Wii 2 [Project Cafe]

Ωραία! Άντε να δούμε τι θα μας δώσει η Ninty και φυσικά αργότερα ο..... ανταγωνισμός!!!!!

Win or Fail μου φαίνεται και αυτό, αλλά με τη DS από πίσω και το κόσμο εξοικειωμένο στα handhelds, το μέλλον διαγράφεται λαμπρό!
 
Επιβεβαιώθηκε κι επίσημα από τη Ninty...

Και το Stream πάντως λογικά WIP name θα είναι, κάτι σαν το Revolution που έγινε Wii ή το Natal που έγινε Kinect κ.ο.κ. Πολύ πιθανόν να το παρουσιάσει έτσι στην Ε3 και να αλλάξει το όνομα λίγους μήνες πριν κυκλοφορήσει...

//Τα εισιτηριάκια πάντως για Ελ-Έι τα έκλεισα κι αυτά "επίσημα" προχθές... χεχε!!!
 
wii2r7db.png
 
Δέν νομίζω να είναι καλύτερο μηχάνημα των xbox/ps3. Εξάλλου συνηθίζει να μοσχοπουλάει παρωχημένη τεχνολογία, σε συνδιασμό με κάποιο gimmick. Οπότε μένει να δούμε το gimmick....
 
Φαντάζομαι ότι το "gimmick" θα είναι το local multiplayer (στην ίδια οθόνη) όπως δεν το έχουμε ξαναδεί. Εξάλλου η Nintendo από εποχή N64 σε αυτό είναι δυνατή. Και με τα Wii sports κλπ εκεί έριξε το βάρος. Στο online gaming όλοι ξέρουμε ότι είναι πίσω και δεν πολυενδιαφέρονται. Το όλο θέμα θα έχει να κάνει με τον συνδυασμό της τηλεόρασης και τις οθόνες των pads. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο ανοίγει δρόμο για νέες ιδέες στον τομέα του local (το οποιο προτιμώ σε σχέση με το online gaming) αλλά και νέες ιδέες για shovelware.
 
Συμφωνα με το παρακατω site το νεο κοντρολι του Wii2 θα εχει haptic feedback -- it can change the texture of areas of the screen to provide touch-based feedback in response to onscreen events.


Aπο οτι καταλαβα η οθονη του κοντρολιου θα δειχνει οτι και η TV και θα ειναι touchscreen και θα πατας μια φουσκα π.χ να σπασει και θα σπαει και στην TV.

Loading
 
Εγώ πάλι πιστεύω ότι θα είναι κάτι σαν το παρακάτω. Όλα τα controls + hud στη Local οθόνη του χειριστηρίου ώστε να μένει ελεύθερη η κανονική οθόνη για τη δράση.

 
Παιζει και αυτο που λες αν και το βρισκω αβολο,οταν παιζεις κοιτας την οθονη δεν μπορω να πηγαινω πανω κατω το κεφαλι.

Εγω το βλεπω κατι σαν το pspΝGP και το ds μονο που τα αποτελεσματα θα τα βλεπεις στην TV σου σε μεγαλη οθονη.
 
Aardvark είπε:
Παιζει και αυτο που λες αν και το βρισκω αβολο,οταν παιζεις κοιτας την οθονη δεν μπορω να πηγαινω πανω κατω το κεφαλι.Εγω το βλεπω κατι σαν το pspΝGP και το ds μονο που τα αποτελεσματα θα τα βλεπεις στην TV σου σε μεγαλη οθονη.
Αν ειναι οντως ετσι ειναι σιγουρο οτι θα ειναι αβολο.Το λεω αυτο γιατι προσφατα πηρα το LG2x που εχει εξοδο hdmi και το δοκιμασα στην τηλεοραση με καποια παιχνιδια.Τη μια στιγμη κοιταγα στο κινητο τι θα πατησω και σχεδον συγχρονως επρεπε να κοιταω και στην τηλεοραση το αποτελεσμα...Οχι και οτι καλυτερο..Πιστευω παντως οτι θα το εχουν προβλεψει αυτο στη Nintendo και θα εχουν φτιαξει κατι που θα μας εκπληξει ευχαριστα(Nintendo ειναι αυτη!).
 
Ελπίζω να μην αντικαταστήσουν τα ωραία μας πρακτικά και βολικά κουμπάκια με touch screen controls. Γιατί τελευταία οι εταιρείες εχουν μία τάση να τα κάνουν όλα άβολα απλά και μόνο για να είναι trendy, πχ touch remote control για τηλεοράσεις. Καλύτερα να γυρνούσαμε στην εποχή που σηκωνόσουν από τον καναπέ για να αλλάξεις κανάλι.
 
Imgema είπε:
Ελπίζω να μην αντικαταστήσουν τα ωραία μας πρακτικά και βολικά κουμπάκια με touch screen controls.
Δεν υπάρχει περίπτωση
 
Imgema είπε:
Ελπίζω να μην αντικαταστήσουν τα ωραία μας πρακτικά και βολικά κουμπάκια με touch screen controls. Γιατί τελευταία οι εταιρείες εχουν μία τάση να τα κάνουν όλα άβολα απλά και μόνο για να είναι trendy, πχ touch remote control για τηλεοράσεις. Καλύτερα να γυρνούσαμε στην εποχή που σηκωνόσουν από τον καναπέ για να αλλάξεις κανάλι.
Εσύ ρωτάς, ο Iwata απαντά...
 
Χωρίς κουμπιά δουλειά δεν γίνεται. :)
 
Δειχνει και το κοντρολι στην αρχη.

 
Λίγες ώρες έμειναν πλέον. Θα ξεκινήσει τον χωρό η Microsoft αύριο!!
 
Xαιρομαι που οταν θελουν να κρυψουν κατι οι εταιριες το κανουν,ολα τα παραπανω,φωτο βιντεο ,prototypes ηταν μουφες.

Συνεχιζουμε εδω με το real thing.

Wii U [Nintendo's Next Console]
 
Πίσω
Μπλουζα