Urban (Name) Legends

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.049
Την δεκαετία του 80' , υπήρχε έντονα μια τάση,

να ανακαλύπτονται ΚΡΥΦΑ/ΣΑΤΑΝΙΚΑ μηνύματα,

στα ονόματα των συγκροτημάτων.

Θυμάμαι τα εξής :

WASP

We Are Sexual Perverts

( νομίζω ότι στην πραγματικότητα σήμαινε White Anglo Saxon Protestants)

KISS

Kings In Satan's Servive, ή

Knights In Satan's Servive

AC/DC

Anti Christ / Die Christ

Βεβαίως όλα αυτά ήταν 99% ΜΟΥΦΕΣ (Urban Legends),

απλώς ήταν πιασάρικα και γι'αυτό διαδίδονταν με γοργούς ρυθμούς.
 
Πιασάρικα ήταν σίγουρα φίλε μου αλλα το τι γινόταν με τους φανατικούς της ορθοδοξίας τότε δεν περιγράφεται. Θυμάμαι στο γυμνάσιο είχαμε μια καθηγήτρια θρησκευτικών που μας διάβαζε ενα βιβλιαράκι "Μουσική Ροκ" και μας έλεγε ακριβώς τα ίδια. Μην ακούτε ροκ! AC/DC σημαίνει Anti Christ / Die Christ! Βέβαια απο το ένα αυτί έμπαιναν απο το άλλο έβγαιναν.
 
telonio είπε:
... το τι γινόταν με τους φανατικούς της ορθοδοξίας τότε δεν περιγράφεται. Θυμάμαι στο γυμνάσιο είχαμε μια καθηγήτρια θρησκευτικών που μας διάβαζε ενα βιβλιαράκι "Μουσική Ροκ" και μας έλεγε ακριβώς τα ίδια. Μην ακούτε ροκ! AC/DC σημαίνει Anti Christ / Die Christ!
Θυμάμαι μια ταινία/ντοκυμαντέρ (αρχές 90's), που επαναλαμβανόταν συνέχεια πό κάποιο μικρό κανάλι και έλεγε αυτά περίπου.

Σχέση μουσικής Rock/H.Metal με σατανισμό κλπ.

Είχε λίγες αλήθειες, αλλά 90% ήταν κραυγαλέες υπερβολές !

Μέχρι είχε μια φωτό του M.Jackson να χορεύει και έλεγε ότι το σώμα του σχηματίζει ένα S και δίπλα έδειχνε το σήμα των SS !

ΕΛΕΟΣ !
 
Για το WASP έπαιζε και η θεωρία “We Aint Sure Pal”. :biglaugh:

Επίσης το λογότυπο των DIO ανάποδα διαβαζόταν ως Hell. :diablotin:

:rolleyes:
 
exetlaios είπε:
Μέχρι είχε μια φωτό του M.Jackson να χορεύει και έλεγε ότι το σώμα του σχηματίζει ένα S και δίπλα έδειχνε το σήμα των SS !ΕΛΕΟΣ !
Αυτό το είχα δεί τοτε και έχω να το λέω ακόμα (και δεν με πιστεύουν)!!!! Απίστευτο που το είχε δεί κι άλλος! Οι τύποι δεν παίζονται ... :D :D :D
 
exetlaios είπε:
Πρώτη φορά το ακούω αυτό !!!
Έχεις κανένα logo να postάρεις ;
Με πολύ φαντασία, μπορεί να το βγάλεις

dio.jpg
 
exetlaios είπε:
Θυμάμαι μια ταινία/ντοκυμαντέρ (αρχές 90's), που επαναλαμβανόταν συνέχεια πό κάποιο μικρό κανάλι και έλεγε αυτά περίπου.Σχέση μουσικής Rock/H.Metal με σατανισμό κλπ.

Είχε λίγες αλήθειες, αλλά 90% ήταν κραυγαλέες υπερβολές !

Μέχρι είχε μια φωτό του M.Jackson να χορεύει και έλεγε ότι το σώμα του σχηματίζει ένα S και δίπλα έδειχνε το σήμα των SS !

ΕΛΕΟΣ !
Exetlaios είναι αλήθειες...Έκανα μελέτη χρόνια και έχω πολλές αποδείξεις επάνω στο θέμα!!Βέβαια αυτό δεν με εμποδίζει να ακούω τα rock και metal συγκροτήματα

Είναι η γνώμη μου ασφαλώς καθαρά προσωπική !!
 
akmakas είπε:
Exetlaios είναι αλήθειες...Έκανα μελέτη χρόνια και έχω πολλές αποδείξεις επάνω στο θέμα!!Βέβαια αυτό δεν με εμποδίζει να ακούω τα rock και metal συγκροτήματαΕίναι η γνώμη μου ασφαλώς καθαρά προσωπική !!
Και εγώ, δεν είπα ότι είναι ΟΛΑ ψέματα !

