Toki (360/PS3/Wii)

ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ!!!

Μόνο λίγο ποιο χαρούμενος να ήταν, στο Remake είναι σαν κατσούφης.
 
141p72v.jpg


360/PS3/Wii προς τα τελη καλοκαιριου συμφωνα με τα τελευταια νεα
 
Τα νεα απο το μετωπο λενε οτι θα βγει Σεπτεμβρη στο Steam και μεχρι το Γεναρη στις αλλες πλατφορμες...

Πηγη
 
Καλη προσπαθεια δεν μπορω να πω αλλα σαν πολυ μεγαλοσ λατρησ του κλασικου TOKI μπορω να πω οτι το κανουριο δεν φτανει ουτε στο ελαχιστο την μαγεια του κλασικου.Ο νεοσ ειναι ωραιοσ αλλα ο παλιοσ ειναι αλλιωσ.Και οταν μιλαμε για τετοια παιχνιδια θρυλουσ δεν μπορει να τα φτασει κανενα remake.
 
Δηλαδή σε τι υπολείπεται το καινούργιο αλήθεια;
 
manos426f είπε:
Δηλαδή σε τι υπολείπεται το καινούργιο αλήθεια;
Δεν υπολειπεται σε κατι ουτε απαξιωνω το παιχνιδι φιλε μου.Απλα ολοι εμεισ που μεγαλωσαμε μαυτο το παιχνιδι και κυριωσ εγω γιατι δικεια μου γνωμη ειναι αυτη δεν με κολαει στα ματια μου το παιχνιδι δεν μπορω να το συνηθισω δηλαδη.Απλα θα ειναι ενα remake που θα το παιξω και τιποτα παραπανω θα το τελειωσω μια φορα και τελοσ μετα εννω το παλιο ακομα και σημερα το επαιξα και θα το παιζω μια ζωη.Ειναι καλο ομωσ για τα νεα παιδια που απαξιωνουν τα παλια παιχνιδια και δεν ασχολουνται μαυτα γιατι τωρα με αυτα τα γραφικα που δεινουν μια φρεσκαδα στο παιχνιδι θα ασχοληθουν πιστευω μαυτο το παιχνιδι θρυλο.
 
Aπό τη στιγμή που το παιχνίδι είναι ίδιο και απαράλλαχτο με το κλασσικό,με μόνη διαφορά τον σύγχρονο τεχνικό τομέα του,η δική μου γνώμη είναι ότι ασφαλώς και είναι πολύ καλύτερο του παλαιού.

Απλά ορισμένες φορές η λαίλαπα που ακούει στη φράση "τα παλιά ήταν καλύτερα" συμπαρασύρει ακόμη και τα remakes,πράγμα το οποίο φυσικά και δεν έχει καμία λογική.

Από 'κει και πέρα,συμφωνώ στο ότι αυτό το Toki θα αρέσει στους νέους gamers πολύ περισσότερο του παλαιού,ακριβώς λόγω του ότι έχει παρουσιαστικό ανάλογο των απαιτήσεων της εποχής... ;)
 
Έτσι είναι Μάνο. Αλλά εμείς οι παλιές καραβάνες προτιμάμε το κλασικό παλιο TOKI της Amiga 500 ή του MAME. Οπότε θα τελειώσω πρώτα αυτό και μετά το remake. Το οποίο παρεπιμπτόντως, είναι πανέφορμο!!
 
Ακομα και τα καλα remakes πεφτουν στη λουμπα που ονομαζω "γεμιστα της μανας".

Απαξ και μια συνταγη ειναι καλη και σου σφηνωθει στο μυαλο, οποιαδηποτε προσπαθεια βελτιωσης θα την δεις (αδικως) με διαθεση απο ουδετερη εως και αρνητικη. Αν ειναι και λιγο "σουπα"...θα κραυγαζεις περι ιεροσυλιας και για μαγισοκαψιματα.

Το Toki ηταν πολυ καλη συνταγη - ζυγισμενο, ισοροπημενο, σε ελιωνε αλλα σε αφηνε μετα να ηρεμησεις για λιγο, φροντισμενο τεχνικα, ομορφη μουσικη, σωστη παλετα κτλ. Οι παλιοι θυμηθειτε...κοπανα, εξω βροχα, πισω γκαπα-γκουπα οι μπιλιαρδομπαλες, το γονατο σου κολημμενο στη καμπινα να νιωθει το βομβο απο το sub-ιδι, γυρω οι "ανταγωνιστες" να περιμενουν το λαθος σου και εσυ να εχεις ανεβασει αδρεναλινες διοτι οφειλες να γραψεις το ονοματακι σου ψηλα, πιο ψηλα απο ολους. Priceless...

