UMSA Ultimate Scart Adapter Review

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.519
Αντιδράσεις
2.369
Μια και που μου έφαγε τα σηκώτια σαν τον Προμηθέα το θέμα οθόνη για την καμπίνα, έδωσε φως ο τρισμέγιστος Κρομ και βρήκα μια παλαίμαχη 28" τηλεόραση panasonic και αφού οι δοκιμές με vga-scart και svideo καλώδια και όσα σπαθιά και ασπίδες και αν αφιέρωσα δεν είχαν αποτέλεσμα, έτσι λοιπόν αγόρασα τον umsa. Τα έδωσα λοιπόν τα 30 ευρώ στούς γερμαναράδες αλλά την δουλειά του την κάνει μια χαρά.

attachment.php


Tι κάνει αυτό το πράγμα;

Αν θέλουμε να συνδέσουμε το pc με crt τηλεόραση χωρίς να μας βγει το πνεύμα από το σώμα.

Σύνδεση λοιπόν:

Τίποτα το ιδιαίτερο. Στην πλευρά της θύρας vga συνδέεται το καλώδιο vga που έρχεται από την κάρτα γραφικών του pc. Στην αντίθετη πλευρά συνδέεται το scart καλώδιο και στις δύο θύρες audio L & R προφανώς τα κάλωδια του ήχου. Στην μαύρη θύρα όπως φαντάζεσται η τροφοδοσία γιατί χρειάζεται 5volt για να λειτουργήσει. Στην αρχή όταν το σύνδεσα δεν έδινε σήμα στην τηλεόραση και για λίγο ψαχνόμουν. Εν τέλει όταν άλλαξα την θέση στο μοναδικό jumper που έχει έδωσε αμέσως σήμα. Το αξιοπερίεργο είναι πως έδωσε σήμα στην τηλεόραση μόλις άλλαξα το jumper ενώ ήταν ο αντάπτορας στο ρεύμα. Όταν το έκανα με τον αντάπτορα εκτός ρεύματος και μετά του έδωσα ρεύμα δεν λειτούργησε. Περίεργο αλλά δεν βαριέσαι. Χρειάζεται την δωρεάν εφαρμογή soft15khz και αν το φοβόμουν για το αν θα είναι συμβατή η ati κάρτα γραφικών που έχω, λειτούργησε αμέσως.

attachment.php


attachment.php


Το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω και σπάω το κεφάλι μου είναι πως ενώ διαλέγω χαμηλότερη ανάλυση με το quickres, κάποια παιχνίδια βγάινουν ελαφρώς έξω από το περιθώριο της οθόνης (για παράδειγμα βλέπε τις φωτογραφίες από το rainbow islands). Όσες αναλύσεις δοκίμασα από το quickres δεν κατάφερα να δω fullscreen χωρίς να τρώει λίγο κάποια πλευρά της οθόνης.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Παραλειπόμενα:

60 λεπτά πέρασα κοιτώντας την οθόνη, δοκιμάζωντας αναλύσεις και παχνίδια και μα τους θεούς κοντέψανε να μου βγούν τα μάτια. Καλό το ρετρό feeling δεν λέω, αλλά περάσανε 3 ώρες και ακόμη τσούζουνε τα μάτια μου. Πραγματικά απορώ πως στην ευχή κατάφερνα και έπαιζα μικρός στα ουφάδικα και δεν με ενοχλούσαν!

Να είστε όλοι καλά.
 
Νομίζω μπορείς να βάλεις και custom αναλύσεις πέρα από αυτές που σου δίνει το soft15khz μήπως αυτό σε βοηθήσει.
 
Γεια σου ρε Μάριε με τα ωραία σου! Χάριζες την οθόνη και λέω πάει και η καμπίνα και θυμήθηκα τότε που είχαμε πάει στην αποθήκη ;) . Πάνε και 5 χρόνια!
 
Πολυ ωραια ,να μας γραψεις και καμμια εντυπωση για το feeling και αν πλησιαζει η εικονα το original και τι χανουμε οσοι παιζουμε στις LCD TV!
 
Shinobi είπε:
Νομίζω μπορείς να βάλεις και custom αναλύσεις πέρα από αυτές που σου δίνει το soft15khz μήπως αυτό σε βοηθήσει.
Αλλάζω τις αναλύσεις με το quickres αλλά δεν μπορώ να πετύχω καμία που να είναι τα παιχνίδια τύπου rastan saga full screen. Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Rygar είπε:
Γεια σου ρε Μάριε με τα ωραία σου! Χάριζες την οθόνη και λέω πάει και η καμπίνα και θυμήθηκα τότε που είχαμε πάει στην αποθήκη ;) . Πάνε και 5 χρόνια!
Γειά σου ρε φιλάρα Νίκο! Αυτή είναι άλλη καμπίνα. Εκείνη την καμπίνα από την αποθήκη την χάρισα στον Βασίλη (teflon). Κατέβηκε μια νύχτα από την ελασσόνα με το alfa romeo του, την φορτώσαμε και έφυγε για πίσω ο αθεόφοβος! Τι καταδρομική ήταν και αυτή εκείνο το απόγευμα στην αποθήκη. Τόσες καμπίνες, αν θυμάμαι καλώς ο παλιός κοντοχωριανός μου πήρε και ένα φλιπεράκι.

