Underdogs

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Το γνωστο Home of the Underdogs προσφατα περασε απο προβληματα. Απο το 2006 ειναι στην κυριολεξια abandoned (pun intended) απο τον αdministrator. Αυτο το μηνα μαλιστα ειχε "πεσει" για δυο βδομαδες, αλλα καποιος φαν καταφερε να το επαναφερει.

Δυστυχως παρα την επαναφορα, εικονες και λινκς δε δουλευουν, οποτε το σαιτ ειναι λιγακι "αχρηστο"... πιθανοτατα ομως το θεμα να διορθωθει... ας το ελπισουμε!!!

Ιδεα: Μεχρι τοτε ας βαλουμε κατω οσα παιχνιδια εχουμε κατεβασει απο κει και ας προσπαθησουμε να συνθεσουμε μια δικη μας συλλογη.... ετσι, για να σιγουρευτουμε οτι δε θα χαθουν :D
 
Η ιδέα για ελληνική abandoned-games βιβλιοθήκη,στην οποία θα μπαίνουν και τα αξιόλογα freeware και fan-made projects,είναι κι ένα δικό μου όνειρο,που κάποια στιγμή θα ήθελα να ξεκινήσει εδώ στο forum,αν υπάρχει ο απαραίτητος χώρος,αλλά κι η όρεξη από κάποια μέλη να συμμετάσχουν...

Άλλωστε abandoned games δεν έχουμε μόνο από κει,αλλά κι από άλλους ιστότοπους,συνεπώς η συλλογή είναι αρκετά πλούσια,θέλω να πιστεύω...

Χρειάζεται βέβαια μεγάλη προσοχή να μη γίνει καμία "πατάτα" (=ανέβασμα προστατευομένων από copyrights παιχνιδιών),αλλά νομίζω μπορούμε να τα καταφέρουμε,με συγκροτημένη και υπεύθυνη προπάθεια...
 
Δεν θελω να ξενερωσω κανεναν,αλλα ο χρονος (φανταστειτε ποσο θελει να γινουν upload τοσα πραγματα),ο κοπος(administration,copyrights resolving) και τα εξοδα (dedicated server,τεραστιο bandwidth) για τετοιο εγχειρημα ειναι θεματα που πρεπει να σκεφτουν καλα οσοι ξεκινησουν ενα τοσο αξιολογο και χρησιμο πονημα!
 
Αν βρεθούν τα κατάλληλα άτομα να κυνηγήσουν τις εταιρίες για τα copyrights όλα γίνονται.

Έτσι όπως το βλέπω ο admin του underdogs δεν ασχολείται μαζί του όχι γιατί δεν θέλει αλλά γιατί δεν μπορεί.

Είναι στην ψειρού και βλέπει Prison Brake :)
 
Δε θα γίνει αύριο,ούτε μεθαύριο αυτό ασφαλώς...

Στο θέμα server και bandwidth θα χρειαστώ/ούμε τη γνώμη σας Wally και Shock (μάλλον το retromaniax δεν έχει καν τη δυνατότητα αυτή απ' ότι κατάλαβα),από θέμα χρόνου θα πρέπει να έχει γίνει πολύ καλή συνεννόηση πριν αρχίσει κάτι τέτοιο μεταξύ όσων συμμετάσχουν (άλλωστε με 2-3 άτομα δε γίνεται καν να ξεκινήσει κάτι τέτοιο,δε το συζητάμε..) και το θέμα copyrights δεν είναι τόσο θολό,τουλάχιστον για πολλά παιχνίδια...

Είπα,είναι ένα όνειρο,δύσκολα ίσως πραγματοποιήσιμο,αλλά όχι απίθανο να γίνει κάποια μέρα...

Το θέμα γίνεται sticky,μια και παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον,αν μη τι άλλο !
 
Παιδιά δεν θα είναι κάτι εύκολο.Για κάθε game που πρέπει να μπει θα πρέπει να υπάρχει permission απο τους copyright holders.Για μερικά games θα είναι εύκολο.Αλλά υπάρχουν και games που ενώ οι δημιουργοί τους και οι εταίρίες ίσως δεν υπάρχουν πια και ίσως δεν ασχολούνται με το θέμα πάλι θα πρέπει να αναζητηθεί ποιος έχει το copyright.Με λίγα λόγια πολλά games που χωρίς άδεια copyright είναι διαθέσιμα,αλλα κανείς από τους δημιουργούς δεν νοιάζεται.