Απλώς το συγκεκριμένο ντοκυμαντέρ ήταν εντελώς ανόητο !

Πάντως πιστεύω ότι θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις τα όσα έχεις βρει, εφόσον λες ότι το έχεις ψάξει αρκετά.

Γιατί δεν ανοίγεις ένα thread ?

Είμαι σίγουρος ότι θα έχει πολύ ενδιαφέρον ...
 
Eιδικά για τον Dio παραθέτω τα υπόλοιπα από faq του http://www.dio.net, ιστοσελίδας οπαδών αφιερωμένης σε αυτόν (ελπίζω να είστε ξεφτέρια στα αγγλικά):

Dio Logo Says Devil?

Some say that Dio logo says "DEVIL" when it is turned upside-down. If you do turn it upside down and use little bit of imagination, you can see word "DEVIL" there. "O" becomes "D", "I" becomes "E" and "D" becomes then "VIL". It is bit clearer on the Dream Evil album cover where there is third vertical line in the letter "D".

According to Ronnie, this was unintentional and he heard about it only later on. I believe this was the case, as you can take almost any of those "old" fonts and they all have the same effect with Ronnie's last name.

Dio means god?

In Italian language, Dio means God (In Spanish God is Dios and in French God is Dieu).

Ronnie supposedly started to use name "Ronnie Dio" in early '60s when he was in a band called "Ronnie Dio & The Prophets". However, he says that he didn't choose the name "Dio" because of its meaning in Italian. In one European music magazine it is stated that he got the idea from some Floridan mafia guy called Johnny Dio. Interestingly, in the movie "Scarface" there appears very shortly someone called Johnny Dio, too.

The word "dio" has also a meaning in Hungarian language, where it means "walnut." In Croatian "dio" means "part."
 
exetlaios δεν ξέρω αν θα ήταν σωστό γιατί το φόρουμ ασχολείται με άλλα πράγματα!! Ναι έχω πολύ υλικό επάνω στο θέμα και παλαιότερα το είχα κάνει θέμα σε μια εκπομπή μου στο ραδιόφωνο!

Θα δούμε!
 
exetlaios είπε:
Και εγώ, δεν είπα ότι είναι ΟΛΑ ψέματα !Απλώς το συγκεκριμένο ντοκυμαντέρ ήταν εντελώς ανόητο !
Σαφώς και δεν είναι ψέματα, απλώς τα περισσότερα (αν όχι όλα) γινόντουσαν σκόπιμα για εμπορικούς λόγους.
 
akmakas είπε:
exetlaios δεν ξέρω αν θα ήταν σωστό γιατί το φόρουμ ασχολείται με άλλα πράγματα!! Ναι έχω πολύ υλικό επάνω στο θέμα και παλαιότερα το είχα κάνει θέμα σε μια εκπομπή μου στο ραδιόφωνο!Θα δούμε!
Καλά, δεν είπαμε να γράψεις ολόκληρο βιβλίο ! :biglaugh:

Απλώς 2-3 πράγματα, να πάρουμε μια ιδέα.

Θα ονομάσεις το thread <<Retro-Spooky Καταστάσεις>> !
 
Φίλε μου με 2,3 πράγματα δεν θα καταλάβεις και πολλά...

Θα δούμε..ίσως στο thread γενικά κάτι να αναφέρω.
 
akmakas το ρετρο-κοινό διψάει για μαθηση! :)
 
Σχετικά με τον DIO. Oσο και αν προσπάθησα (και έχω μεγάλη φαντασία) δεν μπόρεσα να διακρίνω την λέξη Hell. Exetlaios συμφωνώ μαζί σου. Αν έχει πιεί κάποιος τόσες κάσες μπυρόνια ακόμη και τον Dio αρχιμαδρίτη μπορεί να δει....
 
Τώρα ξέρετε ποιοί έχουν τις καλύτερες συλλογές Heavy Metal LP's. Μετά το μέταλ πιάσαν την trance, goa, κ.τ.λ. ....

ςεδάνατασ ύοτναΠ ουυυυυ ..... :D
 
Omenforever είπε:
Για το WASP έπαιζε και η θεωρία “We Aint Sure Pal”. :biglaugh:
Επίσης το λογότυπο των DIO ανάποδα διαβαζόταν ως Hell. :diablotin:

:rolleyes:
όχι hell

EVIL και ψιλοβγαίνει, χωρίς να κάνεις mirror το image... βάλτο κανονικά και

διάβασε ανάποδα... μοιάζει να λέει evil με κάποια δόση φαντασίας πάντα :diablotin:
 
Πίσω
Μπλουζα