The Vindicator [CPC 6128]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.883
Αντιδράσεις
3.865
Αγαπημενο παιχνιδι απο αυτα που δεν ειχες ακουστα πιτσιρικας και εμεινες εκπληκτος μολις το εριξες στο disc drive,(καλα ισως να ειχα δει καποιο screenshot στο User νομιζω).

Θυμαμαι το ερωτευτηκα απο την πρωτη ματια και η πρωτη ματια ηταν το amazing macho screen intro ,την εισαγωγη δηλαδη.

Δετε :

Vindicator%20(E),%20The_1.png


Δεν σας θυμιζει τον Αρνι στα νειατα του;

Και εμενα τοτε κατι απο Εξολοθρευτη μου εφερνε ,χωρια που ειχα αδυναμια στα Big Guns!!

Kαι gameplayικως και γραφικως το παιχνιδι διεφερε ,στα γραφικα τοτε με εντυπωσιαζε η υψηλη αναλυση (ποιος γελασε; ) Και το gameplay διεφερε απο τα συνηθισμενα,aυτα τα μεσα εξω στην οθονη δεν τα ειχα ματαξαναδει,χωρια που απο τα λιγο που θυμαμαι παιζαν και κατι δισκετες που επρεπε να βρεις,(μεστην γκαντζετια δηλαδη).

0.jpg


0.jpg


Δετε:


Eχω να το παιξω απο τοτε,πιτσιρικας ειχα την κακη συνηθεια να σβηνω παιχνιδια να γραφω καινουργια (παραδοξως με τις βιντεοκασσετες δεν το εκανα) και τσεκαρωντας προσφατως τις σημερινες μου δισκετες απο τα παλια ,πανω ειχα γραψει ping pong και τενις.

Αμυαλο παιδι. :(

Ελπιζω να το δω στο εγχρωμο μονιτορ του CPC συντομα,το'χω βαλει σκοπο να μην το δω σε emu.

Oτι καλυτερο και το ποστερ!!

the_vindicator.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τα ωραιότερα, με ιδιαίτερα δύσκολο χειρισμό του τανκ. Οταν,δε, το είδα σε arcade, επαθα πλακα με τα γραφικά που ΔΕΝ είχα δει και τον ήχο που ΔΕΝ είναι ακούσει στον 6128.
 
Που ειχε βγει στα arcades και δεν το πηραμε χαμπαρι.

Εισαi σιγουρος ηταν το ιδιο;
 
To Arcade ηταν το Vindicators.

Αυτο που λεει ο Aardy λεγεται The Vindicator και ειχε πλασαριστει (αν θυμαμαι καλα) ως μια νοητη συνεχεια του Green Beret
 
Οκ σορι. Δε μπορώ να δω και το ΥΤ βίντεο από τη δουλειά, και θεώρησα ότι ηταν αυτό που είπα.
 
E μα λεω και εγω που το ειχε το τανκ και το εχασα,ασε που βαθεια μεσα μου το ηθελα να υπαρχει εκδοση για arcades ,ετοιμος ημουν να πατησω το ΜΑΜΕ. :D
 
Πολύ καλό παιχνίδι με εξίσου καλό μουσικό θέμα, αλλά αρκετά δύσκολο.

Είχα σκοπό να φτιάξω ένα αντίστοιχο review για τον C64.

Στο μέλλον... :)
 
Πράγματι , πολύ ωραία μουσικούλα και μάλιστα με διάρκεια και μεταβολή ! Και η αφίσα είναι εξαιρετικά ωραία ! Μου άρεσε τόσο πολύ που την αποθήκευσα ! Αλλά βρε παιδί μου , όλο τα ίδια γραφικά δεν έχει ;
 
Mπράβο Aardvark !! Ωραίο παίγνιον. :)

Δεν έχω τίποτα να συμπληρώσω, πέρα απο όσα είχα γράψει παλιότερα στα σχόλια του τεύχους 48:

The Vindicator: Οχι, δεν είναι conversion του M.I.A. !! (δεν είχε άλλωστε κυκλοφορήσει ακόμα στα arcades). Ο συνοδευτικός τίτλος "Green Beret ΙΙ" που του αποδόθηκε, ήταν απλά θέμα marketing. Παρ 'ολα αυτά το παιχνιδάκι είναι καλό (τα "μοτίβα" του gameplay αλλάζουν καθώς περνάτε levels) και αξίζει να το παλέψετε. Στα ίδια καλά επίπεδα είναι και τα γραφικά και ο ήχος (εξαιρετική η έκδοση του amstrad).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπεροχο game με πολυ καλα γραφικα, και το ποστερ ολα τα λεφτα!
 
πραγματικά ωραίο παιχνίδι για cpc
 
Wally είπε:
To Arcade ηταν το Vindicators.Αυτο που λεει ο Aardy λεγεται The Vindicator και ειχε πλασαριστει (αν θυμαμαι καλα) ως μια νοητη συνεχεια του Green Beret
Είχα πέσει θύμα αυτού του marketing trick. Όντας τρελός fan του Green Beret, αγόρασα το Vindicator που διακριτικά πλασαριζόταν σαν "Green Beret 2" από την Ocean/Imagine. Χωρίς φυσικά κανενός είδους license από την Konami, που άλλωστε δεν είχε βγάλει ακόμα sequel. Aπλά άφησαν τα περιοδικά να κάνουν το ανάλογο hype.

Αποτέλεσμα: οικτρή απογοήτευση για τον μικρό Maddog, αφού τα παιχνίδια ελάχιστη σχέση έχουν και ποιοτικά το Green Beret ήταν έτη φωτός καλύτερο, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Κρίμα τα λεφτά...από τις πιό απογοητευτικές αγορές που έχω κάνει στην ζωή μου. :cry:
 
Tρια παιχνιδια σε ενα;;;


To πρωτο ηταν μεσα σε διαδρομους σε στυλ FPS (και δεν ειχες ιδεα που να πας),το δευτερο ηταν platform shooter ,το τριτο ποιο ηταν;;



Anyway αξιοπρεπεστατα γραφικα ,με καλη αναλυση για τον CPC με ενα φοβερο εξωφυλλο για συνοδεια,must have..must have!!
 
Πίσω
Μπλουζα