Top 5 PS1 RPGs

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.316
Αντιδράσεις
5.862
Aφου ανοιξα παρομοιο θεμα για το Ps2 δεν γεινεται να μην ανοιξω και για Ps1.Oποτε γραψτε το δεικο σας top 5 για ps1.

1.Dragon Quest VII - Για μενα το καλητερο και μεγαλητερο Rpg για ps1 και ενα απο τα καλητερα που εχω παιξει στην ζωη μου.Με το DK7 περασε η σειρα σε 3D αλλα και με καποια 2D στοιχεια και η Enix εφτιαξε ενα πραγματικο διαμαντι που ακομα και μετα απο 12 χρονια δεν χορταινω να το παιζω.Φανταστικη ιστορια εξαιρετικο job system και γενικα ολα εκεινα τα στοιχεια που εκαναν την σειρα Dragon Quest την κορυφαια σειρα rpg στην ιαπωνια και απο της κορυφαιες σε ολο τον κοσμο.Το παιχνιδι πραγματικα ειναι τ-ε-ρ-α-σ-τ-ι-ο φανταστητε οτι εχει παρα μα παρα πολλα μερη που εκτος απο το παρον θα τα επισκεφτητε και στο παρελθον και στο μελον και το καθενα εχει την δεικη του ιστορια.Το DK7 ειναι ανεπαναλυπτο,ειναι μια αξεχαστη εμπειρια.

2.Final Fantasy VII - Kαι μονο που ειναι το πρωτο τρισδιαστατο FF κανει απο μονο του το συγκεκριμενο παιχνιδι φανταστικο.Εξαιρετικη ιστορια πολυ φαντασια υπεροχοι χαρακτηρες και γενικα ολα ωσα λατρεψαμε στην σειρα FF τα συνανταμε εδω.Το μονο που με χαλασε ειναι οτι το παιχνιδι ειναι πανευκολο ειδικα ο τελικος.Ευτυχως που υπαρχουν και τα weapon για καποιες ενδιαφερουσες και λιγακι ψιλοδυσκολες μαχες.

3.Suikoden II - Τι να πει κανεις γιαυτο το παιχνιδι.Δηχνει πως πρεπει να ειναι η ιστορια σε καθε rpg με βαθος και με ανατροπες.Απιστευτο παιχνιδι με τον απιστευτο επισης αριθμο των 108 χαρακτηρων που εχετε στην διαθεση σας.Ωσο και αν ακουγεται τρομακτικο το νουμερο και η σκεψη για το πως θα αναπτυξετε της ικανοτητες 108 χαρακτηρων σας τρελενει,εχω να πω οτι και γω αυτα σκεφτομουνα οταν το πρωτοεπαιξα αλλα τελικα εκανα λαθος.Απο τα καλητερα Rpg δεν πρεπει να ληπει απο κανεναν.

4.Star ocean the second story - Ισως πολλοι να μην ξερουν αυτο το καταπλξκτικο rpg πιστευω ομως οτι ειναι πολλοι αυτοι που ξερουν το επισης εκπληκτικο star ocean για το snes.To SOTSS καταρχην ειναι πολυ μεγαλο παιχνιδι και η δυσκολια του ειναι σε ικανοποιητικα επιπεδα.Τα γραφικα του ειναι αρκετα ομορφα οπως και πολυ καλη ειναι η ιστορια του αλλα με καπως φτωχη μεταφραση.Τεραστιο ατου του παιχνιδιου ειναι οι μαχες του που ειναι Real time και πραγματικα δεν της βαριεσαι ποτε.

5.Grandia - Το grandia ειναι ενα rpg γνωστο στον περισσοτερο κοσμο.Το συγκεκριμενο ειναι 3D και 2D μαζι και ειναι γενικα πολυ ευχαριστο παιχνιδι.Στην αρχη η ιστορια ειναι καπως αργη αλλα μετα δεν χορτενεις να την βλεπεις να εξελισεται μπροστα σου.Οι χαρακτηρες ειναι ενδιαφεροντες οπως και το συστημα μαχης που ανταποκρινεται τελεια στον χειρισμο του.Γενικα ειναι ενα υπεροχο Rpg που πρεπει να το παιξουν ολοι και οχι μονο οι λατρης της σειρας grandia.
 
To Playstation ήταν ο βασιλιάς της γενιάς του και στα RPGs. Η βιβλιοθήκη του περιέχει περισσότερα από 600 RPGs και προφανώς δεν είναι εύκολο να βγει μία τελική λίστα με αγαπημένα.

