whdload και cd32 games

divined

RetroNuts!
Joined
2 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.702
Αντιδράσεις
43
Μιάς και ανοίξανε και άλλα threads για επιταχυντές και Amiga, είπα και εγώ να σας ρωτήσω για το κατά πόσο μπορεί να τρέξεις επιτυχώς παιχνίδια Amiga cd32 με επιταχυντή και 64MB.

Έχω έναν Blizzard MkIV 50Mhz με 64MB. Δοκίμασα να τρέξω το Beneath a Steel Sky cd32 και περίμενα πολύ ώρα, κατά την οποία φαινομενικά φόρτωνε το παιχνίδι. Μετά απο 4-5 λεπτά περίπου βαρέθηκα και το έκλεισα. Δεν πέταξε κάποιο μήνυμα σφάλματος για να πω.

Τρέχει κανένας γενικά επιτυχώς cd32 με whdload;;;
 
Κανε υπομονή το παιχνίδι φορτώνει στο τρίλεπτο ΚΑΝΟΝΙΚΑ! Θα δεις ν' αναβει το φωτάκι του σκληρού! Πρόκειται για το παιχνίδι που αργεί περισσότερο στο φόρτωμα σε σ΄χεση με οτιδήποτε έχω δοκιμάσει στο whdload!

Έχω την ίδια καρτα με σένα απλά έχω fpu και μόνο 32mb!

H ιδιαιτερότητα-bug του παιχνίδιού στο whdload είναι ότι φορτώνει συνέχεια από τον σκληρό με αποτέλεσμα να έχεις μαύρη οθόνη για ένα δέκατο του δευτερολέπτου όταν έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή text+speech ανάμεσα στους διαλόγους!

Δεν είναι unplayable έτσι απλά είναι ελαφρά ενοχλητικό! Από την άλλη βέβαια τα γραφικά είναι στα όρια της αμιγκα! Τρομερό παιχνίδι που ομολογώ ότι δεν έχω τελειώσει!

Αν παρατηρήσεις -το ειδε φίλος- μόλις το κλείσεις και βγεις στο λειτουργικό για 2-3 δευτερόλεπτα μπορείς να δεις πόση μνήμη έχει δεσμεύσει! Σε μένα αφήνει μόλις 86Κ ενώ στο φίλο με την 64αρα μνημη 4mb!

Πιστεύω ότι στο μέλλον θα βγάλουν patch που να το βελτιώνει στον τρόπο που καταναλώνει την μνήμη! Σίγουρα δεν θα παίξει σε στοκ 1200!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
aha. Και εγώ τι έχω βάλει fpu με έξτρα κόστους 30?. Θα το δοκιμάσω και θα αφήσω να περιμένει όσο χρειάζεται.

Είχα παίξει την κανονική έκδοση πριν απο πολλά χρόνια και είχα πάντα καημό να παίξω την cd32 έκδοση.
 
απλά αργεί το preload όπως ανέφερε και ο φίλτατος spyros_s... λίγο υπομονή και όλα θα παίξουν μια χαρά!
 
divined είπε:
Μιάς και ανοίξανε και άλλα threads για επιταχυντές και Amiga, είπα και εγώ να σας ρωτήσω για το κατά πόσο μπορεί να τρέξεις επιτυχώς παιχνίδια Amiga cd32 με επιταχυντή και 64MB.
Έχω έναν Blizzard MkIV 50Mhz με 64MB. Δοκίμασα να τρέξω το Beneath a Steel Sky cd32 και περίμενα πολύ ώρα, κατά την οποία φαινομενικά φόρτωνε το παιχνίδι. Μετά απο 4-5 λεπτά περίπου βαρέθηκα και το έκλεισα. Δεν πέταξε κάποιο μήνυμα σφάλματος για να πω.

Τρέχει κανένας γενικά επιτυχώς cd32 με whdload;;;
Γιατί δεν παίζει από τον cd32 emulator του squirellSCSI ? Βεβαία θες το σιντί, αλλά το BASK είναι freeware οπότε δεν έχεις θέμα ;)
 
Πίσω
Μπλουζα