Tourist Trap (1979)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας RIO
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
22.545
Αντιδράσεις
76.205
Προβολή συνημμένου 111165

Παρέα νεαρών ξεμένει από σκασμένο λάστιχο, στη μέση του πουθενά. Ένας ευγενικός ντόπιος, ο κύριος Slauson προσφέρεται να τους βοηθήσει και τους οδηγεί σε ένα μικρό μουσείο κέρινων ομοιωμάτων, που διατηρεί ο ίδιος. Η ομάδα αρχίζει να το εξερευνά και έρχεται αντιμέτωπη με κάποια υπερφυσικά περιστατικά, αλλά και τον παρανοϊκό μασκοφόρο, αδελφό του Slauson . Αν και ακούγεται σαν ένα ακόμα τυπικό slasher, δεν είναι.

Ο σκηνοθέτης David Shmoeller δημιουργεί μια στοιχειωμένη ατμόσφαιρα, με αρκετές ανατριχιαστικές σκηνές ( όπως πχ αυτή που πετάγονται οι κούκλες ), μεταδίδοντας μια συνεχή ένταση στον θεατή. Δεν λείπει και το gore, αν και σε φυσιολογικές ποσότητες, καθώς το μεγάλο ατού της ταινίας δεν είναι το αίμα, αλλά αυτή η συνεχή αίσθηση της απειλής που σου μεταδίδει. Το μόνο μειονέκτημα είναι το αλλοπρόσαλλο φινάλε, που δεν βγάζει καμιά απολύτως λογική, αφήνοντας όλα τα ενδεχόμενα ανοικτά. Πολύ καλός ο έμπειρος ηθοποιός Chuck Connors ( ιδανική φάτσα για κακός) , στο ρόλο του Slauson και εκθαμβωτικά όμορφη η Tanya Roberts ( Sheena). Σίγουρα πρόκειται για μια άδικα ξεχασμένη, ταινία τρόμου...

www.imdb.com/title/tt0080040/


tourist trap 1979 trailer
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου αρέσει πολύ αυτή η ταινία και συμφωνώ για την ωραία στοιχειωμένη ατμόσφαιρα, αυτό είναι και το δυνατό της σημείο.
 
perlastar είπε:
Μου αρέσει πολύ αυτή η ταινία και συμφωνώ για την ωραία στοιχειωμένη ατμόσφαιρα, αυτό είναι και το δυνατό της σημείο.
Αν ήταν και λίγο πιο κατανοητό το φινάλε... ;)
 
Συμφωνώ, δεν κατάλαβα τίποτα κι άρχισα να σκέφτομαι διάφορα σενάρια...
 
Spoiler Τρομερη η τελευταια σκηνη που τους παιρνει και φευγουν!!!!

Λατρευω την ταινια αυτη και κριμα που δεν εγινε πιο γνωστη γιατι το αξιζε!!!

Αλλη απορια εχω εγω,στις κουκλες υπηρχε καποιο ειδος μαυρης μαγειας που τις κινουσε η ηταν καθαρα μεταφυσικο?Ερωτηματα που τα'χω και εγω καλοκαιριατικα.....!!! :darkglasses:
 
Πίσω
Μπλουζα