UNIBRAIN - ΕΛΛΗΝΙΚΟ GEM SOFTWARE.

Turrican

RetroManiaC
Joined
28 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.282
Αντιδράσεις
145
Ένα από τα κυριότερα "άλλοθι " για να μπει ο H/Y σε ένα σπίτι ήταν η ύπαρξη επαγγελματικών εφαρμογών ειδικά γραμμένων για αυτόν που θα του έδινε την δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί στο μέλλον σαν κάτι παραπάνω από απλή παιχνίδομηχανή. Ο ATARI ST χάρις το πανεύκολο στην χρήση και γρήγορο GUI του , την ταχύτητα του επεξεργαστή του και την τεράστια μνήμη του κατόρθωσε να δημιουργήσει μια αξιοζήλευτη βιβλιοθήκη προγραμμάτων και να κερδίσει άξια τον χαρακτηρισμό του " επαγγελματία ".Ο ATARI ST , o JACKINTOSH όπως τον ονόμαζε τότε ο τύπος κατόρθωσε και στην χώρα μας να δραστηριοποιήσει κάποιες σοβαρές εταιρίες που του χάρισαν μερικά δυνατά χαρτιά στην φαρέτρα του που το κυριότερο ήταν γραμμένα στην Ελληνική γλώσσα!

Το παρακάτω φυλλάδιο ανήκει στην UNIBRAIN και παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον γιατί εκτός από τα προγράμματα που θα μας θυμίσει εξηγεί με πολύ απλό τρόπο και μερικά πράγματα για το GEM.

picture.php






picture.php





picture.php






picture.php
 
Μπορώ να πω οτι δεν είχαν πέσει στην αντίληψή μου τα συγκεκριμένα προγράμματα, μέχρι και σήμερα...

Μπράβο Turrican!!!
 
Αυτό το φυλλάδιο ήταν που σε είχα ρωτήσει παλαιότερα DINO!

Το έδιναν μέσα στο κουτί του ATARI!!!

Έφαγα τον κόσμο να το βρω!
 
Eτσι και δεν ειχα πεταξει τα manuals του PC1 μου, θα με ειχατε κανει επιτημο μελος των ATARIων :rofl:
 
(προς το παρον ομως εισαι official hater...)
 
......Και απολύθηκες και από πολεμική ανταποκρίτρια... :vbwave:
 
Ακριβώς phil! :thumbup:

Από ότι είχα καταλάβει επρόκειτο μάλλον για εξελληνισμένο software!

Το πρωτότυπο πακέτο μου διέφευγε.... :angry:
 
Πίσω
Μπλουζα