Venom (1981)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.464
Αντιδράσεις
70.711
Ένας παρανοικός κακοποιός ( Κλάους Κίνσκι) σχεδιάζει να απαγάγει το μικρό παιδί μιας πλούσιας οικογένειας. Βοηθοί του στο σχέδιο θα είναι η οικονόμος του σπιτιού (Σούζαν Τζώρτζ) και ο σωφέρ ( Όλιβερ Ρήντ).

Τα πράγματα μπλέκονται όμως, εξαιτίας του "κατοικίδιου" του παιδιού, που δεν είναι άλλο απο μια μαύρη μάμπα!

Ο μικρός έχει ζητήσει ένα αθωό φιδάκι για κατοικίδιο, αλλά απο λάθος του παραδίδεται το άκρως επιθετικό ερπετο. Ένας αστυφύλακας που φτάνει στο σπίτι για να ειδοποιήσει, πυροβολείται απο τον νευρικό σωφέρ, με αποτέλεσμα η αστυνομία να αρχίσει να πολιορκεί το μέρος.

Οι απαγωγείς, μαζί με τον μικρό και τον παππού του, θα πρέπει τώρα να αντιμετωπίσουν την φοβερή απειλή, που παραμονεύει σε κάθε γωνιά...

Δύσκολο θέμα, αλλά η ταινία δεν γίνεται γελοία και διατηρεί το σασπένς μέχρι το τέλος. Κλειστοφοβική ατμόσφαιρα, αγωνία ( ειδικά προς το τέλος) και καλό καστ ( συμμετέχουν ακόμα οι Σάρα Μάιλς και Στέρλινγκ Χέιντεν), δεν απογοητεύουν τους φίλους του τρόμου. Την σκηνοθεσία αρχικά, είχε ο Τόμπ Χούπερ αλλά εγκατέλειψε μετά απο λίγο τα γυρίσματα, για να αναλάβει ο Πηρς Χάγκαρτ.

 
Αρκετα καλο βρετανικου στυλ θριλερ μπορω να πω που χωρις υπερβολη υπαρχει μια καπως χιτσκοκικη ατμοσφαιρα σε καποια σημεια της ταινιας.Πρωσοπικα προτιμω τα πολυ gore θριλερ αλλα το venom το κατατασω στα αγαπημενα μου γιατι οτι εχει σχεση με φιδια το γουσταρω πολυ.Μιας που μου το θυμησες Rio θα ψαξω στην συλογη μου να το βρω γιατι εχω πολυ καιρο να το δω.
 
Πράγματι δεν έχει πολύ gore, αλλά όπως είπες φίλε metalcandyman, έχει χιτσκοκική ατμόσφαιρα...
 
Αφίσες και εικόνες από την ταινία...

venom.jpg

venom 81.jpg

Ven.jpg

venom-1981.jpeg
 
Κinski σε ρόλο παρανοϊκού κακοποιού παρέα με Reed σε ρόλο νευρικού σωφέρ και δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα