The Warriors (1979)

Τωρα αγαπητοι μου δεν έχετε εντελώς άδικο αλλά επειδή την ταινία την αγαπώ και την θεωρώ ύμνο στις αξιες της φιλίας και της ανοχής και μου άρεσε η αρχή του ριμέικ ας καταθέσω την ταπεινή μου άποψη. Λογω κανονισμών δεν μπορώ να επεκταθώ αλλά έχω να πω το εξης

Μηπως οι συμμορίες που την πέφτουν στους νεαρούς (οι οποιοι θα μπορουσαν να λεγονται ᾽᾽Ταλαιπωροι πολίτες᾽᾽ - κάθε εθνικοτητας) και κανουν το κέντρο της πόλης απροσπέλαστο έχουν επίτηδες αφεθεί να αφηνιάσουν απο μια άλλη συμμορία πανισχυρη και με πιο σκοτεινούς σκοπους; (που θέλει ας πουμε να μοιράσει τα εδάφη στους φιλους της). Και στο τέλος οι φιλοι μας για να πάνε στην παραλἰα θα πρέπει να παιξουν ξύλο με δεκάδες μπράβους στο παραλιακό μέτωπο εκτός και αν πληρώσουν εισιτήριο. Ας γράψει κάποιος και αυτή τη βερσιον στο ριμέικ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω θα ηθελα το ριμε'ι'κ γυρισμενο γυρω στο '82, με Σκηνοθεσια και Καστ Δαλιανιδη! Γαρδελης,Μιχαλοπουλος και τα γνωστα!...
 
Domenica είπε:
Τωρα αγαπητοι μου δεν έχετε εντελώς άδικο αλλά επειδή την ταινία την αγαπώ και την θεωρώ ύμνο στις αξιες της φιλίας και της ανοχής και μου άρεσε η αρχή του ριμέικ ας καταθέσω την ταπεινή μου άποψη. Λογω κανονισμών δεν μπορώ να επεκταθώ αλλά έχω να πω το εξης
Μηπως οι συμμορίες που την πέφτουν στους νεαρούς (οι οποιοι θα μπορουσαν να λεγονται ᾽᾽Ταλαιπωροι πολίτες᾽᾽ - κάθε εθνικοτητας) και κανουν το κέντρο της πόλης απροσπέλαστο έχουν επίτηδες αφεθεί να αφηνιάσουν απο μια άλλη συμμορία πανισχυρη και με πιο σκοτεινούς σκοπους; (που θέλει ας πουμε να μοιράσει τα εδάφη στους φιλους της). Και στο τέλος οι φιλοι μας για να πάνε στην παραλἰα θα πρέπει να παιξουν ξύλο με δεκάδες μπράβους στο παραλιακό μέτωπο εκτός και αν πληρώσουν εισιτήριο. Ας γράψει κάποιος και αυτή τη βερσιον στο ριμέικ.
Αυτό που λες, θα είναι το "απαισιόδοξο φινάλε της ταινίας".

Αφού θα έχουν καταματώσει αλλά θα έχουν διασχίσει επιτυχώς το ιστορικό κέντρο (happy end)

θα ανακαλύψουν ότι υπάρχει και μια "δύναμη" "πάνω από τις συμμορίες" που τις "ελέγχει και τις κινεί".

Έτσι, όλη η προσπάθειά τους θα έχει πάει χαμένη, μιας και << κανείς δεν τα βάζει με τους "απο-πάνω" >> (un-happy end).

Αλλά θα αφήσει παράλληλα ανοικτό έτσι το ενδεχόμενο για ένα #2 ...
 
Ωραιο ακούγεται. Προτεινω να κρατήσουμε και την ιδέα για την 80ς αισθητική. Μονο που το σικουελ τουλάχιστον το θέλω πιστό στην ταινία. Ας πούμε πως εργαζόμενη κοπέλα με εξωτική καταγωγή από Ευριπίδου μεριά τους βοηθά να αποκαλύψουν την πλεκτάνη και μετά απο πολλές περιπέτειες παραδίδουν τους ενόχους στην δικαιοσύνη που ταινία ειναι, ας πουμε πως κανει την δουλειά της, διώχνουν ολους τους κακούς (καθε εθνικότητας) και ολοι οι καλοί (καθε εθνικότητας) ανακαταλαμβάνουν τα εδάφη τους και το γιορτάζουν βλέποντας την ανατολή στην παραλία διότι πολύ συγκινούμαι με το αρχικό φινάλε και δεν το αλλάζω με τίποτα.