Θελω παντως να πιστευω οτι οι νεοι gamers θα το γουσταρουν το remake.

Ο Τακης το τελειωνει με ενα "εικοσαρικο" btw
 
Wally είπε:
Το Toki ηταν πολυ καλη συνταγη - ζυγισμενο, ισοροπημενο, σε ελιωνε αλλα σε αφηνε μετα να ηρεμησεις για λιγο, φροντισμενο τεχνικα, ομορφη μουσικη, σωστη παλετα κτλ. Οι παλιοι θυμηθειτε...κοπανα, εξω βροχα, πισω γκαπα-γκουπα οι μπιλιαρδομπαλες, το γονατο σου κολημμενο στη καμπινα να νιωθει το βομβο απο το sub-ιδι, γυρω οι "ανταγωνιστες" να περιμενουν το λαθος σου και εσυ να εχεις ανεβασει αδρεναλινες διοτι οφειλες να γραψεις το ονοματακι σου ψηλα, πιο ψηλα απο ολους. Priceless...
Ο Τακης το τελειωνει με ενα "εικοσαρικο" btw
:bow: Απιστευτη περιγραφη!!!!!!!!!Ετσι ακριβως ηταν!!Μα καλα,παντου τα τα μαγαζια τα ιδια ηταν?Σε μια αιθουσα μπιλιαρδα και ηλεκρονικα?Το παιχνιδι παντως φαινεται πανεμορφο και απο οτι βλεπω ειναι ακριβως το ιδιο απλα με καλυτερα γραφικα.Μακαρι να το κανουν και λιγο πιο ευκολο γιατι απο καποιο σημειο και μετα γινεται πολυ δυσκολο.

Ο Τακης ειναι υπαρκτο προσωπο και οντως το τελειωνει με ενα εικοσαρικο?
 
Ο Τακης ειναι πρωτο ξαδερφι του Wally και επειδη το '89 εγραψε ενα κομματι για τα "Παιδια απο την Πατρα" υποτιθεται οτι πρεπει να τον ξερουνε ολοι.

 

Το "Φιλια Ρετσινα και Λαϊκο Τσατσα"
 


Τoki rules ,ευχαριστο στις πρωτες 2 πιστες ,απο εκει και περα ηθελε να απομνημονευεις καταστασεις,εγω παιχνιδι ηθελα να παιξω οχι να γραψω διαγωνισμα.


Αnyway ευχαριστο το remake οπως ολα τα remakes δινει νεα πνοη σε κουρασμενους τιτλους.
 
Η αληθεια ειναι οτι δεν μιλω για τον συνδιαχειριστη Keeper7k αλλα για τον


:p
 
Να τελειωσης το toki με ενα credit ειναι παρα πολυ ευκολο.Ακομα και στο hard παλι ευκολο ειναι.Ελπιζω το remake να ειναι πολυ πιο δυσκολο.Μετα το world record στο wonder boy αυτες της μερες παλευω το world record στο toki.
 
Η αληθεια ειναι οτι δεν μιλω για τον συνδιαχειριστη Keeper7k αλλα για τον
 
Wally είπε:
Απαξ και μια συνταγη ειναι καλη και σου σφηνωθει στο μυαλο, οποιαδηποτε προσπαθεια βελτιωσης θα την δεις (αδικως) με διαθεση απο ουδετερη εως και αρνητικη. Αν ειναι και λιγο "σουπα"...θα κραυγαζεις περι ιεροσυλιας και για μαγισοκαψιματα.
E,αυτό ακριβώς λέγεται -αδικαιολόγητο- κόλλημα...

Wally είπε:
Θελω παντως να πιστευω οτι οι νεοι gamers θα το γουσταρουν το remake.
Και γιατί να μη το γουστάρουν άλλωστε;
 
Δεν βλεπω φως αρα μαλλον ηταν "ατμος" η φαση.

Ομως ψαχνωντας επεσα σε δυο ωραια

Toki 7800

και απο RetroGamer (πηγη)

OCEAN's Toki, was planned for the 128K Spectrum and Amstrad GX4000:
Primary platform was the Amstrad GX4000, so game had to fit within a specific cartridge size, this proved to be impossible, given the high-resolution sprites Ocean wanted.The father+Son team managed to finish the 1st level, but there was no room left on the cart.for the other levels, OCEAN refused to allow a larger cartridge on cost grounds...

