Vectrex πρόβλημα και ένα μεγάλο ευχαριστώ

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
12
Λοιπόν,

το αγαπημένο vectrexaki μου, άρχισε να παρουσιάζει ένα πρόβλημα, το οποίο έπρεπε να λυθεί άμεσα.

Η οθόνη, ξαφνικά, εκεί που έπαιζε κανονικά...συρρικνωνόταν σε μία κατακόρυφη στενή γραμμή!

Το πρόβλημα γενικά εμφανιζόταν μετά από κάποια ώρα λειτουργίας και μετά από λίγα λεπτά εκτός πρίζας ως δια μαγείας διορθωνόταν...

Το θέμα όμως ήταν ότι όσο περνούσε ο καιρός η συχνότητα εμφάνισης μεγάλωνε μαζί με την ανησυχία μου.

Ο φίλος geoanas, αφού άκουσε και έψαξε το πρόβλημα μου είπε ότι το πρόβλημα πιθανότατα ήταν οι πυκνωτές ή κάποιες ψυχρές κολλήσεις.

Σήμερα, ο φίλος gtsamour έκανε τον κόπο να μου αλλάξει όλους τους πυκνωτές και να ελέγξει όλες τις κολλήσεις στο μηχάνημα.

Το πρόβλημα βέβαια δεν έχει εξακριβωμένα διορθωθεί, αν και εγώ πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα είναι το καλύτερο δυνατό.

Βέβαια, θα ξέρω σίγουρα μόνο αφού πρώτα το vectrex λειτουργήσει για αρκετές ώρες χωρίς να εμφανίσει ξανά το πρόβλημα.

Ωστόσο, ανεξαρτήτου του θετικού ή όχι αποτελέσματος, αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω και δημοσίως τον Geoanas για τις πολύτιμες συμβουλές του και την καθοδήγησή του, και πάνω από όλα να πω ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον gtsamour που σήμερα αφιέρωσε σχεδόν 5 ολόκληρες για να με βοηθήσει και να κάνει ότι περνούσε από το χέρι του για να λύσει το πρόβλημα!!!

Να είστε καλά και οι δύο παιδιά!

Χίλια ευχαριστώ και πάλι #) #) :cool:
 
Δεν ειναι η πρωτη φορα που ο Γιωργος δινει "χειρα βοηθειας" σε κοσμο του GRM...kudos George!
 
Εντάξει...

το vectrexaki είναι ήδη ανοιχτό εδώ και πάνω από 5,5 ώρες!!!

Φτου φτου μην το ματιάξω....κανένα πρόβλημα!!!

:cool: :cool: :cool:

Γιώργο είσαι ο καλύτερος!!!!! :clap: :award: :worship: :worship: :worship: :headbang: :headbang:
 
Να είσαι καλά Ηλία, χαρά μου που σε βοήθησα :)

Αλλάξαμε περίπου 20 ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές, βασικά τους αλλάξαμε όλους όσους είχε το vectrex, από τους μεγάλους πυκνωτές τέρατα των 10000μF μέχρι τους πολύ μικρούς των 0.47μF.

Μιά άμεσα διακριτη διαφορά μετά την αντικατάσταση ήταν η πολύ σημαντική βελτίωση στη φωτεινότητα της οθόνης.

Είχε πλάκα που όταν ανοίξαμε το καπάκι είδαμε μέσα νυχτερίδες κι αράχνες..... :D
 
Plink είπε:
ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον gtsamour που σήμερα αφιέρωσε σχεδόν 5 ολόκληρες για να με βοηθήσει και να κάνει ότι περνούσε από το χέρι του για να λύσει το πρόβλημα!!!
Αμα αφιέρωσε 5 ολόκληρες, τότε του αξίζουν συγχαρητήρια.

Τι αφιέρωσε; :D :D:D
 
Γυρόπιτες....

 

 


Είναι γνωστό τοις πάσι ότι ο gts είναι κορυφαίο τομάρι στο θέμα των Spectrum. Το πορτπαγκάζ του τουτού του είναι γεμάτο πυκνωτές, Ζ80, ULA, 27c256 και μεμβράνες... :D


 
Ακόμα ένας Vectrex σώθηκε !!!

@gtsamour

Η λίστα των πυκνωτών ήταν σωστή ?
 
