Who can kill a child? (1976)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.653
Αντιδράσεις
66.169
Ένα νιόπαντρο ζευγάρι που κάνει τις διακοπές του, αποφασίζει να επισκεφτεί το μικρό και απομονωμένο νησάκι, από το οποίο κατάγεται ο άντρας. Φτάνοντας στο ηλιόλουστο χωριό, συναντούν μόνο παρεές μικρών παιδιών, που παρουσιάζουν μια αρκετά περίεργη συμπεριφορά. Καθώς, το ανδρόγυνο προσπαθεί να βρει κάποιον ενήλικο κάτοικο, αρχίζει σιγά σιγά να έρχεται αντιμέτωπο με την φοβερή αλήθεια.

Ένα άγνωστο αλλά καλογυρισμένο ισπανικό θρίλερ, που αποτελεί μια αλληγορία πάνω στις κάθε είδους βιαιότητες που γνώρισαν τα παιδιά, στους διάφορους πολέμους της σύγχρονης ιστορίας. Ατμοσφαιρικό, απαισιόδοξο και με καλές ερμηνείες, ένα σπάνιο διαμαντάκι τρόμου!

http://www.imdb.com/title/tt0075462/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με ένα ιδιαίτερα ψαρωτικό VHS εξώφυλο, στα ελληνικά βιντεοκλαμπ, του στυλ "απαγορεύται αυστηρώς η ενοικίαση κάτω των 18 ετών" κλπ.

Ωραία ταινία, αλλά υπερβολική η προειδοποίηση.
 
Ωπ!! Ενδιαφερον το εξωφυλλο! Απο πλοκη θυμιζει λιγο Children of the Corn tou King...Θα το δουμε..
 
Χαρακτηριστική σκηνή της ταινίας...

[video=youtube;-SdU7sMtqtw]

 
Πρωσοπικα αυτη την ταινια πριν την αποκτησω την ειδα σε vhs καποτε σε βιντεοκλαμπ εννος φιλου λιγο πριν το κλησει.H ονομασια της ταινιας στο vhs ηταν island of the damned και στο εξωφυλο εδειχνε μια βαρκα μεσα στην θαλασσα με καποιον η καποιους μεσα δεν θυμαμαι καλα απεναντι εδειχνε ενα νησι και απο πανω μια νεκροκεφαλη.Φανταστικη ταινια και γνωμη μου ειναι οτι οι ταινιες children of the corn,village of the damned και ωσες εχουν σχεση με παιδια που στρεφονται εναντιων τον μεγαλων δεν πειανουν μια μπροστα σαυτο το αριστουργημα.
 
θα ηθελα παρα πολυ να την δω ....

[edited]Απαγορευεται η διακινηση οπτικοακουστικου υλικου ανευ αδειας στο παρον φορουμ[/edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία ταινία και ταυτόχρονα από τις πιο σοκαριστικές και disturbing που έχω δει, καθώς είναι πολύ ασυνήθιστο το να βλέπεις τέτοιες σατανικές συμπεριφορές σε παιδιά.
 
Και εγώ την είχα δει τότε στα 80s. Και ήταν από αυτές που δεν με είχαν φοβίσει. Και γιατί να φοβηθώ? Ανήλικος ήμουν! Οι ενήλικες είχαν το πρόβλημα (χι,χι,χι..).
Μία φορά την είχα δει. Δεν ξέρω αν θυμάμαι σωστά,αλλά υπήρχε και ζήτημα ενηλικίωσης παιδιών? Και ότι έπρεπε να λυθεί με κανόνες που είχαν και έπρεπε να τους τηρούν?
Υπάρχει και remake της ταινίας,το 2012 ή το 2013 (δεν θυμάμαι τον τίτλο).
 
Υπάρχει και remake της ταινίας,το 2012 ή το 2013 (δεν θυμάμαι τον τίτλο).
Come out and play ονομαζεται το remake και ειναι μεξικανικης παραγωγης.Πολυ μετριο θα το χαρακτηριζα και θα το προτεινα σε καποιον να το δει μονο και μονο απο περιεργεια αν πρωτα εχει δει το original.Η μοναδικη περιπτωση να ευχαριστηθει καποιος εστω και λιγο το remake αυτο ειναι αν δεν εχει δει το original.
 
Πίσω
Μπλουζα