Trilogy: Mad Max I, II, III (1979, 1981, 1985)

Πριν καιρό είχα ακούσει πως η νέα ταινία χρονικά τοποθετείται "σφήνα" μετά το 1ο και πριν το 2ο. Τώρα πρέπει να το άλλαξαν γιατι έκανα ένα search και οι αναφορές είχαν χαθεί...

Συμφωνώ με τον Ααρντ οτι το trailer είναι πολύ καλό. Και ο Τομ Χάρντι φαίνεται καλή επιλογή για Μαξ... Για να δούμε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mόλις σήμερα είδα την πρώτη ταινία (συμπαθητική ταινία αν και δεν ξετρελάθηκα) και στην συνέχεια θα δω και την δεύτερη. Την τρίτη θα την αποφύγω μιας και είναι πολύ πιο παιδική συγκριτικά με τις δύο προηγούμενες ταινίες που απευθύνονταν σε ενήλικο κοινό (σαν την τριλογία Robocop ένα πράμα).

Για την καινούρια ταινία πάντως έχω ακούσει τα χειρότερα με τον Mad Max να μην αποτελεί καν τον πρωταγωνιστή της ταινίας και σου δίνει πιο πολύ την αίσθηση του κομπάσου. Και σ' αντίθεση με τις παλιές ταινίες που είναι πιο αντρικές, η καινούρια το πάει τελείως στο φεμινιστικό. Κρίμα.

http://www.returnofkings.com/63036/why-you-should-not-go-see-mad-max-feminist-road
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tις τρείς ταινίες τις έχω παρακολουθήσει στο παρελθόν στην tv (αν και περάσει καιρός απο την τελευταία φορά που προβλήθηκαν), ενώ ειδικά την τελευταία την είχα δεί και στο σινεμά.

Την Πέμπτη που μας πέρασε, είδα και το Fury Road, το οποίο είναι "χορταστικότατο" σε ένταση και δράση !! Πραγματικά πολύ "δυνατή" ταινία. :thumbup:

Παρ' όλα αυτά, εκείνο που έγραψε ο Vetus, όντως ισχύει: Ο Mad Max στην νέα του ταινία θα μπορούσαμε να πούμε ότι απλά "συμπρωταγωνιστεί", ενώ η πραγματική πρωταγωνίστρια είναι η Furiosa...

Οπως και να 'χει όμως, η γενική εντύπωση που μου άφησε η ταινία ήταν εξαιρετική, και έφυγα απο την αίθουσα ικανοποιημένος. :) (για να μην πω μάλιστα ότι πορώθηκα κιόλας, και σκέφτομαι να (ξανα)παίξω παιχνίδια όπως τα Wasteland, Auto Duel, Visions of Aftermath, Roadwar 2000, Bad Blood, Burntime, Fallout, κλπ-κλπ-κλπ. Ή έστω να δοκιμάσω και κάποια νέα κυκλοφορία -όπως το Convoy για παράδειγμα- για να μην με λένε "μούχλα"... :D )
 
billy είπε:
Παρ' όλα αυτά, εκείνο που έγραψε ο Vetus, όντως ισχύει: Ο Mad Max στην νέα του ταινία θα μπορούσαμε να πούμε ότι απλά "συμπρωταγωνιστεί", ενώ η πραγματική πρωταγωνίστρια είναι η Furiosa...
Το πρόβλημα θα είναι να δούμε και θυληκό commando ή rambo. :D
 
Χαχα !! Βρε λες να εξαπλωθούν και σε άλλες γνωστές ταινίες τα "συμπτώματα"; :D
 
Η ταινια η τελευταια φερει πολυ δυνατες κριτικες και προβλεπεται να ξεχωρισει κατα πολυ.


Για αυτα λεμε στο σωρο των sequel και των remakes καποια στιγμη θα σκασει και κανα διαμαντακι,αν δεν γυριζοτανε καθολου θα ευαγγελιζαμε τα παλαια για καμμια δεκαετια ακομη..
 
Vetus είπε:
Mόλις σήμερα είδα την πρώτη ταινία (συμπαθητική ταινία αν και δεν ξετρελάθηκα) και στην συνέχεια θα δω και την δεύτερη. Την τρίτη θα την αποφύγω μιας και είναι πολύ πιο παιδική συγκριτικά με τις δύο προηγούμενες ταινίες που απευθύνονταν σε ενήλικο κοινό (σαν την τριλογία Robocop ένα πράμα).
Για την καινούρια ταινία πάντως έχω ακούσει τα χειρότερα με τον Mad Max να μην αποτελεί καν τον πρωταγωνιστή της ταινίας και σου δίνει πιο πολύ την αίσθηση του κομπάσου. Και σ' αντίθεση με τις παλιές ταινίες που είναι πιο αντρικές, η καινούρια το πάει τελείως στο φεμινιστικό. Κρίμα.

http://www.returnofkings.com/63036/why-you-should-not-go-see-mad-max-feminist-road
Την έχεις δει την τρίτη και νομίζεις ότι είναι παιδική;

Επειδή έχει παιδιά δε σημαίνει ότι είναι και παιδική.

Πάντως εμένα αγαπημένη μου είναι η τρίτη..
 
Χαζευοντας στον προσωποπαπυρο (aka fb),επεσα πανω σε αυτο... :cool:

Mad Max High Octane Anthology Collection

Mad Max.jpg
 
Η 2η παραμένει η αγαπημένη μου post apocalyptic ταινία. Με πολλές αξέχαστες σκηνές, όπως το boomerang kid.
 
Πίσω
Μπλουζα