Transformers 1984/87 vs Transformers Prime 2010/13

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Πριν απο δυο εβδομαδες,Σαββατο πρωι...χαζευα στην TV και ξαφνικα πεφτω

στην σειρα Transformers Prime που προβαλλεται απο το STAR.

Ξαφνικα μου ηρθαν στο μυαλο εικονες απο τα Transformers που βλεπαμε πιτσιρικαδες στην τηλεοραση πισω στα 80s.

Aναποφευκτα μπηκα στο τριπακι να κανω συγκριση...οσο και να εψαξα να βρω κατι θετικο στην νεα σειρα,δυστυχως δεν βρηκα. :(

Eχει πια χαθει η αιγλη των παλιων καλων Autobots & Decepticons και οι καινουργιοι θυμιζουν κακεκτυπα των Transformers.

Ακομα και το intro της νεας σειρας ειναι εντελως αχρωμο.

Transformers 1984 intro

[video=youtube;Ae-Pl-Q34ng]

 
Οι σειρές Transformers δεν σταμάτησαν ποτέ! Συνεχώς από την αρχή, βγαίνουν σειρές και παιχνίδια.

Άλλες είναι καλύτερες, άλλες χειρότερες. Το Prime συγκεκριμένα είναι από τα χειρότερα, αλλά έχουν βγει πολύ καλές σειρές :)

Σαν το G1 βέβαια δεν υπάρχει άλλη ...πάντως στην Ελλάδα δεν το βλέπαμε στα 80s, αλλά στα 90s. Προβλήθηκε στο Mega από το 1990 μέχρι το 1994.

Σημειώστε ότι βλέπαμε και από τα 80s σε μεταγλωττισμένα σε VHS (νομίζω κατά το 1987), με όμως αρκετά κακή μεταγλώττιση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dr. SLUMP είπε:
Σαν το G1 βέβαια δεν υπάρχει άλλη
Σε αυτο με βρισκεις να συμφωνω 100%!!! :)

Dr. SLUMP είπε:
πάντως στην Ελλάδα δεν το βλέπαμε στα 80s, αλλά στα 90s. Προβλήθηκε στο Mega από το 1990 μέχρι το 1994.
Βρε Ντοκτωρ μου -ενταξει οκ,την προβολη του MEGA την θυμαμαι - γιατι ομως εχω την αισθηση οτι το βλεπαμε και απο τα κρατικα?:what:
 
Tα Τrasnformers οπως και τα G.I.Joe, TMNT και μερικα αλλα ειναι cartoons και toylines οπου ποτε δεν σταματησαν να βγαζουν καινουργια πραματα.Ειναι διαχρονικα.

Φυσικα και τα παλια που βλεπαμε εμεις εχουν αλλη αιγλη.Το βιντεο που εβαλες απο τη σειρα Prime δε μου αρεσε καθολου.Απο αλλες σειρες μου αρεσει πολυ η Energon και η Headmasters για τσεκαρε τες stayros.

Κι εγω θυμαμαι καλα οτι πρωτοεδειξε τη σειρα το Μega το 1990.Και λιγα χρονια πριν την ειχαν φερει στα βιντεοκλαμπς.
 
Πλάκα στην πλάκα έχουν βγει τόσες πολλές animated σειρές Transformers (κι αμερικάνικες κι ιαπωνικές) που έχω χάσει το μέτρημα. :animlaugh: Aν και σε όλους μας άρεσε η πρώτη γενιά επειδή μ' αυτή μεγαλώσαμε υπάρχει κάποια άλλη σειρά Transformers που ν' αξίζει τον κόπο; Πάντως η πρώτη live action ταινία δεν μου άρεσε κι ας είχε εντυπωσιακά γραφικά κι εφέ, οπότε δεν μπήκα ποτέ στον κόπο να δω και τις υπόλοιπες (κι ούτε πρόκειται).
 
Σίγουρα δεν παιζόταν από τα κρατικά γιατί έκανα αρκετά μεγάλη έρευνα από περιοδικά τηλεόρασης της εποχής. Αυτό που μάλλον προβαλλόταν ήταν οι διαφημίσεις των παιχνιδιών καθώς και ίσως του album με αυτοκόλλητα.

