Twisted sister

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.321
Αντιδράσεις
5.909
Αμερικη,μεσα της δεκαετιας του 70.Την εποχη που οι kiss σαρωναν τα αμερικανικα charts και οι new york dolls μεσουρανουσαν στο κυκλωμα των νευορκεζικων clubs στο μυαλο του κιθαριστα jay jay french γεννηθηκε η ιδεα για μια μπαντα που θα συνδιαζε το extreme look με το σκληρο rock,και η γεννηση των Twisted sister ηταν γεγονος.Και μπορει οι πρωτες τους δισκογραφικες προσπαθειες να μην εγιναν πριν της αρχες των 80s αλλα πολυ συντομα ηγηθηκαν στον Metal ηχο εκεινης της δεκαετιας στην ανυποψιαστη αμερικανικη κοινωνια.Κατι που τους εφερε ορδες πιστων οπαδων(οι περιβοητοι S.M.F.s=sick mother fuckers)αλλα και δεκαδες ορκισμενους εχθρους οπως η Tipper gore συζηγος του τοτε βουλευτη και μετεπειτα αντιπροεδρου των HΠΑ Al gore και προεδρος της PMRC οργανωσης για την προστασια των ηθων στις ΗΠΑ.Και τι καταφερε περα απο το να βαλει προειδοποιητικα αυτοκολητα στους δισκους(και)των twisted sister;Ολο και περισσοτεροι μπηκαν στο πνευμα αυτης της μπαντας με το look των αποτυχημενων τραβεστι οπως το χαρακτηριζαν κατι βλακες μπηκαν ολο και πιο πολυ στης σκληρες τους μελωδιες και την περηφανη τοποθετηση τους και το κατι διαφορετικο στην metal σκηνη.

Μεσα στα πεντε μονο χρονια που κρατησε η ενεργη δισκογραφικη τους παρουσια προλαβαν να ιδρυσουν την δικη τους σχολη του σκληρου heavy rock του δρομου η οποια επηρεασε πολλα μετεπειτα σχηματα εννω κομματια σαν το ''i wanna rock'' αποτελεσαν τους υμνους της επαναστασης για δεκαδες εφηβους.Η εμπορικη στροφη που πηραν με το ''love is for suckers''αποτελεσε το τελος τους το 1987.Τραγουδια σαν το hit-ακι ''hot love'' περα απο ενδιαφερον βιντεοκλιπ δεν ειχαν να προσφερουν τιποτα στην ιστορια της μπαντας γιαυτο και ο δισκος πηγε χαλια.Το 1998 ηχογραφησαν ενα κομματι για την ταινια strangeland και το 2004 ξαναηχογραφησαν την δισκαρα stay hungry και με καλητερη παραγωγη αυτη την φορα ονομαστηκε still hungry και περιειχε και 7 bonus κομματια.

φυσικα δεν υπαρχει καμια σχεση στο τοτε με το τωρα και Twisted sister oπως ηταν καποτε ουτε προκειται να ξαναγεινουν και ουτε προκειται να ξαναβγουν.τους ευχαριστουμε για της 4 δισκαρες(απο τους 6 συνολικα δισκους)που μας προσφεραν και θα τους ακουμε για παντα γιατι πανω απ'ολα ηταν αλιθηνοι και γνησιοι.''Ιts head thrown back,defiantly proud,under constant attack,it's blasting fast and loud...'',αυτο ειναι το heavy metal των τεραστιων Twisted sister.

 
Συγκροτηματάρα από τις πολύ αγαπημένες μου, κρίμα που σταμάτησαν νωρίς.

Ξεχωρίζω την εξαιρετική φωνή του Dee Snider και το απίστευτο χιούμορ που είχαν τα βίντεο τους. Και σήμερα ακόμα γελάω βλέποντας τα! Είχε πέσει τότε στα χέρια μου το επίσημο VHS του Come out and Play και το είχα λιώσει.

Δείτε ας πούμε το Be Chrool to your Scuel με συμμετοχές από Alice Cooper και τον "τρελό" από την Μεγάλη των Μπάτσων Σχολή και το We're not Gonna Take It. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα απολαύσετε!

 
What do you wanna do with your life?

I wanna ROCK!!! :headbang:

Φοβερό συγκρότημα! Απίστευτη φάτσα ο Dee Snider και εξαιρετική φωνή! Τρελλά βίντεο κλιπ με χιούμορ! Γενικά συγκρότημα που ξεχωρίζω.

