WiFi ap με Ubuntu server 12.04

ASiC

RetroMaNiaC
Joined
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
648
Αντιδράσεις
79
Καλησπερα. Θέλω να ζητησω τη βοήθεια των μάγων του φορουμ! Προσπαθώ να κάνω ενα ap αλλά θέλω να χρησιμοποιησω τον dhcp server του Linksys rv082 που έχω. Υποθετω οτι αυτό μπορεί να γίνει γεφυρωνοντας το eth0 με το wlan0 και βάζοντας την παράμετρο bridge=br0 στο conf του hostapd. Αλλά απ οτι φαινεται, ουτε το br0 δεν είμαι σε θέση να δημιουργήσω!

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ηταν πολύτιμη!

Ευχαριστώ :)
 
Μερικές ημέρες πριν, μετά απο αρκετές προσπάθειες, βρήκα τη λύση. Αν θέλει κάποιος να κάνει το ίδιο, ας ρίξει μια ματιά στα παρακάτω:

Για τον ασύρματο adaptor χρησιμοποιώ μια micro pci-e με το AR9287 απο την Atheros. Υποστηρίζεται native απο το ubuntu 12.04 LTS οπότε δε χρειαζόμαστε κάποιο driver. O daemon που θα χρησιμοποιήσουμε για το WAP μας είναι ο hostapd. Ξεκινάμε λοιπόν δημιουργόντας μια γέφυρα (br0) στο αρχείο /etc/networks/interfaces

Παράδειγμα:

Κώδικας:
auto lo eth0 br0
iface lo inet loopback

iface eth0 inet dhcp

iface br0 inet static
address 192.168.1.100
network 192.168.1.0
netmask 255.255.255.0
broadcast 192.168.1.255
gateway 192.168.1.1
dns-nameservers 192.168.1.1
bridge_ports eth0
Στη συνέχεια κάνουμε edit το αρχείο /etc/hostapd/hostapd.conf

Aν δεν υπάρχει, το δημιουργούμε και στη συνέχεια αλλάζουμε τα permissions (chmod 755 /etc/hostapd/hostapd.conf)

To δικό μου .conf έχει ως εξής:

Κώδικας:
interface=wlan0
driver=nl80211
bridge=br0
ssid=mywifiname
hw_mode=g
ieee80211n=1
channel=4
macaddr_acl=0
auth_algs=1
ignore_broadcast_ssid=0
wpa=3
wpa_passphrase=mypassword
wpa_key_mgmt=WPA-PSK
wpa_pairwise=TKIP
rsn_pairwise=CCMP
Και τέλος προσθετουμε το /etc/rc.local την εξής γραμμή για να ξεκινάει το WAP μας αυτόματα:

/usr/sbin/hostapd -B /etc/hostapd/hostapd.conf

Στο παρακάτω site υπάρχει το manual του hostapd που μπορούμε να διαβάσουμε για τις διάφορες λειτουργίες του

http://wireless.kernel.org/en/users/Documentation/hostapd

Επειδή χρησιμοποιούμε τη γέφυρα, τα χρέη dhcp & dns τα αναλαμβάνει ο router μας. Οπότε δε χρειάζεται να μπλέξουμε με τ' ανάλογα daemons στον server μας και την (απάνθρωπη) διαδικασία των iptables!

Ένα προβληματάκι που συνάντησα (με τη γέφυρα) είναι οτι σταμάτησε να παρέχει internet στους clients το VPN μου. Λύθηκε πολύ εύκολα αλλάζοντας το eth0 σε br0 στο iptable (-A POSTROUTING -s 192.168.2.0/24 -o br0 -j MASQUERADE).
 
Πίσω
Μπλουζα