Violet: Ένα διαφορετικό παιχνίδι

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
202
Έχετε παίξει ποτέ text adventure; Κι αν ναι, πότε ήταν η τελευταία φορά; Εγώ ομολογώ πως είχα πάρα πολλά χρόνια να παίξω μέχρι τέλους κάποιο, και κάθε προσπάθεια να ξαναπαίξω κάποιο από τα παλιά αποτύγχανε καθώς δεν μπορούσα με τίποτα να αντεπεξέλθω στο επίπεδο δυσκολίας τους.. δεν έχω ιδέα πως τα κατάφερνα τότε.

Υπάρχει όμως μια αρκετά ενεργή σύγχρονη indie scene με κόσμο που δημιουργεί συχνά νέα παιχνίδια. Σκέφτηκα λοιπόν να δοκιμάσω ένα από αυτά, και ειλικρινά ενθουσιάστηκα. Πρόκειται για το Violet του Jeremy Freese:

violet.gif


Είναι αρκετά εύκολο και καθώς διαδραματίζεται μόνο σε ένα δωμάτιο δεν θα χρειαστεί να μπλέξετε με χάρτες. Το βρήκα εξαιρετικά διασκεδαστικό και πρωτότυπο. Η υπόθεση είναι απλή: Είσαι ένας μεταπτυχιακός φοιτητής που πρέπει να γράψει την διατριβή του. Η κοπέλα σου σε πιέζει να το κάνεις, εσύ το αναβάλεις συνεχώς και τελικά σου δίνει τελεσίγραφο: ή θα καθίσεις να γράψεις ή θα χωρίσετε. Ξεκινάς λοιπόν στο γραφείο σου μόνος μπροστά στον υπολογιστή, με μοναδικό στόχο να γράψεις. Όμως δεν συγκεντρώνεσαι εύκολα και η προσοχή σου αποσπάται από πολλούς παράγοντες: πρέπει να εξαλείψεις λοιπόν αυτούς τους παράγοντες για να μπορέσεις να γράψεις απερίσπαστος.

Η μεγάλη καινοτομία του παιχνιδιού είναι ότι οι συνηθισμένες περιγραφές και οι αντιδράσεις του παιχνιδιού δεν δίνονται από έναν ουδέτερο narrator, αλλά από την ίδια την Violet, ή καλύτερα από την φαντασία σου που την υποδύεται.

Δώστε του μια ευκαιρία και δεν θα ξεκολλάτε.

Windows Frotz (απαραίτητος interpreter για να παίξετε το παιχνίδι)

Violet
 
Το παιχνιδι στην αυθεντικη του μορφη ερχεται σε αρχειο .zblorb. Σε GNU/Linux λοιπον τα frotz, xzip, jzip ακομα και το winfrotz κατω απο wine, θα αποτυχουν να τρεξουν το παιχνιδι. Ακομα και η λυση του Windows Frotz (παλι κατω απο wine) δεν θα λειτουργησει σε debian like διανομες μιας και υπαρχει αλυτο bug εδω και 2 χρονια. Τη λυση δινει το Gargoyle - ενα advanced build του frotz 2.43 με υποστηριξη για .zblorb αρχεια. Στη σελιδα του υπαρχει ετοιμο .deb package αλλα και ο source κωδικας για ολα τα λειτουργικα - οπως και ετοιμο exe για windowz.

Καλη διασκεδαση :) (που θα την εχετε - το παιχνιδι ειναι και πρωτοτυπο και ευκολο)

 
Το Violet πραγματικά είναι πολύ καλό. Το είχα παίξει κάποια στιγμή πέρισυ. Αρκετά πρωτότυπη η ιδέα της αφήγησης μέσω της Violet. Είναι εκπληκτικό πως φαίνεται να περιμένει κάθε κίνηση που θα προσπαθήσεις να κάνεις και να απαντήσει συγκεκριμένα γι'αυτή. Δεν είναι δύσκολο, και τα puzzles έχουν πάντα νόημα. Είχε σαρώσει τα βραβεία στο interactive-fiction competition, όχι άδικα.

Γενικά, έχουν βγει πολλά καλά one room interactive fiction παιχνίδια. Όλα είναι μικρά και τελειώνουν σχετικά γρήγορα, το πολύ σε 1-2 ώρες, οπότε μπορούν να χωρέσουν στα σημερινά ωράρια. Ακόμα ένα παιχνίδι του είδους που προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ ήταν το suvehnux. Ίσως λόγω της μαγείας και του τρόπου που σιγά σιγά ανακαλύπτεις τα spells. Αν τελειώσετε το violet ρίξτε και σ'αυτό μια ματιά.
 
gapan είπε:
Ακόμα ένα παιχνίδι του είδους που προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ ήταν το suvehnux.
Θα το δοκιμάσω, thanks. Είναι και .z5 οπότε μπορώ να το παίξω παντού, στο PDA μου ή ακόμα και στην Amiga! :)
 
Paspartoo είπε:
Τη λυση δινει το Gargoyle - ενα advanced build του frotz 2.43 με υποστηριξη για .zblorb αρχεια.
Το gargoyle δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά τρέχει επίσης μια χαρά μέσω του Zoom
 
Σωστος ο gapan ! - παραλειψη μου.
 
Με τα text adventures έχω χάσει τελείως την επαφή.

Απο τα τελευταία που έπαιξα ήταν -αν θυμάμαι καλά- το Narcolepsy πριν αρκετά χρόνια...

Θα δοκιμάσω πάντως το Violet, για να "φρεσκαριστώ" λίγο στον ρετρο-adventurοτομέα. :D

Thanks για την ενημέρωση Αlkis !!
 
Πίσω
Μπλουζα