Ultimate Mortal Kombat 3 Saturn review

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.934
Το Ultimate MK3 δεν θα μπορούσαμε να πούμε ακριβώς ότι είναι ένα καινούριο παιχνίδι, αλλά μια αναβάθμιση του ΜΚ3 με επιπλέον μαχητές, τελικές κινήσεις και μερικές ακόμη νέες πίστες και επιλογές παιχνιδιού. Το παιχνίδι κυκλοφόρησε στα 16bit Mega Drive, SNES, Saturn και αργότερα στο NDS.

Η έκδοση για το Saturn μου άφησε καλές εντυπώσεις και στο θέμα των γραφικών αλλά και στο θέμα του ήχου παρότι υπάρχουν φυσικά κάποιες ελλείψεις και εδώ. Οι μαχητές κινούνται πολύ άνετα και οι κινήσεις γίνονται με ευκολία. Γενικά είναι ένα παιχνίδι που το προτείνω στους λάτρεις των ΜΚ, του είδους και γενικότερα

[video=youtube;HFolXTYnb-8]

 
Θυμαμαι οταν δοκιμασαμε με ενα φιλαρακι αν λειτουργει ο κωδικος του μεγαλου ηλεκτρονικου για να επιλεγεις του human smoke εναντι του ρομποτικου. Οπου και λειτουργουσε!

Απειρα απολαυστικα διπλα μεχρι να βγει το Mortal Kombat Trilogy. Σαφως ανωτερη εκδοση του μαλλον απογοητευτικου MK3, αν και ενιωσα πως και παλι ηταν λιγο.

Οι 16bit εκδοσεις παντως ηταν κανονικο αρμεγμα και δεν αξιζουν σε καμια περιπτωση. Εδω το Saturn ειχε και καλη μεταφορα, και για λιγο καιρο ηταν πιο μπροστα απο το PS1 απο την αποψη τιτλων.
 
Αν και το παιχνιδι ητανε μια πολυ καλη μεταφορα απο τα arcade ειχε τα προβληματακια του.
 
Αυτο που κανει κολληματα λογω του CD ειναι αρκετα ενοχλητικο... Κατα τα αλλα καλη μεταφορα φαινεται.

Εχοντας παιξει κυριως την Snes εκδοση οπου οι Ermac,Noob Saibot και Rain υπαρχουν απο την αρχη, ολες αλλες εκδοσεις που δεν τους εχουν ως κανονικους παιχτες μου φαινονται ληψες...

Βεβαια ουτε στην original Arcade εκδοση υπαρχουν απο την αρχη αλλα τι να κανουμε η δυναμη της συνηθειας. :p
 
Σίγουρα είναι ένα καλό παιχνίδι πάντως και τα κολλήματα όπως διαπίστωσα γίνονται μόνο σε κάποιο Fatality ή ίσως άλλη ειδική κίνηση. Αν έχεις όμως παίξει παιχνίδια στο Mega CD όλα αυτά τα ξεπερνάς χωρίς κανένα πρόβλημα. Πριν από 20 χρόνια εξάλλου είχαμε τόση λαχτάρα παίζοντας τέτοια παιχνίδια που τα προβλήματα αυτά ούτε καν ενοχλούσαν.

Μιλώντας για κολλήματα, πήγα να παίξω το Enemy Zero πριν από λίγο και το CD κολλάει στην εισαγωγική σκηνή σε συγκεκριμένο σημείο και μάλιστα δεν μπορεί να προχωρήσει πατώντας κάποιο κουμπί. Αν και δεν φαίνεται γρατζουνισμένο, το καθάρισα με νωπό χαρτί και έπειτα με Azax, αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω; Όχι τίποτα άλλο, το πλήρωσα και ακριβά το συγκεκριμένο παιχνίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Σίγουρα είναι ένα καλό παιχνίδι πάντως και τα κολλήματα όπως διαπίστωσα γίνονται μόνο σε κάποιο Fatality ή ίσως άλλη ειδική κίνηση. Αν έχεις όμως παίξει παιχνίδια στο Mega CD όλα αυτά τα ξεπερνάς χωρίς κανένα πρόβλημα. Πριν από 20 χρόνια εξάλλου είχαμε τόση λαχτάρα παίζοντας τέτοια παιχνίδια που τα προβλήματα αυτά ούτε καν ενοχλούσαν.
Μιλώντας για κολλήματα, πήγα να παίξω το Enemy Zero πριν από λίγο και το CD κολλάει στην εισαγωγική σκηνή σε συγκεκριμένο σημείο και μάλιστα δεν μπορεί να προχωρήσει πατώντας κάποιο κουμπί. Αν και δεν φαίνεται γρατζουνισμένο, το καθάρισα με νωπό χαρτί και έπειτα με Azax, αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω; Όχι τίποτα άλλο, το πλήρωσα και ακριβά το συγκεκριμένο παιχνίδι.
Αμα δεν εχει γρατζουνιες και κολλαει μαλλον η κεφαλη του Saturn ειναι σε χαμηλα επιπεδο και θελει ανεβασμα. Ποιο μοντελο εχεις;
 
Προσωπικά το συγκεκριμένο Mortal Kombat είναι το αγαπημένο μου και το πιο πολυπαιγμένο. Το παιxνίδι είναι smooth και τα κολλήματα παρατηρούνται στα fatalities και στην αλλαγή μορφών του Shang Tsung. Ακόμη και τώρα αποτελεί σταθερή αξία στα ρετροπαίχνιδα που παίζω. Το βολικότατο χειριστήριο του Saturn συντελεί στο όλο feeling μου για τον τίτλο.

@johnny19818 Έχω διπλά τα Disk 0, 2 και 3. Αν θέλεις μπορώ να σου δανείσω το πρώτο για να περάσεις το σημείο.
 
Ωραίο ριβιού φίλε!! Αγαπημένος τίτλος αλλά ποτέ μου δεν έπαιξα τη συγκεκριμένη έκδοση. Ομολογώ πάντως πως εκείνη του snes φαίνεται καλλίτερη... :D
 
geo2004z είπε:
Ωραίο ριβιού φίλε!! Αγαπημένος τίτλος αλλά ποτέ μου δεν έπαιξα τη συγκεκριμένη έκδοση. Ομολογώ πάντως πως εκείνη του snes φαίνεται καλλίτερη... :D
χαχαχα! Μπορω να πω οτι εκδοση του MD ειχε περισσοτερες πιστες σε σχεση με την SNES εκδοση. ;)
 
@DarkSymbios. Λοιπόν ανεβάζω φώτο από το μηχανάκι καθώς και τη θέση του λέιζερ μήπως φαίνεται κάτι από'κει.

IMG_20140826_195435.jpg

IMG_20140826_195500.jpg

IMG_20140826_195124.jpg

IMG_20140826_195326.jpg

Τα άλλα όμως παιχνίδια παίζουν κανονικά, δεν είναι παράξενο αυτό;

@johnny_salonica Κρίμα που το cd που χρειάζομαι δεν το έχεις 2πλό. Θα δω τι μπορεί να γίνει κι αν είναι επικοινωνούμε. Σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά.

@geo2004z :thanx2: Έχω το παιχνίδι και στο MD αλλά όχι στο SNES. Βλέπω να κάνω κανένα review για τη σύγκριση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και σου απανταω αργα .. Οχι πρεπει να ανοιχτει και να μετρηθει η κεφαλη.
 
Πίσω
Μπλουζα