Trollz Ξεχασμένο παιδικο

Joined
15 Δεκ 2020
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
1
Καλησπέρα.
Πρόσφατα συνάντησα καπου αυτο το παιδικό και ξεθαψα παλιες αναμνήσεις απο την υπαρξη του, που ειχα . Αλλα γενικα δεν υπάρχουν πολλα πράγματα σχετικα με αυτό. Δεν θυμάμαι ουτε πως έλεγαν τους χαρακτήρες(στα ελληνικά) ουτε την ιστορία του παιδικου ουτε φωνές. Απλως οτι μου άρεσε και το εβλεπα. Στο ίντερνετ δεν υπάρχει κατι . Για ελληνικη μεταγλώττιση μιλαω παντα. Γιατι στα αγγλικά το βρηκα. Και θυμάμαι ξεκαθρα το ρυθμό απο το τραγουδάκι αλλα δεν μπορω να θυμηθώ αν υπήρχε και αυτο μεταγλώττισμενο.
Γενικα οι μονες πληροφορίες που εχω στο κεφαλι μου ειναι οτι παιζόταν πριν το 2006 (με δικους μου υπολογισμούς) μαλλον στο αλτερ αλλα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ηταν και στο σταρ. Και πρεπει να υπήρχαν και κουκλάκια. Αλλα σίγουρα υπήρχαν αυτοκόλλητα γιατι τα εχω ακομα αλλα και τα πουλαει ακομα κάποιο βιβλιοπωλείο ονλαιν. Και αυτο ειναι και η μονη απόδειξη, που εχω βρει μεχρι τωρα, οτι παιζοταν και στην ελλαδα, στο ίντερνετ.
Οποιαδήποτε πληροφορία θα ηταν πολύτιμη.
Ευχαριστώ πολυυ
 

Συνημμένα

  • 81oLcH8uk6L._RI_.jpg
    81oLcH8uk6L._RI_.jpg
    348,3 KB · Προβολές: 3
Τελευταία επεξεργασία:
Το θέμα είναι εκτός χρονικών ορίων του φόρουμ, καθώς είναι του 2005. Το χρονικό όριο του φόρουμ είναι το 2000 ! Επίσης, προς το τέλος, ζητάς κάτι παράνομο, επεισόδιο του προγράμματος, κάτι το οποίο είναι επίσης εκτός των κανονισμών λειτουργίας, διότι απαγορεύεται η ζήτηση copyrighted υλικού!
 
Γεια σου @Mamror :)


Όλα ξεκίνησαν προς το τέλος της δεκαετίας 80 (νομίζω 1988-1989) όταν πρωτοεμφανιστηκαν παντού τούτα εδώ τα μαλλιαρα κουκλάκια...

1616319088041.jpeg

Τα κουκλάκια Ευχούληδες όπως τα ονόμαζαν τότε τα έβρισκες σε μικρό και μεγάλο μέγεθος απο μπρελόκ εως και διακοσμητικά καπάκια για μολύβια..

WP_20200626_10_52_42_Pro.jpg


Όλοι μας είχαμε ένα ευχούλη (ακόμα και τα αγόρια) σε μπρελόκ που πάντα πείραζαμε τα μαλλιά του και γελούσαμε με τα περίεργα χτενίσματα που του κάναμε.. ακόμα και gel μαλλιών βάζαμε στους ευχούληδες για να έχουν πανκ hairstyle! :D

Ήταν γενικά μόδα τα μπρελόκ ευχουληδες και τα έβρισκες παντου ακόμα και στα ψιλικατζίδικα (εδω θα θυμίσω ετσι για το ιστορικό και τα άλλα must σε μπρελόκ που ήταν το κλασικό all star αρωματικό παπουτσάκι μινιατούρα και φυσικά εκείνο το.. χεράκι που κάναμε με τα δάχτυλα του διάφορες... γκουχου γκουχου.. χειρονομίες! :whistle: ).

Το 1993 βγήκαν και οι ευχούληδες με το μαγικό πετράδι από την El Greco.

Εγώ με την ονομασια Trolls τα γνώρισα αργότερα μέσα απο το παιχνίδι που είχα πάρει στην θρυλική Amiga 500!


iu



Εκεί έμαθα κιόλας ότι τα λέγανε στο εξωτερικό Trolls! :)

Η ευχούληδες ή αλλιώς Trolls με τα χρονια έγιναν διάσημα και έγιναν μόδα και σε ρούχα, μπλούζες και φυσικά βγήκαν και σε ως σειρά κινουμενων σχέδιων και ταινία.

Αργότερα κάπου το 2000 μετονομαστκαν σε Trollz και άλλαξαν και εμφάνιση.

Τα παραπάνω τα αναφέρω για το ιστορικο βαζοντας και τις δικες μου προσωπικές αναμνήσεις απο αυτό το παιχνίδι.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις και στο σχετικό thread.


:)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το θέμα παραμένει γιατί πρακτικά έχει αφετηρία και εξέλιξη από τις περασμένες δεκαετίες, αλλά μη μας γίνει συνήθεια.

Παρακαλούμε θερμά να διαβάζετε τους κανονισμούς πριν ανοίξετε νέο θέμα. Μη ζητάτε από το Retromaniax επεισόδια ή links για υλικό που τελεί υπό καθεστώς πνευματικών δικαιωμάτων. Είναι ποινικά κολάσιμο. Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσουμε ποτέ κάτι τέτοιο.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.
 
Το θέμα παραμένει γιατί πρακτικά έχει αφετηρία και εξέλιξη από τις περασμένες δεκαετίες, αλλά μη μας γίνει συνήθεια.

Παρακαλούμε θερμά να διαβάζετε τους κανονισμούς πριν ανοίξετε νέο θέμα. Μη ζητάτε από το Retromaniax επεισόδια ή links για υλικό που τελεί υπό καθεστώς πνευματικών δικαιωμάτων. Είναι ποινικά κολάσιμο. Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσουμε ποτέ κάτι τέτοιο.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.
ευχαριστω πολυ και συγνωμη για αυτο δεν θα επαναληφθεί.
 
Πίσω
Μπλουζα