Από την άλλη εμείς δεν είχαμε VHS μέχρι το 1990 και θυμάμαι να γνωρίζω καλά τους χαρακτήρες από Masters of the Universe όταν με πήγαν σινεμά να δω την ταινία με τον Ludgren, αναρωτιόμουν που είναι ο Orko! Μυστήρια πράγματα...

Πάντως γενικά εκτός των ThunderCats, δυστυχώς (ή ευτυχώς για εμάς της γενιάς του πάνω-κάτω 1985) τα αγόρια στην Ελλάδα δεν απόλαυσαν τις σειρές των 80s πριν την άφιξη της ιδιωτικής τηλεόρασης.

Ούτε κονσόλες είχαν τα παιδιά στην Ελλάδα των 80s, μόνο micros. Το Master System ήρθε το 1990, και το NES το 1991 ...μιλάμε για τεράστιες καθυστερήσεις. Πάντως χαίρομαι γιατί έτσι, έζησα 80s & 90s ταυτόχρονα στις αρχές των 90s :)
 
Συμφωνώ και εγώ πως σαν την πρώτη γενιά δεν υπάρχει άλλη, αλλά να σας ενημερώσω πως η σειρά Prime έχει κερδίσει (εκτός από θετικές κριτικές) 4 βραβεία Emmy, ενώ ήταν υποψήφια για άλλες 7 κατηγορίες. Η τελευταία σειρά Transformers που κέρδισε βραβείο Emmy ήταν η Beast Wars πίσω στο 1997...
 
Αυτο το Transformers Prime μου φαινεται ενα αισχος...Δεν μπαινω καν στο κοπο να το συγκρινω με την generation 1 που εβλεπα στο Mega :p .
 
johnny_salonica είπε:
Συμφωνώ και εγώ πως σαν την πρώτη γενιά δεν υπάρχει άλλη, αλλά να σας ενημερώσω πως η σειρά Prime έχει κερδίσει (εκτός από θετικές κριτικές) 4 βραβεία Emmy, ενώ ήταν υποψήφια για άλλες 7 κατηγορίες. Η τελευταία σειρά Transformers που κέρδισε βραβείο Emmy ήταν η Beast Wars πίσω στο 1997...
Αυτη η 3d εκδοση των transformers μου ηρθε στο μυαλο οταν ειδα την prime και μπορω να πω πως ειχε μεγαλυτερο ενδιαφερον απο την prime...Την εβλεπα στο ΑΝΤ1 χωρις να δω τα τελευταια επεισοδια και μπορω να πω οτι ειναι η μονη σειρα μετα το G1 που μπορω να δω παλι.
 
Vetus είπε:
Πλάκα στην πλάκα έχουν βγει τόσες πολλές animated σειρές Transformers (κι αμερικάνικες κι ιαπωνικές) που έχω χάσει το μέτρημα. :animlaugh: Aν και σε όλους μας άρεσε η πρώτη γενιά επειδή μ' αυτή μεγαλώσαμε υπάρχει κάποια άλλη σειρά Transformers που ν' αξίζει τον κόπο; Πάντως η πρώτη live action ταινία δεν μου άρεσε κι ας είχε εντυπωσιακά γραφικά κι εφέ, οπότε δεν μπήκα ποτέ στον κόπο να δω και τις υπόλοιπες (κι ούτε πρόκειται).
Energon,Armada και Headmasters για μενα ειναι πολυ καλες σειρες.Επισης η IDW Publishing εχει ολο το back catalogue απο τα comics και εχει κανει και τις μεταφορες αυτων των σειρων οπου τα σπανε!Φυσικα η σειρα που μεγαλωσαμε ειναι η αγαπημενη μου.Παντως με τις ταινιες δεν εχω ασχοληθει καθολου.Καποια στιγμη θα τις νοικιασω να τις δω μαζεμενες.
 
Deathshadow είπε:
Παντως με τις ταινιες δεν εχω ασχοληθει καθολου.Καποια στιγμη θα τις νοικιασω να τις δω μαζεμενες.
Δεν χανεις και τιποτα το ιδιαιτερο...εκτος απο την Megan Fox... :diablotin:

Η πρωτη ηταν με διαφορα η καλυτερη της τριλογιας! :)

Και μιας και αναφερθηκαν οι ταινιες....Αν παρατηρησεις οποτε τις δεις,

θα διαπιστωσεις οτι οι χαρακτηρες του Transformers Prime ειναι βασισμενοι σχεδιαστικα στις ταινιες.
 
Πίσω
Μπλουζα