Εχω πάρα πολύ υλικό από abandonware παχνίδια για πολλούς home υπολογιστές,pc,8bit,16bit κονσόλες κτλ,αμα χρειαστεί κανείς κάτι να ανεβάσω και να δώσω με μεγάλη μου χαρά.

Ειδικά πιστεύω από 198x μέχρι 1989-1990 θα ήταν πιο ασφαλές να ανεβουν παιχνίδια.

Επίσης ένα site σαν αυτό εδώ που έχει "Legal abandonware" (δηλαδή παιχνίδια που οι ίδιοι οι δημιουργοί τους δώσανε άδεια να ανεβούνε τα παιχνίδια στο διαδίκτυο free) θα ήταν κάτι καλό.

Για δείτε το.

http://www.student.oulu.fi/~einokesk/legalaw/index.html
 
Πολύ καλή ιδέα αλλά όπως είπαν και οι υπόλοιποι παραμπλεγμένη...λογικά όλοι μας έχουμε τεράστια ποσότητα υλικού που μπορούμε να ανεβάσουμε αλλά το θέμα των copyright είναι μπλέξιμο...είναι τόσες εκατοντάδες τίτλοι που είναι πρακτικά αδύνατο να ξεκαθαριστούν.

Νομίζω θα ήταν καλλίτερα να διμιουργηθεί μία λίστα με τους τίτλους κάθε χρονιάς με πληροφορίες και screens από το καθένα και στο τέλος να ανεβαίνει ένα ένα μετά από ανάλυση....

Βέβαια καλά τα λόγια αλλά από πράξη τι κάνουμε?

Μπορεί π.χ. να πιάσει κάθε εθελοντής από μία χρονιά και να την αναλύσει πλήρως! :D

Όπως είπε και ο manos όνειρα.... :D :D
 
pitsunami είπε:
Πολύ καλή ιδέα αλλά όπως είπαν και οι υπόλοιποι παραμπλεγμένη...λογικά όλοι μας έχουμε τεράστια ποσότητα υλικού που μπορούμε να ανεβάσουμε αλλά το θέμα των copyright είναι μπλέξιμο...είναι τόσες εκατοντάδες τίτλοι που είναι πρακτικά αδύνατο να ξεκαθαριστούν.Νομίζω θα ήταν καλλίτερα να διμιουργηθεί μία λίστα με τους τίτλους κάθε χρονιάς με πληροφορίες και screens από το καθένα και στο τέλος να ανεβαίνει ένα ένα μετά από ανάλυση....

Βέβαια καλά τα λόγια αλλά από πράξη τι κάνουμε?

Μπορεί π.χ. να πιάσει κάθε εθελοντής από μία χρονιά και να την αναλύσει πλήρως! :D

Όπως είπε και ο manos όνειρα.... :D :D
Πιστεύω σιγά σιγά να ξεκινήσουμε.Στο link που έδωσα έχει αρκετά καλά games (pc version of beneth a steel sky) που οι ίδιοι οι δημιουργοί δώσαν για download σαν legal abandonware.

Ας μαζέψουμε έστω και 10 τίτλους που να ξέρουμε ότι είναι

Αυτοί οι τίτλοι παρακάτω διατίθονται νόμιμα freeware online επειδή οι δημιουργοί τους δώσαν σχετικές άδειες

Bc kid για amiga

Beneath a steel sky για pc

τα ακόλουθα cinemaware games

Defender of the Crown

S.D.I.

King of Chigago

Sinbad and the Throne of the Falcon

Rocket Ranger

The Three Stooges

Lords of the Rising Sun

TV Sports Footbal

It Came From the Desert

TV Sports Basketball

Antheads: It Came From The Desert II

Wings

TV Sports Boxing and TV Sports Baseball

(υπάρχουν για pc και amiga σαν freeware downloads από το επίσημο site της cinemaware)

To The Elder Scrolls: Arena για pc

Flight of the amazon queen

grand theft auto 1 kai 2

lure of the tempress κλασσικό adventure game

Η versions του worms για amiga νομίζω καθώς και project x διατίθονται online από το site της team17

Ας ξεκινήσουμε με μερικά που είναι σίγουρα νόμιμο να τα βάλουμε και για τα υπόλοιπα ρωτάμε στην πορεία.Αλλά ποτέ δεν βάζουμε κάτι που δεν έχουμε άδεια από τον δημιουργό του.
 
