Uni Trend UT 511 insulation tester...

Uskoke

RetroAdept
Joined
9 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.416
Αντιδράσεις
6.003
Παιδιά θέλω την βοήθεια σας (ελπίζω να μην είμαι off topic αγαπητή Κάμπια!). Έχω το παραπάνω μηχάνημα το οποίο πήρα από το γνωστό γερμανικό σάϊτ (http://www.reichelt.de) και είμαι προς το παρόν πολύ ευχαριστημένος αλλά έχει ένα μικρό πρόβλημα. Λόγω δικής μου ξεροκεφαλιάς δεν διάβασα καλά τις οδηγίες και δεν πολύεδωσα σημασία στο σημείο που λέει ότι αν κάνεις μέτρηση με υψηλή τάση (500, 1000 βολτ) δεν πρέπει να βραχυκυκλώσεις τους ακροδέκτες και μάλιστα αν η αντίσταση είναι κάτω από 10 ΜΩ πρέπει να διακόψεις αμέσως την μέτρηση.Τέλος πάντων ενώ το BAR-GRAF δείχνει περίπου την αντίσταση η ψηφιακή οθόνη δηλ. τα ψηφία δείχνει μονίμως overload (OL) ακόμη και σε μέτρηση τάσης κλπ. Αυτό το όργανό μετράει αντίσταση μόνωσης δηλ. το παλιό καλό μέγγερ απλώς ψηφιακό (αλλιώς μεγγόμετρο από ΜΩ). Τέλος πάντων ήθελα αν μπορεί κανείς με καλύτερο ταλέντο από μένα στην ψακτική το service manual ή το σχέδιο και εγώ έχω καλό μάστορα να μου το φτιάξει, απλώς χωρίς σχέδιο είπε δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Έστειλα email στους γερμανούς αλλά καμία απάντηση. Επίσης ο φίλος μου έστειλε στους κινέζους (στον κατασκευαστή) αλλά τίποτα. Το επόμενο βήμα είναι τηλέφωνο στους γερμανούς και φάχτεν-φουχτεν μέχρι να βρούμε άκρη. Ή να παρακαλέσω κάτι ιντερνετικούς φίλους να μου γράψουν ένα email στα κινέζικα μπας και μου απαντήσουν. Τελικό βήμα επικοινωνία με την αντιπροσωπεία εδώ στην Ελλάδα για σχέδιο ή σέρβις και πιθανόν καλιμπράρισμα. επίσης εδώ βλέπεται ένα high voltage probe το οποίο μετράει τάσεις μέχρι 40 kV απαραίτητο αν θέλει κανείς να μετρήσει υψηλές τάσεις χωρίς να γίνει κάρβουνο!(προ πάντως σε φούρνους μικροκυμάτων 3.5 kV HQI λάμπες 4.5 kV αντικουνουπικά 6 kV κλπ. καθώς και το mobiles epa kit το οποίο είναι αντιστατικό "σεντόνι" το οποίο απλώνει κανείς εκεί που θα εργαστεί και φοράει και την αντιστατική μανσέτα για να είναι σίγουρος ότι δεν θα κάνει καμία σοβαρή ζημιά σε καμία μητρική! χωράει ωραία στην "τσάντα επισκευής PC" που έχω εξοπλίσει ήδη.
 
Πίσω
Μπλουζα