Aardvark είπε:
Πολυ ωραια ,να μας γραψεις και καμμια εντυπωση για το feeling και αν πλησιαζει η εικονα το original και τι χανουμε οσοι παιζουμε στις LCD TV!
Φίλε Νίκο, ειλικρινά δεν με χαλάει καθόλου να παίζω mame και στην led οθόνη του pc μου. Δεν πιστεύω πως δεν χάνει κανείς παίζοντας σε τέτοια οθόνη. Τα scanlines προσωπικά τουλάχιστο δεν μου λένε και πολλά. Γούστα είναι αυτά. Να σου πω, περισσότερο ρετρό αίσθηση μου δίνει η ελαφριά καμπυλότητα της οθόνης και ο ήχος από το ηχείο. O oποίος έρχεται από το κάτω μέρος της καμπίνας και ακούγεται αρκετά περίεργος, σε σχέση με τον ήχο από τα ηχεία του desktop. Κάτω είναι ένα κοντινό πλάνο από την οθόνη με τον umsa. Το ίδιο νομίζω μπορείς να πετύχεις και με φίλτρο σε νεότερης τεχνολογίας οθόνη.

attachment.php
 
Το τελευταιο screenshot ειναι για avatar!!
 
Δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο οταν η τεχνολογια υποτασεται στο ρετρο!
 
Να ρωτήσω κάτι, είχε η κάρτα γραφικών σου S-video από πίσω, και δε μπόρεσες να συνδέσεις την TV; Τι συνδυασμούς δοκίμασες πριν πάρεις την πλακετούλα και δε σου δούλεψαν;
 
Kombatant είπε:
Να ρωτήσω κάτι, είχε η κάρτα γραφικών σου S-video από πίσω, και δε μπόρεσες να συνδέσεις την TV; Τι συνδυασμούς δοκίμασες πριν πάρεις την πλακετούλα και δε σου δούλεψαν;
Έφτιαξα καλώδιο vga σε scart από σχέδιο που βρήκα στο internet. Αν και τσέκαρα ότι ήταν σωστή η συνδεσμολογία, εικόνα δεν είδα. Μετά δοκίμασα καλώδιο svideo (ναί η κάρτα έχει svideo θύρα). Όσο και αν το παίδεψα αποτυχία και εκεί, καθόλου εικόνα. Έτσι κατέληξα στον umsa αντάπτορα αφού είναι δοκιμασμένη λύση (από τα διάφορα reviews) και δεν είναι και ακριβός.
 
Ωραίος ο umsa δεν λέω και εκεί που η ανακατασκευή της καμπίνας έχει φτάσει στο σημείο να έχει μείνει να αγοράσω τα κουμπιά και το t molding, από χτες η τηλεόραση έπαθε βλάβη στα καλά καθούμενα. Αναβοσβύνει ένα κόκκινο λαμπάκι επάνω στη πλακέτα και κάνει σαν να παίρνει ρεύμα και αμέσως να το χάνει. Έβγαλα την πλακέτα της -τροφοδοτικό- και το σ/κ με το πολύμετρο θα κάτσω να την δω μήπως βρω και επισκευάσω την βλάβη. Το κερασάκι στη τούρτα είναι πως ενώ τοποθέτησα το pc μου μέσα στη καμπίνα, το ανεμηστηράκι της παλαίμαχης ati κάρτας γραφικών αποφάσισε να αρχίζει να κάνει σαν τρακτέρ.

Εντάξει, έτσι και καταφέρω να την τελειώσω κάποια στιγμή, μου φένεται πως θα κρεμάσω ένα σταυρουδάκι και ένα σκόρδο στο εσωτερικό της για καλή τύχη. Τι να πω; :(
 
Σκεφτομαι να περασω τον crt emudriver για χαμηλες αναλυσεις και 15khz σε μια amd hd 7770 2gb gddr5 που εχω και για συγχρονα παιχνιδια σε windows 7.ξερει κανενας αν ο umsa δουλευει ενταξει με τον καινουργιο crt emudriver 2.0 που ειναι για την σειρα amd hd 5000 6000 7000?
 
Πίσω
Μπλουζα