Tras El Cristal - In a Glass Cage (1987)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.051
Κινηματογράφος ΑΠΟΛΛΩΝ CINEMAX.

Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου 2007.

Ώρα 1 μετά τα μεσάνυχτα.

Προβάλλεται το TRAS EL CRISTAL του Αγκούστιν Βιλαρόγκα.

Ισπανική παραγωγή του 1987.

Δεν είναι απλά ένα ψυχολογικό θρίλλερ.

ΘΑ ΣΑΣ ΚΟΜΜΑΤΙΑΣΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ !

Ότι συγκλονιστικότερο έχω δει στη ζωή μου.

Με τσάκισε όταν το είδα.

Όσοι τολμηροί προσέλθετε.

( μόνο μην πείτε ότι δε σας προειδοποίησα ... )

B0000AZT4O.01.LZZZZZZZ.jpg
Προβολή συνημμένου 130659
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το εχω αλλα....δεν το εχω δει ακομη !! :exclaim: :exclaim: :shh: :shh: :shh:
 
Εγω παλι λεω να μην περασω ουτε απο τη Σταδιου εκεινο το βραδυ :D
 
Μιας και τελευταίως ( ; ) διέπομαι από μαζοχιστικές τάσεις, λέω να πάω να το ξαναδώ.

Εξάλου το "πανί" είναι άλλη αίσθηση.

Αν υπάρχει κανένας εθελοντής, πάμε μαζί.
 
Αααα μια από τις αγαπημένες μου από ισπανία μερία (μαζί με το Αngustia του Bigas Luna)

Mιας και αναφέρεται σε έναν ναζί, προτείνω και το Night Porter (Ο Θυρωρός της Νύχτας-1974) στα καπάκια ;)

Aν ήμουνα Αθήνα εκείνη τη μέρα exetlaios θα σε συνόδευα για να ικανοποιήσω και εγώ τις σαδιστικές μου τάσεις και την δίψα για αίμα... επί της οθόνης.
 
Παντως στο μονο γνωστο torrent του In a Glass Cage (δαιμονοιντ) υπαρχουν ηδη 3 Ελληνες και αυτο σημαινει οτι οι αναφορες του Exetlaiου διαβαζονται και αξιολογουνται καταλληλως. :thumbup:
 
Την πρώτη φορά που το είχα δει, ήμουν 19.

Σε μια χείριστης ποιότητας αντιγραμμένη VHS στη μικρή τηλεόραση του δωματίου μου.

Μου άφησε μια πολύ "άσχημη γεύση".

Χτες το ξαναείδα με εικόνα διαμάντι στο μεγάλο πανί.

Η άποψή μου παραμένει η ίδια :

Η εφιαλτικότερη και πιό αρρωστημένη ταινία που έγινε (ή που θα γίνει) ποτέ.

Το "120 DAYS AT SODOM" του Παζολίνι, μοιάζει με την Μάγια την Μέλισσα μπροστά του.

Απίστευτα τέλεια σκηνοθεσία και φωτισμός.

Οι ηθοποιοί δύσκολα νομίζεις ότι "απλώς υποδύονται".

Νομίζεις ότι το ζούνε.

ένα σενάριο βγαλμένο από την κόλαση και σκηνές που σοκάρουν και μαυρίζουν την ψυχή.

Κλειστοφοβική ατμόσφαιρα, που παγώνει το αίμα.

Αν μπορείτε να δείτε αυτό, τα βλέπετε όλα !
 
Nα συμφωνήσω και εγώ με τον αγαπητό Exetlaio. Σκηνοθεσία για βραβείο οποσδήποτε. Απίστευτα άρρωστο και νοσηρό σενάριο - προσωπικά βγάζω το καπέλο στον σεναριογράφο, ο τύπος είναι χαλαρά για φρενοκομείο, οι υπόλοιποι απλά παίζουν με τα κουβαδάκια τους.

Δύσκολα αλλά τέλεια πλάνα κάμερας.

Πετυχημένος φωτισμός που σε πίεζε ακόμα πιό βαθιά στον βούρκο της ψυχασθένιας.

Ο ήχος ήταν ο κλασσικός για το είδος της ταινίας. Δεν τον βρήκα κακό απλά νομίζω θα μπορούσε να είναι καλύτερος.

Οι ηθοποιοί (ήταν πραγματικά ηθοποιοί ή πραγματικά βαριά ψυχικά ασθενείς; ) ήταν απλά άψογοι. Οι άνθρωποι δώσανε ρεσιτάλ. Μόνο τα πρόσωπα τους να δείτε και θα καταλάβετε. Σε ποιό φρενοκομείο τους βρήκανε αυτούς;

Γενικά η ταινία κατα την ταπεινή μου γνώμη, πετυχαίνει σε απόλυτο βαθμό τον στόχο της. Να καταφέρει δηλαδή να χαλάσει την ψυχολογία του θεατή και ο ίδιος να πει ήμαρτον, έλεος και άλλα τέτοια γραφικά. Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω ποιές ήταν οι αντιδράσεις από τις πρώτες κινηματογραφικές προβολές της ταινίας το '87. Πόσοι έφυγαν από τις αίθουσες πρίν καλά καλά τελειώσει η ταινία άραγε;

Κωνσταντίνε ακόμη δεν μπορώ να θυμηθώ κάποια χειρότερη ψυχολογική ταινία. Πραγματικά, ταινία για λίγες μα πολύ λίγες ψυχές.
 
Αντε να ερθει και Θεσ/νικη να το δουμε(στου κουφου την πορτα...................):mad:
 
Πίσω
Μπλουζα