Συγνώμη που θα σας ξενερώσω λίγο,αλλά πρέπει να σας πω να μη παίρνετε έτσι απότομα φόρα βρε παιδιά,το πράγμα δεν είναι επ' ουδενί της φάσης "άντε πάμε να το ξεκινήσουμε"...

Είναι ΠΟΛΛΑ τα ζητήματα που πρέπει να επιλυθούν πρώτα,μερικά από τα οποία ανέφερε κι ο Wally..

Εμένα στη φάση αυτή με ενδιαφέρει να δω ποιοι ενεδεχομένως θα θέλανε να πάρουν μέρος σε κάτι τέτοιο,κι ήδη βλέπω 2-3 άτομα !

Ας αφήσουμε να ωριμάσει η ιδέα και οι καταστάσεις και δεν αποκλείεται το όνειρο να γίνει πραγματικότητα κάποια στιγμή...
 
123ρτυθΖχψω\][πΕμένα αυτό που θα με ενδιέφερε θα ήταν να βρω υλικό που να μην παραβαίνει τους κανονισμούς λειτουργείας του forum.Τα συγκεκριμένα παιχνίδια είναι ότι πρέπει γιατί δεν χρειάζεται ειδική άδεια εφόσον οι δημιουργοί τους την έχουν ήδη δώσει.

Σχετικά άλλα games θα μπορούσα να ψάξω και να στείλω και email σε δημιουργούς τους και να ρωτήσω.

Οπότε υπολόγισε με και μένα στην προσπάθεια αυτή σίγουρα :)
 
Κανοντας απλες σπεκουλες...

Ο δικτυακος αυτος τοπος εχει μπροστα του να υλοποιησει δυο σημαντικοτατα πραγματακια που θα τα μαθετε εν καιρω (και μαλιστα πολυ συντομα)

Αφου αυτα δρομολογηθουν...μηχανημα,διαθεση,υλικο,χωρος,ατομα,μερακι υπαρχουν.

Πιστευω δηλαδη οτι ειναι εφικτο και μεσα απο εδω...:nervous:
 
Η προταση μου βασικα (μεταξυ σοβαρου και αστειου) δεν ειχε καμια σχεση με το φορουμ η με καποια βαση δεδομενων και σερβερ, αλλα για δικη μας παρειστικη συλλογη που θα συγκεντρωναμε μεσω ανταλλαγων. Νομιμη ή παράνομη, δεν αφορά το φορουμ :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρίξτε μια ματιά στο http://www.liberatedgames.com/ αν θέλετε να πάρετε μια καλή ιδέα ποιά παιχνίδια είναι πραγματικά ελεύθερα για μοίρασμα.

Το site είναι απλό στην δομή και έχει και το ακριβές κείμενο του license για το κάθε παιχνίδι (περίπου όπως κάνει το WorldofSpectrum).
 
Επειδη ασχολουμαι λιγο με το αθλημα, απλα να πω πως παρα πολλα websites με νομιμο περιεχομενο προς κατεβασμα πλεον δουλευουν με uploading service websites.

Μερικα απο τα μεγαλυτερα στο ειδος, δουλευουν κυριως με μερικα απλα, καλα μελη.

Σιγουρευονται πως εχουν την σωστη / λειτουργικη εκδοση του εκαστοτε παιχνιδιου και ανεβαζουν στα διαφορα γνωστα site. Πχ rapidshare,megaupload,mediafire κτλ.

Πλεον μαλιστα, υπαρχουν προγραμματα / websites οπου ανεβαζουν ενα αρχειο σε πολλα sites ταυτοχρονα.

Ισως οχι η καλυτερη λυση, αλλα σιγουρα μια φτηνη και αρκετα αξιολογη. Αν ειναι να οργανωθει παντος κατι σοβαρα, ειμαι μεσα :)
 
Πίσω
Μπλουζα