Wizards and Warriors

billy

Retromaniax Co-Founder
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.232
Αντιδράσεις
244
[Σάββατο, 10 Ιουνίου, το Σωτήριον Ετος 2006 AC (After Crash). Αναλαμβάνω την επίπονη (και κομμάτι βαρετή) "αποστολή", να ξαναγράψω όπως-όπως μερικά απο τα... αδικοχαμένα σχόλια & αναμνήσεις για τηλεοπτικές σειρές κλπ. Αντε και ο Θεός βοηθός]

W & W λοιπόν, στην Ετ-2. Είμαι σίγουρος ότι το θυμόσαστε (αν και τα επεισόδια της σειράς ήταν λιγοστά).

Η υπόθση μέσες-άκρες είχε ως εξής:

Στην ήπειρο του Απερανς, ο κακός πρίγκιπας Ντερκ Μπλάκπουλ του βορρά (στον χάρτη το βασίλειό του είχε το σχήμα δράκου), προσπαθεί με την βοήθεια διάφορων εξίσου κακών βοηθών (όπως ο μάγος Βέκτορ) να κατακτήσει το βασίλειο του καλού βασιλιά Μπάαλντορφ, στον νότο. Ο βασιλιάς Μπάαλντορφ για να αμυνθεί, επιστρατεύει την βοήθεια του πρίγκιπα Ερικ Γκρέυστοουν και του αχώριστου βοηθού του, Μάρκο.

Μερικές αναμνήσεις μου:

- Η φοβερή επίθεση του Βάλκαρ, που δεν μπορούσε να σκοτωθεί δεύτερη φορά με το ίδιο όπλο.

- Ο Ντερκ, προσπαθώντας να εκνευρίσει τον γυναικά αδερφό του Ερικ, τον Τζάστιν, τον... ξεφτιλίζει, ρωτώντας τον "πάλι κυνηγούσες τον ποδόγυρο;" :D

- Σε μία σκηνή στην αρχή του 5ου επεισοδίου, γίνεται μία σύγκρουση ιπποτών που "βγάζει μάτι". Είναι διαφορετικά γυρισμένη, και δεν θυμίζει τα γνωστά σκηνικά της σειράς, αλλά το επικό και πολυαγαπημένο "Εξκάλιμπερ", του Μπούρμαν. Είχα τις αμφιβολίες μου όλα αυτά τα χρόνια, αλλά σχετικά πρόσφατα το επιβεβαίωσα. Οντως αυτό συνέβει !!
 
Μάγοι και Πολεμιστές (Wizards and Warriors)

Θυμάται κανείς αυτή τη σειρά φαντασίας; Γυρίστηκε το '83 απο το CBS και προβλήθηκε και στην Ελλάδα, νομίζω, απο την ΕΡΤ. Πρωταγωνιστούσε ο

Jeff Conaway, με ξανθή μπούκλα.http://www.youtube.com/watch?v=KWEoHek8IM0

Δυστυχώς γυρίστηκαν μόνο 8 επισόδεια.

 
...ξανθιά μπούκλα, και λαμέ φορεσιά !! :D

Eτρεχα "σφαίρα" μόλις σχόλαγα απο το φροντηστήριο, για να προλάβω να το δώ !!

Παλιότερο post, και εδώ... (δεν ξέρω πως μπήκε στις σειρές "επιστημονικής φαντασίας" εκείνο το παλιό σχόλιο !! - δεν το έβαλα εγώ πάντως. Η σειρά είναι απλά περιπέτεια φαντασίας...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστός billy :)

Έκανα μιά αναζήτηση αλλά δυστυχώς δεν έβγαλε τη δική σου καταχώρηση.

Δε κάνεις ένα merge τα post;
 
Μόλις έγινε ;)

Μόνο που δεν υπάρχει υποκατηγορία περιπέτεια φαντασίας...
 
Thanks Kambia !! :D

Oσο για την κατηγορία, τι να πω...

Iσως να ταίριαζε καλύτερα αν πήγαινε στις "περιπέτειες";

Το αφήνω πάνω σας !! :)
 
Πίσω
Μπλουζα