Βασικά επειδή υπήρχε κάποια διαφορά με τη λίστα του service manual, έδωσα στον Plink ένα μίγμα και των δύο γιατί ο τύπος στη σελίδα που μου έδωσες έλεγε ότι μπορεί να διαφέρουν κάποιοι ανάλογα το μοντέλο. Τελικά αν θυμάμαι καλά μόνο οι 15μF δεν υπήρχαν στο μηχάνημα από τη μικτή λίστα.
 
Όπως τα λέει ο gtsamour>..

δεν υπήρχαν καθόλου οι 15μF...και περίσεψαν και κάποιοι από τους άλλους...

Αν τους είχα μετρήσει καλά, συνολικά οι πυκνωτές ήταν 21...

Τελικά φαίνεται ότι σχεδόν σε κάθε γραμμή παραγωγής έκαναν αλλαγές και στο σχεδιασμό.

Μάλλον για αυτό έχει προκύψει και η ασυμβατότητα με το multicart!

Όπως και να έχει ...τέλος καλό όλα καλά!

Χθες το άφησα λίγες ακόμα ώρες ανοιχτό, έπαιξα και κάνα 3ωρο....τίποτα κανένα πρόβλημα δεν εμφάνισε!!!
 
Αλήθεια δοκίμασες τώρα την multicart ?

Πόσο στοίχησαν οι πυκνωτές ?

Είμαι πολύ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ που τα καταφέρατε παλιόπαιδα ;-) !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geoanas είπε:
Αλήθεια δοκίμασες τώρα την multicart ?Πόσο στοίχησαν οι πυκνωτές ?

Είμαι πολύ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ που τα καταφέρατε παλιόπαιδα ;-) !!!
Φυσικά, δοκίμασα τη multicart (Μάλιστα ο Γιώργος είχε κοιτάξει και ανανεώσει λίγο τις κολλήσεις του cartridge), αλλά δυστυχώς το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Οι πυκνωτές στοίχησαν 30 ευρώ... :precry:

Βασικά τους πήρα και από ακριβό μαγαζί, αλλά γενικά ήταν πολλοί οπότε ανέβηκε η τιμή...

Εγώ να δεις Γιώργο πόσο ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ είμαι!!!!!

Ο gtsamour είναι ο νέος μου ήρωας!!! χαχαχ :cool: :cool:

Εντωμεταξύ, είχα σκοπό να βγάλω πολλές φωτογραφίες κια να προσπαθήσω να φτιάξω έναν οδηγό...αλλά λόγω του χάους και του πανικού που επικρατεί μέσα στο vectrex...δεν μπόρεσα να το κάνω όπως θα ήθελα...
 
Ο λόγος που περισσεψαν μερικοί πυκνωτές είναι επειδή στη λίστα έβαλα έναν περισσότερο από κάθε είδος για παν ενδεχόμενο, πχ αν σύμφωνα με τη λίστα χρειάζονταν 3 πυκνωτές 22μF εγώ έβαλα 4.

Δυστυχώς το multicart από επικοινωνία μου με τον Plink δε λειτούργησε, μάλλον πρόκειται για ασυμβατότητα ή κάτι άλλο ίσως.

Όπως είπε και ο Plink οι πυκνωτές του κόστισαν 30 ευρώ, αλλά εγώ φρίκαρα κάπως όταν άκουσα την τιμή. Δεν έχω πάρει προσωπικά από το μαγαζί που ψωνίζω (Beskas στην Ηλιούπολη, φοβερό μαγαζί) τους μεγάλους πυκνωτές των 10000μF και 4700μF, αλλά περίμενα ότι η τιμή δε θα ήταν τόσο υψηλή.

Τελικά μετά από προσεκτική έξέταση των δύο πλακετών του vectrex δεν είδα να υπάρχει καμια ύποπτη κόλληση, βέβαια κάποιες (αυτές στο βύσμα των 4πινς) ανανεώθηκαν προληπτικά αλλά οπτικά όλες ήταν καλές. Οπότε μάλλον ήταν θέμα πυκνωτή ή πυκνωτών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι πυκνωτές είναι όπως τα λάστιχα του αυτοκινήτου. Τα αλλάζεις ΟΛΑ!

Μπράβο παίδες!!!!! Ακόμα ένα μηχανάκι σώθηκε.
 
Ευγε gtsamour (& στον geoana για τη ερευνα)
 
Τώρα που εγχείρησα το vectrex του Plink θέλω και γω ένα ΑΜΕΣΩΣ..... τι γίνεται ρε Vag κανένα νεό???? :D
 
Πίσω
Μπλουζα