Όσο για το The Price απλά :bow:
 
Ελπίζω οι Twisted Sister να με συγχωρέσουν όταν, γύρω στο 1984, πήρα τηλέφωνο μια συμμαθήτριά μου και της λέω : "Έφτιαξα ένα ροκ συγκρότημα, πήγαμε στο στούντιο και ηχογραφήσαμε το πρώτο μας τραγούδι, άκουσέ το" !!! Και ... της βάζω από το τηλέφωνο το The Price :

!!! Και η συμμαθήτριά μου.... το πίστεψε :eek: o_Oo_O !!!! "Αααχ, τι όμορφο τραγούδι που γράψατε .... τι ωραία μουσική, τι ωραίες κιθάρες" !!!! Ελπίζω, πάντως, αν κάποιος 15χρονος διαβάσει αυτό το ποστ να μην ακολουθήσει το παράδειγμά μου .... Αν θέλεις να εντυπωσιάσεις μια συμμαθήτριά σου ή συνομήλικη φίλη σου, το καλύτερο που εχεις να κάνεις είναι να είσαι ο εαυτός σου ....
Στο θέμα μας ξανά .... Το Stay Hangry φοβερή δισκάρα για το είδος του, όλα τα τραγούδια είναι ένα κι ένα .... Το Come Out And Play δεν έφτασε στα επίπεδα του Stay Hungry, αλλά έχει κι αυτό αρκετές πολύ ωραίες στιγμές [και οι δύο δίσκοι, γραμμένοι σε "εφηβικές κασέτες" , αποτελούσαν βασικό σάουντρακ για τις εκδρομές που κάναμε στο Λύκειο] !!! Από κει και πέρα ... δεν γνωρίζω τίποτε άλλο για τους T.S. .....
 
Από τους Twisted Sister ξεχωρίζω φυσικά τον Snider, ο οποίος εκτός από την πολύ καλή φωνή και τη φοβερή ενέργεια που βγάζει, είναι και πολύ ειλικρινής και τον συμπαθώ πολύ γι'αυτό. Ακόμα κι όταν είχε χάσει την έμπνευσή του και έπεσε αρκετά, πολύ σωστά παραδέχτηκε ότι δεν μπορούσε να γράφει το ίδιο "θυμωμένα" τραγούδια, τη στιγμή που ζούσε ευτυχισμένος με τη γυναίκα του, τα παιδιά του και με οικονομική άνεση. Και υπέφερε κι αυτός ο άμοιρος με το να τον σέρνουν στα δικαστήρια κομπλεξικοί άνθρωποι, επειδή κάποια μητέρα αποφάσισε να πάει το εννιάχρονο παιδί της σε συναυλία και δεν ενέκρινε αυτό που είδε. Λατρεύω τη στιγμή που μπαίνει στη δικαστική αίθουσα με τα μεταλάδικά του και χωρίς να του καίγεται καρφί, ήθελε μεγάλο θάρρος αυτό, καθώς φαινόταν σαν εξωγήινος μπροστά στους κουστουμαρισμένους που τον κοιτούσαν περιφρονητικά, και έβγαλε από την τσέπη το χαρτάκι με το κείμενο που είχε ετοιμάσει. :)
 
Χτες στο καρακιτσοβλαχικο μιουζικαλ παρωδια με τον αταλαντο Τομ Κρουζ που εδειξε πρεμιερα το ΣΤΑΡ, μεταξυ αλλων, ακουστηκαν τα "I wanna rock" και "we're t gonna take it".

Ωραια κομματια...

Να ρωτησω: οι Twisted Sisters γιατι ονομαστηκαν ετσι?

Και δευτερον: αυτοι δεν εφεραν το Glam Rock πρωτοι?
 
Εμένα πάντως μου ψιλοάρεσε το Rock of ages (λόγω μουσική κυρίως βέβαια). Αγαπημένο συγκρότημα οι Twisted Sister είχα ακούσει άπειρες φορές τους δίσκους τους κυρίως τα 3 μεσαία (You can't stop rock 'n' roll, Stay hungry και Come out and play) αγαπημένο εξώφυλλο το Stay hungry :headbangdude:
 
Παραδοξως, κι εμενα μου αρεσε (για 1 φορα), ωραια τραγουδακια ειχε αλλα αθλια ερμηνεια απο ολους...

1000 φορες καλυτερο το Phantom of the Opera, το εχω αγορασμενο διπλο DVD και το εχω δει τουλαχιστον 10 φορες...
 
Εντάξει άλλο το ένα άλλο το άλλο. Σίγουρα δεν είναι το αγαπημένο μου μιούζικαλ αλλά να για μια φορά έχει την πλάκα του
 
Κάτι που ταιριάζει με την ώρα 05:47 το πρωί.
 
Πίσω
Μπλουζα