The Tommyknockers (1993)

nicksofar

RetroActive
Joined
21 Σεπ 2008
Μηνύματα
263
Αντιδράσεις
21
Μία απο τις δυνατές ταινίες του King, το plot σε μεταφέρει σε ένα χωρίο όπου ένα συγγραφέας επισκέφτεται, και σιγά σιγά αρχίζει να προβληματίζεται με την συμπεριφορά των κατοίκων του..

Δεν θα αργήσει να καταλάβει ότι οι κάτοικοι είναι κυριευμένοι απο κάτι, η συνέχεια στην οθονή...

\


Tommyknockers.jpg
Προβολή συνημμένου 130537



[video=youtube;zqFh0QWE-Y0]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατά τη γνώμη μου το βιβλίο ήταν αρκετά παιδικό για τα δεδομένα του τεράστιου Stephen και η ταινία ακόμα χειρότερη, αλλά φυσικά αυτά είναι γούστα. :)
 
Συμφωνώ, τουλάχιστον για το βιβλίο. Αν και είμαι μέγας fan του King, αυτό δεν μου άρεσε καθόλου. Την ταινία δεν την έχω δει.

Παρεπιπτόντως, αξίζει να αναφερθεί ότι η Ελληνική έκδοση της Bell έχει τον τίτλο "Οι Νυχτερίτες". Αυτό το "Tommyknockers" θα ήταν μπελάς για οποιονδήποτε μεταφραστή. :)
 
ναι ὀντως τα γούστα είναι υποκειμενικά, εγώ την βρήκα με το σενάριο και λόγω της μεγάλης διάρκειας....
 
alkis21 είπε:
Κατά τη γνώμη μου το βιβλίο ήταν αρκετά παιδικό για τα δεδομένα του τεράστιου Stephen και η ταινία ακόμα χειρότερη, αλλά φυσικά αυτά είναι γούστα. :)

Εμενα μου αρεσε το βιβλιο... αλλα το διαβασα οταν ημουν παιδι. Τωρα που το λες εχεις καποιο δικιο.

Η ταινια ηταν χαλια παντως
 
Γενικά ο Κίνγκ, είχε "προβλήματα" στην μεγάλη ( η μικρή) οθόνη! Με εξαίρεση το Carrie και το Christine...
 
Παίδες η γνώμη μου. είναι ότι συγκρίνετε 2 διαφορετικά προιόντα. Σε διαφορετικά προφίλ αγοραστών απευθύνονται τα βιβλία του τρισμέγιστου King, και σε διαφορετικό προφίλ οι ταινίες του. Κατα την ταπεινή μου γνώμη είναι top στο είδος του και στις 2 κατηγορίες, βεβαίως με άλλους μετρ του είδους.
 
RIO είπε:
Γενικά ο Κίνγκ, είχε "προβλήματα" στην μεγάλη ( η μικρή) οθόνη!
The Shawshank Redemption, The Stand, The Shining, Misery, The Green Mile, The Mist, It, Stand by Me, The Dead Zone είναι μερικά μόνο από τα αριστουργήματά του. :)
 
Και το The Cell, και το Duma key... Όσο για ταινίες, δεν έχω δει καθόλου.
 
Εχω τα παντα απο stephen king και τα βιβλια του και της ταινιες.Η συγκεκριμενη ταινια οντως δεν λεει και πολλα αλλα το βιβλιο προσωπικα μαρεσει.Οι ταινιες του γενικα δεν ειναι κακες απλα ειναι αδυνατων την ποιοτητα και την μαγια των βιβλιων του να την μεταφερει αυτουσια στην μικρη οθονη.Γιαυτο και οποιος απολαυσε καποιο βιβλιο του που μετα το ειδε σε ταινια στην τηλεοραση η στον κινηματογραφο δεν του αρεσε ωσο το βιβλιο.
 
Πίσω
Μπλουζα