Ultraman (1966)

Max_brain

RetroWannaBe
Joined
4 Δεκ 2006
Μηνύματα
53
Αντιδράσεις
5
Ε καλα...τωρα δεν χρειαζεται συστασεις,νομιζω,εχει παρα πολλα χρονια...πολυ μικρος ημουν...

αλλα θελω αν βρεθουν επεισοδια...
 
πωπω ρε φιλε που τον θυμηθηκες????

με τον Ουλτραμαν ηταν η πρωτη βιντεοκασσετα που μου ειχε νοικιασει ο πατερας μου απο το βινετοκαλμπ της γειτονιας
 
[Ανασκαφή Mode on]

Βολτάροντας στο φορουμ έπεσα πάνω στον Ultraman. Το μόνο που θυμάμαι είναι έναν κόκκινο ντυμένο τύπο να πετάει!

Παίχτηκε η σειρά αυτή στην τηλεόραση ή μόνο σε VHS?

Κάποιες πληροφορίες από την wiki

[Ανασκαφή Mode off]
 
Ο μονος Ultraman που θυμαμαι ητανε μια γιαπωνεζια με ενα ηρωα με κρανος που ητανε να βγει σε παιχνιδι για 64DD κατι που δεν εγινε ποτε!
 
Θυμαμαι καποια αμερικανικη παραλαγη του, νομιζω ηταν στο new channel.
 
Aardvark είπε:
Ο μονος Ultraman που θυμαμαι ητανε μια γιαπωνεζια με ενα ηρωα με κρανος που ητανε να βγει σε παιχνιδι για 64DD κατι που δεν εγινε ποτε!
Ειχε εμφανιστει στο Nintendo64 (PD Ultraman Battle Collection 64), PS-PS2-PSP (Ultraman Fighting Evolution Series) και Ultraman Nexus για PS2

@Getta μπορει να το επαιζε και το New μιας και βλεπω οτι εχει τρελο span η σειρα! (info απο wiki)

Ultra Q * (1966)

Ultraman (1966–1967)

Ultra Seven (1967–1968)

The Return of Ultraman (Kaettekita Ultraman, AKA: Ultraman Jack) (1971–1972)

Ultraman Ace (1972–1973)

Ultraman Taro (1973–1974)

Ultraman Leo (1974–1975)

Ultraman 80 (1980–1981)

Ultraman: Towards the Future (AKA: Ultraman Great) (1990) Co-production with Australia

Ultraman: The Ultimate Hero (AKA: Ultraman Powered) (1993) Co-production with USA

Ultraman Tiga (1996–1997)

Ultraman Dyna (1997–1998)

Ultraman Gaia (1998–1999)

Ultraman Neos (2000–2001) Direct-to-DVD series

Ultraman Cosmos (2001–2002)

Ultra Q: Dark Fantasy * (2004)

Ultraman Nexus (2004–2005)

Ultraman Max (2005–2006)

Ultraman Mebius (2006–2007)

Ultraseven X (2007)

Ultra Galaxy Mega Monster Battle (2007–2008)

Ultra Galaxy Mega Monster Battle: Never Ending Odyssey (2008-2009)

Ultraman Retsuden (2011)
 
Λοιπον, θυμηθηκα οτι ειχα παιξει τοτε το απαισιο Ultraman: Towards the Future για το super nintendo, λογω του οτι ειχα δει καποιο επεισοδιο του ultraman στο new channel. Μετριοτατη ως σειρα, ακομα χειροτερο το παιχνιδι.
 
Δεν ηξερα οτι ειχε βγει Ultram για SNES!
 
attachment.php
 
Έχεις μήπως περισσότερες πληροφορίες Θάνο για αυτό? Είναι βλέπω cartoon το συγκεκριμένο.
 
Κι εγώ το θυμάμαι το "Ultraman". Kambia τι εννοείς; Και βέβαια είναι cartoon! Πλάκα πλάκα, θυμάται κανείς να είχε βγει κάποια live action σειρά ή ταινία στην Ελλάδα; Άλλωστε το συγκεκριμένο βλέπω πως το έχετε στην κατηγορία των κινουμένων σχεδίων! Την μία (απ' τις πολλές σειρές κινουμένων σχεδίων που προβλήθηκαν στην Ιαπωνία) θυμάμαι κι εγώ, σε βιντεοκασέτες. Δεν ξέρω αν το είχα πετύχει ποτέ στην τηλεόραση. Στην Ιαπωνία έχουν βγει τα άπειρα απ' αυτόν τον χαρακτήρα, οπότε δε θα με εξέπληττε να είχε κυκλοφορήσει παιχνίδι και για παλιότερες κονσόλες της Nintendo! Ρίξτε μια ματιά τι έχει βγει από "Ultraman" (ή "Urutoraman" στα Ιαπωνικά, αν προτιμάτε) εδώ. Δεν ξέρω πόσες βιντεοκασέτες με επεισόδια είχαν κυκλοφορήσει στην χώρα μας. Πρόκειται γι' αυτό