Παραμερίζοντας τις Ιαπωνικές κυκλοφορίες, η πεντάδα μου θα μπορούσε να είναι κάπως έτσι :

1. Xenogears - Μακράν το πιο ώριμο RPG του Playstation που ξεφεύγει απ'τα καθιερωμένα. Τι να πρωτοπεί κανείς? Για την ανάπτυξη χαρακτήρων? Ότι θίγονται θέματα ταμπού όπως η θρησκεία? Για το κάστ αντι-ηρώων που δένει αρμονικά με τον κόσμο του παιχνιδιού? Για τον κεντρικό ήρωα που επιτέλους δεν είναι κάποιο παιδαρέλι με ούλτρα εξτρίμ χτένισμα (μακρυμάλλης με κοτσίδα)?

2. Final Fantasy VII - Αυτό που με ξεσήκωσε όπως κι εκατομμύρια άλλους. Αρκετά καλοδουλεμένο και πρωτοπόρο για την εποχή του.

3. Tales of Eternia (Tales of Destiny 2 ~ λανθασμένα) - Η handraw , anime εμφάνισή του κρύβουν ένα πολύ ολοκληρωμένο RPG από κάθε άποψη. Επανακυκλοφόρησε και στο PSP πριν μερικά χρόνια. Δεν υστερεί σε τίποτα απ'τα υπόλοιπα του handheld. Ο χρόνος δε το έχει αγγίξει. Κλασσικό.

4. Star Ocean 2 - της.. ΕΝΙΧ. Το dubbing είναι ψιλοάθλιο αλλά το παιχνίδι υπερπαραγωγή. Εάν η ανάπτυξη χαρακτήρων ήταν λίγο καλύτερη πιθανά να το θεωρούσα και κορυφαίο..αλλά...

5. Alundra 2 - Οι επικρίσεις αφορούν την αλλαγή ταυτότητάς του συγκριτικά με το πρώτο μέρος. Όμως, όσοι μιλούν αρνητικά για αυτό αμφιβάλω εάν έχουν ασχοληθεί πραγματικά με αυτό το υπέροχο action RPG. Προσωπικά, εκτός από καλό θεωρώ ότι είναι και το πιο αστείο RPG του Playstation.

Σημείωση :

Η πρώτη 3-αδα μου δεν αλλάζει . Στις θέσεις 4 & 5 θα μπορούσα να βάλω πολλά άλλα όπως Parasite Eve, Valkyrie Profile, Legend of Dragoon αλλά οk
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ότι αφορά action rpg στο στυλ του Zelda, ένα μου χει μείνει από το πρώτο PlayStation - Blood Omen: Legacy of Kain
 
Απ όσα έχω τερματίσει, και λιώσει..

1. Final Fantasy IX... Απλά παραμυθένιο!

2. Final Fantasy VII... Τι να σχολιάσω;

3. Final Fantasy VI.. Αν και του SNES, πήρα για πρώτη φορά του PS1, και το έπαιξα στο PS2 (Είπα... Παίζει να είμαι ο μόνος που στο PS2 έπαιξε περισσότερο και περισσότερα PS1 games παρά PS2! :p ).. Και μιας και ήταν τόσο καλό, το βάζω μέσα και αυτό!

4. Suikoden... Το πρώτο RPG που πήρα στο PS1, και ακόμα θυμάμαι την φοβερή του μουσική και ατμόσφαιρα!

5. Alundra.. Η πρώτη προσπάθεια αντιγραφής Zelda στο PS1 αν δεν κάνω λάθος.. Και αυτό που μου έχει μείνει είναι οι πολλοί ωραίοι γρίφοι του..

Τώρα αν υπολογίσω και αυτά που έχω παίξει έστω και λίγο (Πχ Suikoden 2, Chrono Cross..), τα Suikoden και Alundra ίσως έχαναν την θέση τους στην 5άδα.. Όμως μάλλον θα ήταν λίγο άδικο..

Και το Final Fantasy VIII δεν το έβαλα γιατί δεν ήθελα τα 4 στα 5 να είναι Final Fantasy, και αν και ήταν πολύ καλό, είχε και αρκετά πράγματα που με χάλασαν..
 
backupper είπε:
Σε ότι αφορά action rpg στο στυλ του Zelda, ένα μου χει μείνει από το πρώτο PlayStation - Blood Omen: Legacy of Kain
Επιτέλους ένα παιχνίδι που δεν είναι JRPG. Αλήθεια υπήρχε κανένα άλλο καλό WRPG στο PS1?
 
