The Woman in Black (1989)

perlastar

RetroJunkie™
Joined
30 Αύγ 2013
Μηνύματα
2.077
Αντιδράσεις
1.080
Αυτή η βρετανική τηλεταινία είναι από τις ταινίες τρόμου που μου έμεινε περισσότερο, λόγω του ότι με κατατρόμαξε, πράγμα πολύ δύσκολο για μένα στις ταινίες τρόμου.

Ένας νεαρός δικηγόρος ταξιδεύει στην παραλιακή πόλη Crythin για να τακτοποιήσει το θέμα του σπιτιού μετά το θάνατο της ηλικιωμένης χήρας που έμενε εκεί. Όλοι οι κάτοικοι έχουν μυστηριώδη συμπεριφορά σε σχέση με αυτό το σπίτι και φαίνεται σαν να έχουν ένα κοινό μυστικό. Παραμένουν σιωπηλοί και όταν ο δικηγόρος τους ρωτάει ποιά είναι αυτή η μυστηριώδης γυναίκα ντυμένη στα μαύρα που εκείνος βλέπει συχνά να περιφέρεται στο μέρος. Σιγά σιγά ανακαλύπτει την τρομερή ιστορία που κρύβουν όλοι, με τραγικές συνέπειες και για τον ίδιο.

Πολύ καλή σκηνοθεσία από τον Herbert Wise, υπέροχη μελαγχολική ατμόσφαιρα τρόμου, ανατριχιαστικές σκηνές και πολύ καλή η ερμηνεία της Pauline Moran ως η μαυροφορεμένη γυναίκα (εντελώς μεταμορφωμένη από το ρόλο που την έχουμε συνηθίσει πολλοί ως τη γραμματέα Miss Lemon στις ταινίες Agatha Christie's Poirot με τον David Suchet.)

H ταινία έγινε ριμέικ το 2012 με πρωταγωνιστή τον διάσημο Xάρρυ Πότερ, Daniel Radcliffe.

 
Καλή για Αγγλική ταινία, με αρκετές τρομακτικές στιγμές...
 
Σκέψου περλασταρ για κάποιον που εχει δει 8-9 θριλέρ στην ζωή του, πόσο θα τρομάξει ;) Αν έχετε δει και τις δύο, παλιά και σύγχρονη καντε μια σχετική σύγκριση για το ποια ήταν η καλύτερη και φυσικά η πιο τρομακτική.
 
Α ναι, σίγουρα δεν τη συνιστώ στους μη μυημένους στις ταινίες τρόμου Αριάδνη :) Για μένα προσωπικά οι ταινίες με φαντάσματα και γενικά ο ψυχολογικός τρόμος είναι ο πιο τρομακτικός, τα αίματα και οι δολοφονίες δεν με τρομάζουν. Το ριμέικ το έχω κατεβάσει και σκοπεύω να το δω σε λίγο καιρό, μόλις το δω θα σου πω, αν και εγώ είμαι προκατειλημμένη με τα ριμέικ και συνήθως δεν ξεπερνάνε για μένα την αρχική ταινία.
 
To είδα λοιπόν και το ριμέικ και θα πω τη γνώμη μου, όπως το υποσχέθηκα και σε σένα, Αριάδνη. Όπως το περίμενα, για μένα δεν φτάνει το αρχικό σε ποιότητα και πραγματικά λυπάμαι που το αυθεντικό ήταν μόνο τηλεταινία και δεν βγήκε στον κινηματογράφο.

Όσο για το πιο τρομακτικό, εξαρτάται από το είδος του τρόμου. Για μένα η πρώτη παραμένει η πιο τρομακτική, αλλά σίγουρα πολλοί θα διαφωνούσαν επειδή η δεύτερη, όπως συνηθίζεται στις νέες ταινίες τρόμου, έχει περισσότερα ξαφνιάσματα. Εγώ όμως πιστεύω ότι οι παλαιότερες ταινίες στέκονται πολύ πιο ψηλά και σε ποιότητα και σε τρόμο, γιατί δεν στα πετάνε όλα στη μούρη, αλλά κρατάνε κάποια πράγματα, με αποτέλεσμα να μπορείς να αφήσεις τη φαντασία σου να συμπληρώσει κάποια κενά (suggestive horror που λένε στα Αγγλικά). Αυτό είναι υπέροχο και θέλει ξεχωριστή τέχνη. Ενώ οι σύγχρονες ταινίες τρόμου στηρίζονται στα ξαφνιάσματα κι επίσης στα πετάνε όλα στη μούρη όπως είπα. Και χαίρω πολύ, αν κάνεις ένα ξαφνικό μπαμ σε κάποιον εννοείται θα τρομάξει, το θέμα είναι να το καταφέρεις και με άλλους τρόπους όπως παλιά.

Κατά τα άλλα, η μαυροφορεμένη γυναίκα στο ριμέικ δεν φτάνει την Pauline Moran ούτε στο 1%. Όσο για τα θετικά, καλό γενικά το ριμέικ για την εποχή του με πολύ ωραία πλάνα και καλή η ερμηνεία του Radcliffe.
 
Σ'ευχαριστω καλή μου φιλη που μπήκες στον κόπο να δεις την δεύτερη σύγχρονη ταινία. Είσαι της παλιάς σχολής των θρίλερ και εγω το ίδιο όπως και εδώ οι περισσότεροι, δεν σε ξαφνιάζουν άγαρμπα οι παλιές ταινίες και παίζουν με τις αισθήσεις σου έξυπνα. Εδώ μεσα υπάρχει και θέμα ξεχωριστώ με τον Χίτσκοκ αλλά θα βρεις και παλιές ασπρόμαυρες ταινίες που θα λατρέψεις.

Η δευτερη ταινία σε τρόμαξε έστω και άγαρμπα, να δω αν φτάνουν τα δυναμάρια μου να την δω. Παλιά όταν ήμασταν παιδιά και έβαζε θρίλερ την νυκτα η τηλεόραση είχαμε και από ένα μαξιλάρι στο πρόσωπο, οπότε μισοβλέπαμε και ο πιο τολμηρός μας έδινε οδηγίες, δεστε τωρα μην βλέπετε.. :flower:
 
Είδα την έκδοση του 89 και μου άρεσε πολύ. Εξαιρετική ατμόσφαιρα...είναι και που τρελαίνομαι με μυστήρια και μεταφυσικά στην βρετανική ύπαιθρο...
 
Πίσω
Μπλουζα