και ψάχνω χρόνια να τα βρω, αλλά μάταια...
Δε θυμάμαι καλά την υπόθεση. Ο Ultraman είναι ένας εξωγήινος ο οποίος "μπήκε" μέσα σ' έναν αστροναύτη, όταν ο 2ος είχε μια αποστολή κάπου εκτός Γης. Όταν παρίσταται ανάγκη ο αστροναύτης αυτός κουβαλάει κάτι σαν φυλακτό το οποίο πετάει ψηλά, το ξαναπιάνει, το βάζει στο μέτωπο και ο εξωγήινος παίρνει την θέση του και πολεμάει το όποιο "κακό" απειλεί την Γη και τους κατοίκους της. Τη μία θυμάμαι πως αντιμετώπισε κάτι δεινόσαυρους (ρομπότ ίσως; ) που πετούσαν φωτιά απ' το στόμα και την άλλη έναν ζωντανό τυφώνα. Νομίζω υπήρχε κι ένα 3ο επεισόδιο, αλλά δε θυμάμαι ποιος ήταν ο αντίπαλος. Στην βιντεοκασέτα που νοίκιαζα ξανά και ξανά, ξεκινάει κάπως απότομα και δεν δείχνει πως απέκτησε το φυλακτό αυτό, ούτε πως μπήκε μέσα του ο εξωγήινος. Απλά ο πρωταγωνιστής βλέπει κάτι σαν όραμα σε κάποιες φάσεις όπου ο εξωγήινος τον πλησιάζει. Απ' τα λίγα που θυμάμαι, αν και το είχα νοικιάσει αρκετές φορές (μαζί με το "Λοκ Ο Σούπερμαν" ("Locke The Superman") ("Chojin Locke") ('84), την σειρά "Οι Μαχητές Της Δικαιοσύνης" και κανένα "Voltron" παίζει να 'ναι οι βιντεοκασέτες που είχα νοικιάσει περισσότερο απ' όλες!).
 
Mandrake είπε:
.... Kambia τι εννοείς; Και βέβαια είναι cartoon!...
Aν δεις στο ποστ του Wally (#4) που έχει βάλει ένα βιντεάκι από το youtube το Ultraman δεν είναι Cartoon. Ενώ ο Θάνος έβαλε εξώφυλλο βιντεοκασέτας Ultraman cartoon. :)
 
Τα πρόσεξα! Η απορία μου ήταν απλά για να δω αν θυμάστε τίποτε σε live action που ενδεχομένως δεν είχα προλάβει ή δεν πήρα "χαμπάρι" όταν προβάλλονταν! Και επειδή το ρώτησα και παραπάνω αλλά δεν βλέπω να σηκώνονται χεράκια, υποθέτω πως δεν ήρθε ποτέ στην χώρα μας κάτι τέτοιο. Οπότε, σε σωστή κατηγορία το έχετε! :) Το εξώφυλλο του Θάνου ξυπνάει αναμνήσεις ρε παιδί μου..! Έχω να το δω πάνω από 20 χρόνια..!
 
[edit] Αντιλαμβάνομαι το αγαθό των κινήτρων σου αλλά youtube links που παρουσιάζουν ολόκληρα επεισόδια / ταινίες δεν επιτρέπονται λόγω πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τωρα ειδα τις απαντησεις ναι ειναι cartoon και μαλιστα ειναι αρκετα χρονια μετα το Live action παντως να σημειωσω οτι σειρα ultraman υπαρχει ακομα στην ιαπωνια και ειναι αυτη http://en.wikipedia.org/wiki/Ultraman_Retsuden
 
Στο YouTube που το είδα με την ελληνική μεταγλώτιση είναι μακράν από τις πιο άθλιες μεταγλωτίσεις που 'χω ακούσει ποτέ μου. Καμία σχέση με άλλες μεταγλωτίσεις της εποχής με διάσημους, ταλαντούχους ηθοποιούς καθώς στην μεταγλώτιση του Ultraman καταλαβαίνει κανείς ότι προσλάβανε ερασιτέχνες κι αλλοδαπούς με απαίσια προφορά.
 
Πίσω
Μπλουζα