πολύ καλύτερες ταινίες. Την δεκαετία του 90 το Κρήτη TV την είχε κάθε βδομάδα όποτε είχε τρύπα στο πρόγραμμα.

Θυμάμαι ότι στην αρχή σχετικά της ταινίας Ο 13ος στόχος (Targets) του 1968, μιας από τις τελευταίες του Καρλόφ, ο χαρακτήρας που υποδύεται είναι ένας ηθοποιός ταινιών τρόμου ο Μπάιρον Ορλόκ. Ο Ορλόκ λοιπόν είναι σε μια αίθουσα προβολής για να δει μαζί με τους συντελεστές της την νέα του ταινία, πριν βγει στις αίθουσες. Η ταινία είναι το The terror και ο Ορλόκ καθώς τελειώνει η προβολή λέει "Δεν έχω δει χειρότερη ταινία" (το Targets είναι σε παραγωγή Κόρμαν)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thor είπε:
Θυμάμαι ότι στην αρχή σχετικά της ταινίας Ο 13ος στόχος (Targets) του 1968, μιας από τις τελευταίες του Καρλόφ, ο χαρακτήρας που υποδύεται είναι ένας ηθοποιός ταινιών τρόμου ο Μπάιρον Ορλόκ. Ο Ορλόκ λοιπόν είναι σε μια αίθουσα προβολής για να δει μαζί με τους συντελεστές της την νέα του ταινία, πριν βγει στις αίθουσες. Η ταινία είναι το The terror και ο Ορλόκ καθώς τελειώνει η προβολή λέει "Δεν έχω δει χειρότερη ταινία" (το Targets είναι σε παραγωγή Κόρμαν)
:D Δεν το ήξερα αυτό...insιde joke που λένε...
 
Αυτή η ταινία μου αρέσει πολύ και σκόπευα να την αναφέρω κι εγώ. Μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον, όταν πέτυχα τυχαία τη σκηνή με έναν σκελετό να βγαίνει απότομα, είδα ότι έπαιζε και ο αγαπημένος Karloff, οπότε ήθελα αμέσως να τη δω. Το trivium που αναφέρει ο Thor φοβερό όντως, ούτε εγώ το ήξερα.
 
perlastar είπε:
Αυτή η ταινία μου αρέσει πολύ και σκόπευα να την αναφέρω κι εγώ. Μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον, όταν πέτυχα τυχαία τη σκηνή με έναν σκελετό να βγαίνει απότομα, είδα ότι έπαιζε και ο αγαπημένος Karloff, οπότε ήθελα αμέσως να τη δω. Το trivium που αναφέρει ο Thor φοβερό όντως, ούτε εγώ το ήξερα.
Πριν το ξεκινήσω , ήμουν σίγουρος πως είχες ανοίξει θέμα με αυτή την ταινία. αλλά η αναζήτηση στο google δεν έβγαλε κάτι... :)
 
Καλά το σκέφτηκες, μόνο που ήταν στη μελλοντική λίστα. Anyway, τώρα διαγράφτηκε :darkglasses:
 
την συγκεκριμένη ταινία θυμάμαι την έβαζε συχνά πυκνά ο Αντέννα στα 90ς μεταμεσονύχτια (τι μεταμεσονύχτια δηλαδή εκεί στις 3 τα χαράματα τότε που έβαζε ξένες ταινίες για να συμπληρώσει το πρόγραμμα). Αν και η ταινία αυτή δεν έχει κάτι το τρομαχτικό,παρ όλα αυτά η ατμόσφαιρά της έχει κάτι το αόρατα ανατριχιαστικό.
 
Πίσω
Μπλουζα