Virtua Fighter 2 best version

jumaru17

RetroWannaBe
Joined
31 Αύγ 2007
Μηνύματα
83
Αντιδράσεις
3
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω ποια version είναι η πιο κοντά στην arcade version του Virtua Fighter 2.

Έχω μέχρι τώρα δοκιμάσει τις εξής εκδόσεις:

Sega Saturn (pal) , η 1η που έπαιξα παιδάκι μάλιστα και ακόμα μου φαίνεται η καλύτερή όλων.

PC version, πολύ καλή αλλά στο δικό μου pc δεν έχει μουσική μόνο sound effects :( (έχω Vista!)

Playstation 2 Sega ages version (jap) άψογο από θέμα ταχύτητας port αλλά με downgraded γραφικά! Τι διάολο τόσο βαρύ game είναι ή απλά φταίει το port της Sega;

Τέλος από βιντεάκια στο ίντερνετ φανταστικός φαίνεται ο Model 2 emulator τον οποίο καν δεν έχω δοκιμάσει #)

VIRTUAFIGHTER2.jpg
 
Οσες εκδόσεις εχω παιξει εγώ έχουν χάλια backgrounds σε σχεση με το arcade. Οποτε αν έχεις ενα καλό επεξεργαστή που να "σηκώνει" τον model2 emulator (εγω εχω p4 - 3ghz, το Sega Rally μου παει τελεια, αλλα το VF2 σερνεται) παιξ' το εκει.
 
Imgema είπε:
Οσες εκδόσεις εχω παιξει εγώ έχουν χάλια backgrounds σε σχεση με το arcade. Οποτε αν έχεις ενα καλό επεξεργαστή που να "σηκώνει" τον model2 emulator (εγω εχω p4 - 3ghz, το Sega Rally μου παει τελεια, αλλα το VF2 σερνεται) παιξ' το εκει.
Αυτόν εδώ έχω: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559958&u=AMD-PHENOM-II-X4-810-2.6GHZ-QUAD-CORE-BOX

Επεξεργαστής: AMD Phenom ΙΙ X4 Quad-Core.


Μοντέλο: PHENOM II 810.



Core speed: 2600MHz.



System Bus: 4000HT/S.



L1 Cache Data (size/count): 128KB x 4.



L2 Cache (size/count): 512KB x 4.



L3 Cache (size): 4096KB.



Socket: AM3.



CMOS: 45nm SOI.



Κατανάλωση ρεύματος: 95Watt.



Operating Mode: 32/64 bit.
 
imo την arcade version του VF2 δεν την πιάνει ούτε το Sega Saturn...
 
Ουου, μια χαρά. Ετσι οπως είσαι, οποιοδήποτε παιχνίδι απο Model2 να παιξεις (Sega Rally, VF2, Virtua Cop κλπ), καλύτερα να τα τρεξεις στον Model2 emulator (καλύτερα γραφικά, 60 fps), παρά να παιξεις τα PC ή Console ports... :p
 
Το VF2 στο Saturn διοτι

1)ηταν στα 60 καρέ

2)η αναλυση ηταν στο υψηλοτερο για την εποχη console resolution των 720x525.

3)ειχε περισσοτερα modes απο το Arcade

4)ελιωνα

5)δεν ετυχε ποτε να δω το Αrcade :)

H χειροτερη ειναι σαφως η εκδοση για το MD

Η πλακα ειναι οτι συνεχιζω να το θεωρω ως το καλυτερο fighting που κυκλοφορησε ποτε στα PC
 
Tα 3D, πολυγωνικά backgrounds του Arcade ειναι και η μεγαλύτερη διαφορά από τα home ports.
 
jumaru17 είπε:
PC version, πολύ καλή αλλά στο δικό μου pc δεν έχει μουσική μόνο sound effect
Επειδή το είχα για pc, έχω την εντύπωση πως η μουσική ήταν σε audio tracks, οπότε έχε το υπ'όψιν σε περίπτωση που πέτυχες κάποια cd-rip έκδοση.