Αν δεν υπηρχαν τα JRPGS δεν θα υπηρχαν RPGS.Νησαφι πια με την απατη των WRPGS που τα ελαχιστα καλα μετριουνται στα δαχτυλα του ενος χεριου.Με τα Elder scrolls [edited] Aς προσέχουμε λίγο τις εκφράσεις [edited] που τα απαξιωναν οι παντες με ανυπαρκτες πωλησεις και τα γνωρισε ο πολυς κοσμος απο το oblivion και το skyrim που ακομα και αυτα μετα τον αρχικο ντορο ξεχαστηκαν και εκαναν μετριοτατες πωλησεις.Αν δεν υπηρχαν τα JRPGS ο κοσμος των RPGS δεν θα ηταν απλα φτωχος αλλα θα ηταν σχεδον ανυπαρκτος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Αν δεν υπηρχαν τα JRPGS δεν θα υπηρχαν RPGS. Αν δεν υπηρχαν τα JRPGS ο κοσμος των RPGS δεν θα ηταν απλα φτωχος αλλα θα ηταν σχεδον ανυπαρκτος.
Στις κονσόλες μπορεί. Στους υπολογιστές όμως είναι διαφορετική η ιστορία. To genre είχε ήδη εξελιχθεί αρκετά πριν ο κόσμος γνωρίσει τα JRPG στις κονσόλες. Τα καλά RPG των PC ποτέ δεν θα μπορούσαν να βγουν σε μία κονσόλα. Όπως ένα από τα καλύτερα κατά την γνώμη μου (και όχι τόσο Retro) το Baldur's Gate 2 (το κανονικό, όχι το Diablo clone που βγήκε στις κονσόλες). Ακόμα και το Diablo (που για τα δεδομένα των PC RPG ήταν σαν arcade) δεν ήταν τόσο ευκολόπαιχτο στο PS1 χωρίς keyboard και mouse, έπρεπε και σε αυτό να απλοποιήσουν τον χειρησμό.

Τέλος πάντων, ο καθένας με τα γούστα του... ο λόγος που δεν μου αρέσουν τα Jrpg (εκτός από την anime αισθητική με το πάντα παιδικό design, τα μικρά κοριτσάκια, τα ζωάκια, τους θηλυπρεπής χαρακτήρες των πιο πρόσφατων games κλπ) είναι ότι τα περισσότερα είναι turn based ενώ τα random battles που εμφανίζονται από το πουθενά κάθε 10 δευτερόλεπτα πάντα με εκνεύριζαν αφού δεν μπορούσα να εξερευνήσω με την ησυχία μου. Γι αυτό στις κονσόλες προτιμώ κάτι πιο "ελαφρύ" και real time όπως τα Zelda που δεν είναι βέβαια καθαρόαιμα RPG αλλά δεν μου σπάει τα νεύρα και δεν βασίζεται τόσο πολύ στην anime αισθητική.

Τα πιο πρόσφατα Elder Scrolls RPG όπως τα Oblivion, Skyrim κλπ έχουν το κακό ότι είναι πολύ ανοιχτά με αποτέλεσμα να υπάρχουν άπειρα bugs και exploits, ενώ δεν υπάρχει καθόλου στρατηγική στις μάχες. Ούτε κι εγώ τρελαίνομαι για αυτά αν και μου αρέσει η εξερεύνηση και η λεπτομέρεια τους. Γενικώς τα μοντέρνα WRPGs δεν με ενθουσιάζουν ούτε αυτά, προτιμώ να παίξω ένα Dark Souls που έχει και στρατηγική στις μάχες και υπαρκτό level design. Μακάρι οι Iάπωνες να έφτιαχναν περισσότερα games σαν αυτό, χωρίς anime και βλακείες, σκοτεινά και ατμοσφαιρικά, με πολύ βάθος, χωρίς random battles και να παίζεται άψογα σε κονσόλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασικά ρε Bill, άμα δεν υπήρχαν τα rpg δεν θα υπήρχαν τα Jrpg. Eίναι όπως με την σούπερ αμόλυβδη, πρέπει πρώτα να βγεί αμόλυβδη και μετά η super :)
 
Απο wrpg εχω παιξει κυριως Diablo 1 και 2 στο pc και τα δυο παρα πολυ καλα!! (ειδικα το Diablo 2 ). Τωρα γενικα στις κονσολες προτειμω τα jrpg νομιζω οτι ταιριαζει καλυτερα (ισως ειναι και θεμα συνηθειας). Στο θεμα μας, δεν εχω παιξει πολλα jrpg στο ps1 (εχω σκοπω να παιξω αρκετα) τα top μου ειναι ολα τα Final fantasy μιας και δεν εχω παιξει αλλα στο ps1 :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα