Whistle Pops

ScandalousAngel

RetroWannaBe
Joined
30 Ιουλ 2012
Μηνύματα
55
Αντιδράσεις
20
Nομιζω πως αγγιζει τα ορια του ρετρο αλλα την δεκαετια του '90 κυκλοφορισαν κατι γλυφιτζουρια με το ονομα whistle pops ηταν μακροστενα σε μπλε η ροζ χρωμα και οταν ετρωγες την καραμελα το ξυλακι γινοταν σφυριχτρα. Ξερει κανεις αν υπαρχουν ακομα?
 
:D :D

Τι θυμήθηκες τώρα, λέμε! :D

Μιλάς γι' αυτά:

whistle-pop-300x238.jpg

Πηγή φωτό

Εγώ βέβαια τα θυμάμαι και σε πράσινο:

win-pics-whistle-pop.jpg

Πηγή φωτό

Και αν θυμάμαι καλά, το περιτύλιγμά τους στα 80's-90's ήταν αυτό:

50356_50773936368_1375019_n.jpg

Μπόνους: Η πηγή αυτής της φωτό είναι αυτό το άρθρο: http://thedailyoverdose.blogspot.gr/2011/05/boy-of-80s-part-two.html

Διαβάστε το μαζί με το part one! ;)

Είμαι ακόμα φαν των γλυφιτζουριών (με φωνάζουν Κότζακ, να φανταστείτε! :p ) και ειδικά των Chupa Chups.... Δεν έτυχε να το προσέξω, αλλά τώρα που έψαχνα είδα ότι η ίδια εταιρία τα κυκλοφορεί ακόμα.
 
D@redevil είπε:
:D :D
Τι θυμήθηκες τώρα, λέμε! :D

Μιλάς γι' αυτά:

Προβολή συνημμένου 57169

Πηγή φωτό

Εγώ βέβαια τα θυμάμαι και σε πράσινο:

Προβολή συνημμένου 57170

Πηγή φωτό

Και αν θυμάμαι καλά, το περιτύλιγμά τους στα 80's-90's ήταν αυτό:

Προβολή συνημμένου 57171

Μπόνους: Η πηγή αυτής της φωτό είναι αυτό το άρθρο: http://thedailyoverdose.blogspot.gr/2011/05/boy-of-80s-part-two.html

Διαβάστε το μαζί με το part one! ;)

Είμαι ακόμα φαν των γλυφιτζουριών (με φωνάζουν Κότζακ, να φανταστείτε! :p ) και ειδικά των Chupa Chups.... Δεν έτυχε να το προσέξω, αλλά τώρα που έψαχνα είδα ότι η ίδια εταιρία τα κυκλοφορεί ακόμα.
Bλεπω πως δεν ειμουν η μονη που μου αρεσαν. Ναι, τωρα που το λες οντως υπηρχαν και πρασινα. Εγω θυμαμαι να ειμαι μικρη και να ειναι απογευμα προς βραδυ και να τρεχω στην κουζινα να παρω το μπλε whistle pop που ηταν και το αγαπημενο μου να το τρωω μεχρι να αποκαλυφθει η σφυριχτρα και να αρχιζω να σφυριζω ανεμελλα μεχρι να σπασω τα νευρα των γονιων μου. :happyjump: Τι γευση να ειχε το μπλε αραγε??? :wait2:
 
Εμένα μου άρεσε η γεύση φράουλας!
 
Απογονοι των Melody Pops με το χαρακτηριστικο τραγουδακι που τους ρηξικελευθους στιχους παραθετει ο maxoulis εδω
 
Κι εμένα το αγαπημένο μου ήταν το μπλε, και αν θυμάστε μέσα στο χαρτάκι είχε και παρτιτούρα!

Νομίζω πως κυκλοφορούν ακόμα!

΄΄Εχω δει αρκετά στα ταμεία των σούπερ μαρκετ!
 
zouzou είπε:
Κι εμένα το αγαπημένο μου ήταν το μπλε, και αν θυμάστε μέσα στο χαρτάκι είχε και παρτιτούρα!Νομίζω πως κυκλοφορούν ακόμα!

΄΄Εχω δει αρκετά στα ταμεία των σούπερ μαρκετ!
Aλήθεια? Θα κοιτάξω και εγω σε κανένα σουπερ-μαρκετ κοντά στο σπίτι μου.
 
τα θυμαμαι και εγω και ναι απο τι θυμαμαι κυκλοφορουν ακομα οπως και τα melody pops θυμαμαι οτι η σφυριχτρα ειχε ενα μακροστενο με αριθμους και μαλιστα στο περιτυλιγμα υπηρχαν οι παρτιτουρες καποιου τραγουδιου το οποιο μπορουσες να παιξεις αναλογα με τους αριθμους αν και ηταν δυσκολο νομιζω κυκλοφορουσαν και σε πολυσυσκευασια
 
Το μπλε είχε γεύση κόλα
 
Τα θυμάμαι κι εγώ αυτά τα γλειφιτζούρια και μου άρεσε κυρίως το κόκκινο. Όντως, στο περιτύλιγμα υπήρχε παρτιτούρα με αριθμούς. Στο σωληνάριο στήριξης του γλειφιτζουριού είχε ένα πράγμα που ανεβοκατέβαινε και έπαιρνε συγκεκριμένες θέσεις από το 1 έως το 6. Για να σφυρίξεις και να παίξεις τη μελωδία, όμως, δεν έπρεπε να φας το γλειφιτζούρι, γιατί στην ουσία το ίδιο το γλειφιτζούρι ήταν η σφυρίχτρα. Το σωληνάριο στήριξης απλά άλλαζε τις "νότες". Είχα προσπαθήσει να παίξω με την παρτιτούρα, αλλά ήταν τέτοια η λιγούρα για γλειφιτζούρι κάθε φορά που πάντα το έτρωγα και δεν κατάφερνα να παίξω το κομμάτι.
 
D@redevil είπε:
με φωνάζουν Κότζακ, να φανταστείτε!


Εγω τωρα αυτο γιατι θυμαμαι οτι το εχω ακουσει live?67289.gif

Anyway... :)

Απο τις αγαπημενες λιχουδιες τα αναφερθεντα γλυφιτζουρια!

Βεβαια ποτε δεν καταφερα να παιξω καμια σωστη μελωδια αλλα...who care's! :D

Ηταν παντως γευστικοτατα...67290.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα Melody Pops ήταν φοβερή εφεύρεση αν και ποτέ δεν κατάφερα να βγάλω καμιά μελωδία, ήταν πολύ νόστιμα. Μου άρεσε πολύ η γεύση κόκα κόλα. Κυκλοφορούν ακόμη.
 
Πίσω
Μπλουζα