Και εδώ το κόβω διότι μας βλέπω να πηγαίνουμε για κλείδωμα και κριμα ειναι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ασε που το πηγες στην Επιστημονικη Φαντασια και θα μας κυνηγησει και ο μπαρμπα Walter... :)
 
Η heavy metal μπάντα "Twisted Sister" (που μάλιστα θα μας επισκεφτούν και φέτος, για 3η φορά στην Ελλάδα!) έχει πάρει μάλιστα το στιγμιότυπο που φωνάζει "Warriors..Come out to play!" στον δίσκο τους "Come Out And Play" όπου ακούγεται στην εισαγωγή του ομώνυμου κομματιού: "Twisted Sister..Come Out And Play!". Περιμένω το remake με ανυπομονησία!
 
Λιγο ασχετο και δεν θελω να το ξαναπαω στα πολιτικα αλλα ελπιζω να ειναι σαφες πως διαφωνω με πολλα απο τα αρνητικα που ειπωθηκαν παραπανω για τους ξενους... Επανερχομαι διοτι διαβασα προσφατα μια συνεντευξη του Γουολτερ Χιλλ σε ενα παλιο τευχος του Εμπαιρ και ελεγε πως υποστηριζε παντα αυτους που ηταν στο περιθωριο και πως ολες του οι ταινιες ειναι σαν εναλλακτικα γουεστερν. Τωρα δεν ξερω τις πολιτικες του αποψεις αλλα παντως ακουγοταν ανθρωπος με ανεκτικοτητα και κατανοηση απεναντι στους αδικημενους γενικως πραγμα που φαινεται και σε αλλες ταινιες του. Εντυπωση μου ειχε κανει παντως πως το καστ αυτης της ταινιας παρεμειναν σχεδον αγνωστοι, θα περιμενε κανεις να εχουν κανει σπουδαιες καριερες ισως ομως να μην βρηκα αρκετες πληροφοριες για αυτους, ειδικα για το ζευγαρι των πρωταγωνιστων που ειχαν και φοβερη χημεια μεταξυ τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκπληκτική ταινία, πάντα επίκαιρη και νευρώδης, με θαυμάσιες ερμηνείες! Ο Γουόλτερ Χιλ είναι μέγιστος σκηνοθέτης (πολύ καλό και το γουέστερν του "Οι καβαλλάρηδες με τη μεγάλη σκιά").
 
Eχω διαβασει οτι κατα την διαρκεια γυρισματων μια συμμορια απειλησε να μπουκαρει στο πλατο και να τα κανει λιμπα, αν δεν την ανεφεραν στο σεναριο. Το θεωρουσαν προσβλητικο να γυριζουν ταινια με συμμοριες στην περιοχη τους και αυτοι να μην εμφανιζονται πουθενα. Η κατασταση εφτασε στο αποκορυφωμα οταν για τις αναγκες της ταινιας επρεπε να κανουν γκραφιτι με το σημα των Warriors και καταλαθος πατησαν πανω σε ενα tag της συμμοριας. Ως αποζημιωση η συμμορια δεχτηκε μια στανταρ αμοιβη για φυλαξη και ''προστασια'' του εξοπλισμου του συνεργειου, ενω απαγορευτηκε σε συντελεστες της ταινιας να εμφανιστουν με τα σηματα των φανταστικων συμμοριων μετα το περας της καθε σκηνης.
 
Ταινιάρα! Την είχα δει ένα βράδυ, τέλη 80s-αρχές 90s, στην τηλεόραση. Ήταν η εποχή των Warriors και των Vatos loccos forever! H αντίστοιχη δραματουργία με τσικάνος!
 
Πίσω
Μπλουζα