Willy Wonka και το εργοστάσιο σοκολάτας (1971)

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Χριστούγεννα έρχονται και τις προάλλες θυμήθηκα την ταινία "Ο Τσάρλι και το εργοστάσιο σοκολάτας" που προβλήθηκε πριν 15 χρόνια. Ψάχνοντας όμως έπεσα και στην αρχική σχετική ταινία Willy Wonka και το εργοστάσιο σοκολάτας που γυρίστηκε το 1971. Το ρόλο του Willy Wonka ως Johnny Depp στην νέα ταινία, αρχικά υποδήθηκε ο Gene Wilder τον οποίο προσωπικά θυμάμαι από την ταινία See no evil, hear no evil. Ωραία και εφετζίδικη ταινία και για τα δεδομένα της εποχής. Η πλοκή είναι φυσικά παρόμοια με την νέα βερσιόν αφού στην τελευταία υπήρξαν κάποια πρόσθετα όπως η αναφορά στον πατέρα του Willy και άλλες λεπτομέρειες. Ο Gene Wilder μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε τόσο όσο ο Johnny Depp ο οποίος μας έχει συνηθίσει σε περίεργους ρόλους βλέπε Ψαλιδοχέρης και Η Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων. Η πρώτη ταινία έχει επενδυθεί επίσης με κάποια μουσικοχορευτικά κομμάτια τα οποία δεν τα θυμάμαι τόσο έντονα στην νέα. Επίσης το τέλος μου φάνηκε λίγο διαφορετικό αλλά μπορεί να μην θυμάμαι και καλά την νέα βερσιόν. Εσείς την/τις έχετε δει, τι εντυπώσεις σας άφησε/αν;
 
Στην Ελλάδα δεν έχει πολύ παιχτεί αλλά στις αγγλόφωνες χώρες θεωρείται κλασική ταινία, εξού και η αναφορά της σε άλλες σειρές, ταινίες κλπ.

Την είδα πριν 20 χρόνια και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Δεν την έχω ξανά δει από τότε και δε την θυμάμαι με λεπτομέρειες πια εκτός από τις πολύ κλασικές σκηνές.

Είναι ταινία που βλέπεται άνετα τα Χριστούγεννα.

Την θεωρώ πολύ ανώτερη από το remake.
 
Πίσω
Μπλουζα