What could have been..

Gryzor είπε:
Το 3άρι drive ήθελε και τον δικό του controller και το κουστουμάκι θα πήγαινε πάρα πολύ...
Σίγουρα; Δε νομίζω βρε 'συ... Τότε γιατί συνδέουμε 3,5'' στον 6128 χαλαρά και το 3'' σε pc (όχι και τόσο χαλαρά!);
 
Mμμ πλέον ναι, τότε όμως δεν ήταν τόσο συμβατά όλα... ΟΚ, θα μπορούσε η Α να χρησιμοποιήσει ελεγκτή να υποστηρίζει και τα δύο όντως, αλλά και πάλι, μία εξωτερική συσκευή drive δεν θα ήταν φτηνή, και η Amstrad βασιζόταν στο όλα-σε-ένα-σε-χαμηλή-τιμή... Αντίβαινε στην φιλοσοφία των μηχανημάτων. Σνιφ...
 
Maddog είπε:
Ο +3 ήταν too little too late δυστυχώς....
Αν η Sinclair είχε κυνηγήσει την αγορά νωρίτερα .......

....απλώς ακολουθούσαν τις τάσεις της αγοράς.

......έμφαση στα καταστήματα μετατοπίστηκε προς τον "νικητή" της περιόδου.

Το ίδιο πράγμα ακριβώς έπαθε η Commodore με την Amiga......

Too little too late, η παγίδα πολλών επιτυχημένων μηχανημάτων. ;)


συμφωνώ σε όλα :)

και προσθέτω Archimedes A3000-Atari 520STE-Amstrad 6128 plus-Amiga 1200-Atari Falcon-Amiga CD32 όλα λιγάκι too little και περισσότερο too late!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eνα αρθρο του εξαιρετικου παντα ιστοτοπου TheRegister που απαριθμει τα side projects της Sinclair

Sexy!

rd_2.jpg
 
Kαμια αναφορα για ηλεκροκινητο jetski με πεταλια (το ... S5) δεν βλεπω κι ανησυχω .... :diablotin:

Υ.Γ. Eνα θαλασσιο ποδηλατο αλα C5 εστω ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
o spectrum +3 ήταν απλά για να δώσουν μια μικρή παράταση ζωής στον spectrum που ήξεραν οτι θα τελείωνε.... βασικά άργησαν να του βάλουν disk drive... και μπορεί και δικαιολογημένα αφού με disk drive η τιμή θα ανέβαινε και θα έχανε το ανταγωνιστικο πλεονέκτημα έναντι του amstrad....

O 6128 ήταν πολύ υσχηρότερο μηχανημα πολύ ποιο ολοκληρωμένο σχεδιαστικά κάτι που του έδινε τη δυνατότητα να μπαίνει και σε ελαφρές επαγγελματικές εφαρμογές (πχ σε video club)... βασικό πίσω από αυτή τη δυνατότητα του τα διαφορετικά resolution στο κύκλωμα γραφικών (στηριγμένο στο τσιπάκι MC6845 το ίδιο που χρησιμοποιούσαν και τα IBM για MDA Hercules και CGA και που βρίσκεται μέχρι και σήμερα στον πυρήνα της VGA). Η Amstrad φυσικά και το γνώριζε αυτό και ήξερε οτι πρέπει να ποντάρει στο άλογο που θα την πήγαινε λίγα περισσότερα χρόνια παραπέρα... πέραν αυτού πιθανόν να είχε και μεγάλο στοκ που να ήθελε να διώξει για να φέρει στην αγορά αργότερα τh σειρά plus.

Όσο για το Micropolis ήταν αντιπροσωπεία και κατα συνέπεια δεν έκανε αυτά που μπορεί και να επιθυμούσε αλλά αυτά που επέβαλε η αντιπροσωπευόμενη εταιρεία... Όταν λοιπόν μια βιομηχανία λέει σε ένα εισαγωγέα θα πάρεις τόσα από το Α μηχάνημα τόσα από το Β και τόσα από το Γ και πές μου αν θες να σου δώσω (εφόσον έχω) και κάτι επιπλέον τότε εξαναγκάζεται να προωθήσει για να "διωξει" αυτά που της φόρτωσε η εταιρεία....

Εγω υπήρξα χρήστης ΖΧ spectrum plus. Γιατί όχι amstrad commodore ή κάτι άλλο? γιατί δεν είχα τα χρήματα για κάτι καλύτερο και γιατί οι περισσότεροι είχαν spectrum οπότε θα έβρισκα ποιο εύκολα να αγοράσω ή να δανειστώ παιχνίδια...

Αν είχα τότε τις γνώσεις hardware που έχω τώρα και αποφάσιζα με γνώμονα ποιο είναι ποιο ολοκληρωμένο μηχάνημα θα διάλεγα MSX ή αν τα χρήματα το επέτρεπαν MSX2.... (και ο commodore ήταν ολοκληρωμένο μηχάνημα αλλά θα κοιτούσα προς Z80 επεξεργαστή....)
 
Πίσω
Μπλουζα