So that's the GX4000 version put to bed.Sounds very Atari-like of Ocean there wanting high res, but not wanting to pay for big enough cart to hold the graphics data.

The Spectrum screens you see here/from UK Mags at the time? Utter FAKES. Dave Looker (coder) admitted they were simply mock-ups, nothing more....

He has said though, that ZX Spectrum version was nearly finished , said to be 'turning out ok, but did'nt bear comparison with the GX4000 version.Ocean decided not to release
 
Toki για GX4000; Πολύ θα ήθελα. Damn!

Τα γραφικά στο video φαίνονται πολύ καλοδουλεμένα, το καρτουνίστικο στυλ ωραίο, αλλά έχω παρατηρήσει κάτι. Δεν με κάνουν να ενθουσιάζομαι πια. Ίσως νοσταλγώ πολύ αλλά όταν κάνουν remake 2d σε highres αναλύσεις κάτι δεν κολλάει. Ίσως προτιμώ τα ψηφιδωτά γραφικά σε 320*200 και κάτω, ίσως απλά νοσταλγώ, ίσως και τα παλιά μινιμαλιστικά γραφικά εξάπτουν τη φαντασία. Βέβαια όσο μεγαλώνει η ανάλυση τόσο πιο δύσκολο είναι για τους pixel artists να κάνουν ωραία δουλειά. Έχω παρατηρήσει και το άλλο, όταν είχαμε μπει σε 640*480 ή 800*600, π.χ. στα Windows, έβλεπες κάποια highres 2d games που σαν να μην κολλούσαν με τα backgrounds. Σαν τα sprites να ήταν κολάζ/χειροτεχνία. Το βλέπω και σε μερικά AGS games με highres. Αναρωτιέμαι αισθητικά τι παίζει και πως μπορείς να το κρύψεις (πέρα από antialiasing στα sprites, κάτι άλλο). Αλλά είναι και αυτό, τα low res με τα ψηφιδοτά pixels τέλεια κατανομημένα, δημιουργούν αυτήν την αίσθηση συνοχής.

Το έχω παρατηρήσει και σε 3d κόσμους, το φαινόμενου του less is more, ή αυτό που λέγανε πολλοί για τα text adventure games ή τα tabletop RPGs. Ή έλειψη πολύ detail εξάπτει τη φαντασία. Ίσως είναι ιδέα μου. Αλλά όταν έπαιζα το Jurassic Park Trespasser, πιο μεταγενέστερο από Doom και Quake μεν, αλλά αστεία για σήμερα engine με πολλά λάθη, ένοιωθα πως είχα χαθεί στον κόσμο του. Και μετά φανταζόμουν πως θα ήταν αυτό σε μια σύγχρονη engine. Αλλά το Crysis ξεκινάει ακριβώς έτσι με το Trespasser, σε μια κλειστή παραλία και από πίσω ζούγκλα. Και λέω (όπως και οι δημιουργοί του μετά από χρόνια όταν είδαν το Crysis). Wow, έτσι θα ήταν το Trespasser σε σημερινή engine. Αλλά όποτε έπαιξα το Crysis δεν μου έκανε, δεν μου άφηνε την ίδια αίσθηση πως είναι ένας εντυπωσιακός κόσμος να εξερευνήσω, παρόλα που τα γραφικά είναι κλάσεις ανώτερα. Σαν να χάθηκε η μαγεία. Μπορεί να ακούγομαι νοσταλγικός εδώ, αλλά έτσι νοιώθω όταν βλέπω το video του HD Toki. Πολύ καλή δουλειά αλλά πολύ cartoon outline, δεν μου κολάει, δεν ξέρω αν θα μου ξαναφήσει αίσθηση ή απλώς θα είναι ένα ακόμα remastered χωρίς τίποτα καινούριο, που μπορώ κάλιστα να παίξω και το παλιό στο MAME. (Εδώ που τα λέμε δεν έχω τελειώσει ούτε το παλιό, αλλά τον θυμάμαι αυτόν τον χαριτωμένο πίθηκο στα παλιά ηλεκτρονικά).
 
Εγω τα λεω "αποστειρωμενα"
 
Στο άρθρο του Toki για το 7800 υπάρχουν ανακρίβειες.

he 1989 arcade original from which the other versions were based on. Note that this verson has several layers of parallax scrolling that no other home port has. It is also substantially better looking than any home released.
To port της Amiga δεν θεωρείται home port ? Φανερά Αμερικάνος. ΟΛΑ τα parallax scrolling layers ήταν παρόντα στην έκδοση της Amiga, καθώς και τα γραφικά είχαν μεταφερθεί αυτούσια.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα