To Tetris γίνεται 29...

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Σαν σημερα πριν απο (6 Ιουνιου 1984) ο Ρωσος μαθηματικος Αλεξει Πατζιτνοφ

δημιουργει ενα videogame που εμελε να γινει ενα απο τα δημοφιλεστερα παγκοσμιως!!!

Δεν ηταν αλλο απο το...ΤETRIS!!!! :)

attachment.php


Περισσοτερα μπορειτε να διαβασετε εδω αλλα και στo επισημο site

Επειδη δεν ηξερα που να ποσταρω την ειδηση, την "παρκαρισα" εδω. :)

Αν δεν ταιριαζει...παρακαλω οι γνωριζοντες να την μεταφερουν στο καταλληλο τοπικ. :flower:
 
Ενα απο τα πρωτα παιχνιδια που επαιξα στο gameboy (Ισως το πρωτο;; ). Ποτε δεν το συμπαθησα ιδιαιτερα , αλλα θυμαμαι οταν ειμασταν μικροι, ακομα και μεγαλυτεροι σε ηλικια επαιρναν gameboy μονο για το Tetris :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημερα!

Ιστορικο-μοναδικο παιχνιδι... :bow:

Αν και δεν ειχα ποτε κονσολες, οταν πηγαινα στα "ηλεκτρονικα"(που τα λεγαμε), ηταν το μοναδικο που με συγκινουσε...

Τα αλλα δεν με ενδιαφερανε...95% Tetris και 4% φλιπερ...και 1% ολα τα αλλα..

Μαλιστα τωρα τελευταια που κολλησα την ρετρο-αρρωστια μπαινω και παιζω online...

Δεν ειμαι το ιδιο γρηγορος αλλα το απολαμβανω παρολο που καποτε τα ειχα βαρεθει ολα...

:wave:
 
Αν το Pacman το εχω βγαλει την ψυχη απο το λιωσιμο και ακολουθει απο κοντα και το Donkey kong (Arcades) τοτε τριτο στην λιστα ειναι το Tetris.Απο την πρωτη στιγμη που ειδα την διαφημηση για το Game Boy με τα πιτσιρικια στην γαλαρια του λεωφοριου να παιζουν Tetris διπλο,να μπαινουν στον κοσμο του και να τους κυνηγανε τα κομματια κολησα απευθειας με αυτο το παιχνιδι και δραχμη δραχμη μαζευα τα λεφτα για να παρω Game Boy και Tetris.Οταν το πηρα πραγματικα το ελιωσα το game boy με το συγκεκριμενο παιχνιδι οπως και τα φτηνιαρικα εκεινα Tetris που πουλανε στα πανυγηρια και ειχα κατα καιρους οπως και εχω ενα που με εχει μεινει.

Φυσικα τρελο λιωσιμο με της ωρες καθε μερα στα ηλεκτρονικα του χωριου μου πανω απο την ψιλοσπασμενη,καμενη απο τα τσιγαρα και γενικα σαραβαλιασμενη καμπινα που ειχε μεσα το Tetris.Ατελειωτες ωρες και ατελειωτα σκηνικα πανω απο αυτη την καμπινα που δυστηχως δεν μπορω να αναφερω ;)

Και μιας που ανοιξε αυτο το θεμα ο φιλτατος Σταυρος να πω οτι μετα απο ολα αυτα τα χρονια ο Αλεξει Πατζιτνοφ εμφανιστηκε ξανα με ενα δωρεαν παιχνιδι για ios συσκευες που ονομαζεται Marbly.Ο σκοπoς μας στο παιχνιδι ειναι να ενωσουμε χρωματιστες μπαλες σχηματιζοντας τριαδες με το ιδιο χρωμα ετσι ωστε να αδειασει το board.Συνολικα το παιχνιδι συμπεριλαμβανει συνολικα 180 puzzles,τρια modes,multiplayer και leaderboards.

 
Πολύ ενδιαφέρον ντοκυμαντερ για το Tetris είναι το "Tetris:From Russia with love"
 
Το μονο παιχνιδι,απο αυτα που εχω στο κινητο,που παιζω ωπου σταθω κι ωπου βρεθω.

Μιλαμε εχουν περασει χωρις να το καταλαβω οι ουρες αναμονης. :D
 
Το Tetris επιστρεφει!!! :)

Συγκεκριμενα η Ubisoft ετοιμαζει εκδοσεις για τις 2 next gen κονσολες XBOX one & PS4.

πηγη
 
Ολα τα ειχαν οι νεες κονσολες το tetris τους ελειπε :p
 
Αυτα ειναι!!!Δεν εχω κατι με το παιχνιδι,αντιθετως μαλιστα πιστευω οτι ειναι απο τα λιγα που οτι και να πεις ειναι λιγο,αλλα ρε παιδι μου ειναι αναγκη να βγει και στις next gen κονσολες tetris???Αν και διαφωνω σε παρα πολλα με το Billara τωρα εχει δικιο...
 
Από τα λίγα ηλεκτρονικά παιχνίδια ( καθώς δεν είμαι και ιδιαίτερα σχετικός με το άθλημα), που με έκαναν να ασχολούμαι καθημερινά για ώρες...είχα πάρει εκείνο το tetris που πουλούσαν στα πανηγύρια και θύμιζε game boy, στην φτωχή του εκδοχή.
 
RIO είπε:
Από τα λίγα ηλεκτρονικά παιχνίδια ( καθώς δεν είμαι και ιδιαίτερα σχετικός με το άθλημα), που με έκαναν να ασχολούμαι καθημερινά για ώρες...είχα πάρει εκείνο το tetris που πουλούσαν στα πανηγύρια και θύμιζε game boy, στην φτωχή του εκδοχή.
ΩΩΩ, τι μου θύμισες!!!! Κάπου το έχω αυτό το φορητό Τetris και πρέπει να κάνω ανασκαφές για να το βρω!!! :thumbup:
 
RIO είπε:
...είχα πάρει εκείνο το tetris που πουλούσαν στα πανηγύρια και θύμιζε game boy, στην φτωχή του εκδοχή.

kingtiger077 είπε:
ΩΩΩ, τι μου θύμισες!!!! Κάπου το έχω αυτό το φορητό Τetris και πρέπει να κάνω ανασκαφές για να το βρω!!! :thumbup:
Μαλλον το παρακατω θα λετε... :)

attachment.php
 
Ναι αυτό ήταν... :D
 
Το είχα!!!29,μικρό είναι ακόμα,περίμενα να είναι παλιότερο,από τη δεκαετία του 70.
 
Πίσω
Μπλουζα