Vectrex σπιτικά και εξαντλημένα .... ;)

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
12
Πέρασε πάλι καιρός που δεν έχω ποστάρει εδώ...

σήμερα μου ήρθε ένα πακετάκι σπίτι...

Ο Paul Newell εργαζόταν ως προγραμματιστής για την CGE. Όταν έφυγε από την εταιρία, συνέχισε να ασχολείται με το Vectrex Και να δοκιμάζει διάφορες ιδέες. Το 1983 περίπου έφτιαξε ένα παιχνίδι, το οποίο όμως και ποτέ δεν ολοκλήρωσε επίσημα.

Κάπου γύρω στο 2000 διάφοροι φίλοι του Vectrex βρήκαν το εν λόγω παιχνίδι, πήραν τη σχετική άδεια από τον προγραμματιστή...και έφτιαξαν 250 κομμάτια.

Τα 200 πωλήθηκαν στην έκθεση CGE Expo το 2002, ενώ τα υπόλοιπα 50 πουλήθηκαν με παραγγελίες.

Η συγκεκριμένη κυκλοφορία θεωρείται από πολλούς ως "φιάσκο" και "αρπαχτή". Το παιχνίδι δεν είναι ολοκληρωμένο, πρόκειται ουσιαστικά για ένα playable demo, το κουτί αναφέρει overlay το οποίο ποτέ δεν κατασκευάστηκε, και άλλα τέτοια χαριτωμένο.

Σε κάθε περίπτωση θεωρείται πλέον ένα αξιόλογο κομμάτι για κάθε Vectrex συλλογή ενώ η σπανιότητά του έχει ανέβει τα τελευταία χρόνια, με αποτέλεσμα να εμφανίζεται σπάνια και να έχει λίγο τσουχτερή τιμή...

picture.php


θέλω να σας δείξω και 2 ακόμα σπιτικά παιχνίδια που τα έχω ήδη κάμποσο καιρό στην κατοχή μου...

Color Clash limited edition

κατασκευάστηκε το 2006 από τα Revival Studios.

Πρόκειται για puzzle παιχνίδι, όπου πρέπει με το διαστημόπλοιό σου να καταστρέψεις όλα τα "διαμάντια" που πέφτουν. Τα διαμάντια έχουν ένα σύμβολο επάνω τους, το οποίο πρέπει να αντιστοιχείς κάθε φορά με το σύμβολο στο διαστημόπλοιο για να διαλύσεις τα συγκεκριμένα διαμάντια.

Το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει ένα πολύ ιδιαίτερο overlay που κάνει το παιχνίδι σχεδόν πραγματικά έγχρωμο.

Σχεδόν όλα τα κουτιά, στραπατσαρίστηκαν κατά την αποστολή, επειδή ο κατασκευαστής δεν έκανε σωστό packaging!!!!

Κυκλοφόρησαν 150 αριθμημένα κομμάτια και έχω το νούμερο 56

picture.php


Τελος το War Of the Robots του "συμπατριώτη" μας George Pelonis.

Πρόκειται για ένα ψευτο-3D shooter που διαδραματίζεται στην ανταρκτική. Πρέπει να σκοτώσεις όλα τα ρομπότ που βρίσκεις στο δρόμο και στο τέλος να καταστρέψεις το boss, τη Queen Robot!!!!

το μόνο πρόβλημα είναι οτι το παιχνίδι - αν και πέρασαν τόσα χρόνια από την κυκλοφορία του - έφτασε στα χέρια μου σφραγισμένο....και δεν μου κάνει καρδιά να το ανοίξω όσο πολύ και αν θέλω να το παίξω!!!! (ευτυχώς υπάρχει το rom)

Το παιχνίδι κυκλοφόρησε το 2003 σε 100 κομμάτια και έχω το νούμερο 80.

picture.php
 
wow...

Plink σου βγαζω το καπελο! Εισαι τρελος vectrex συλλεκτης. Επισης thnx κ απο μετα καθοτι το ποστ ηταν ΑΚΡΩΣ ενημεροτικο.
 
Πίσω
Μπλουζα