Επειδή το είχα παίξει και σε φίλο μου που είχε Saturn, μπορώ να πω πως περισσότερο με είχε εντυπωσιάσει η έκδοση του Saturn. Κάτι με τα files όπου σωζώταν το "learning" της AI στο pc, δεν μου φαινόταν σωστό...

Ηταν σαν να μην τα λάμβανε υπ'όψιν του ή να μην τα φόρτωνε σωστά - τι να πω βρε παιδί μου, δεν ξέρω...

Στο saturn όπως και να 'χει ήταν άψογο, και πολύ κοντά στο arcade (το VF1 το είχα παίξει σίγουρα στον Τσιμογιαννη, και το VF2 κάποιο καιρό αργότερα. Ελπίζω να τα θυμάμαι καλά, και να μην τα μπερδεύω !!).

Πάντως αξίζουν συχαρητήρια στην SEGA που δεν σνόμπαρε τα pc, και μπορέσαμε και εμείς να χαρούμε μερικά απο τα θαυμάσια αυτά "κονσολάτα" παιχνιδάκια !!

Θα έλεγα μάλιστα (συμφωνώντας 100% με τον Wally) πως το VF2 αποτελούσε την "κορυφή" των τρισδιάστατων fighting games στα pc για αρκετό καιρό, αφού ήταν εξαιρετικά σπάνιο να κάτσει κάποια άλλη εταιρία και να βγάλει τέτοιου είδους παιχνίδια σε μία "πλατφόρμα" όπως το pc).

Μπράβο SEGA !! :thumbup:
 
Και από μένα Saturn Όχι ότι ήμουν ποτέ των Virtua Fighter αλλά οκ στο Saturn το πρωτοείδα και μου ψιλοάρεσε σαν παιχνίδι. Στο PC το είχα παίξει σε κάποιο demo πριν πολλά χρόνια, καλή φάση ήταν, αλλά εκείνη την εποχή έτυχε να έχω το Street Fighter Alpha 2 στα χέρια μου οπότε... :p
 
billy είπε:
Πάντως αξίζουν συχαρητήρια στην SEGA που δεν σνόμπαρε τα pc, και μπορέσαμε και εμείς να χαρούμε μερικά απο τα θαυμάσια αυτά "κονσολάτα" παιχνιδάκια !! Θα έλεγα μάλιστα (συμφωνώντας 100% με τον Wally) πως το VF2 αποτελούσε την "κορυφή" των τρισδιάστατων fighting games στα pc για αρκετό καιρό, αφού ήταν εξαιρετικά σπάνιο να κάτσει κάποια άλλη εταιρία και να βγάλει τέτοιου είδους παιχνίδια σε μία "πλατφόρμα" όπως το pc).

Μπράβο SEGA !! :thumbup:
Μπράβο Sega και με το παραπάνω! Δυστυχώς όμως δεν είχαμε συνέχεια αφού οι κομπλεξικοί PC gamers δεν λένε να ξεκολλήσουν από FPS, RTS, RPG και να παίξουν τίποτα άλλο. :angry: Πως να βγάλουν οι εταιρίες τέτοιους τίτλους όταν δεν υπάρχει ανταπόκριση από το κοινό;

Καλά κάνει και τους τα χώνει ο Stuart Campbell σε αυτό το άρθρο. Βέβαια φταίνε και οι reviewers των περιοδικών για PC. Αν είναι κάτι "arcade" ή "κονσολάδικο" πάει στις πίσω σελίδες, με ένα μικρό review και μια μέτρια βαθμολογία, ακόμα και αν είναι αριστούργημα.
 
Απο τα πιο διασημα παιχνιδια 3d fighting με τεραστια επιτυχια τοσο στα arcade οσο και στις κονσολες .Πραγματικος κερματοφαγος με την σειρα να κραταει εως σημερα στις τωρινες κονσολες ! Το virtua fighter 2 ισως να ηταν και το πιο επυτυχημενο απο ολη τη σειρα .Προσωπικα το εχω δοκιμασει σε saturn arcades και σε emulation (ααα και στο mega drive ! ) Η arcade εκδοση για εμενα ειναι η πιο cool !
 
Πίσω
Μπλουζα