Wonderboy III The Dragon's Trap Πρόβλημα???

gtsamour

SinclairMaster
Joined
12 Δεκ 2006
Μηνύματα
2.414
Αντιδράσεις
10
Μήπως έχει κανείς το συγκεκριμένο παιχνίδι σε Master System?

Το είχα παλιά αλλά επειδή χάθηκε το πήρα πάλι από ebay. Έχω την παλιά master system.

Εχθές που το παρέλαβα και το δοκίμασα, παρατήρησα ότι στο κάτω μαύρο περιθώριο της οθόνης (4:3 aspect ratio), παρουσιάζονται αραιά μέσα στο εύρος μιας λωρίδας, κάτι σαν χοντρά pixels που μετακινούνται. Δεν είναι ενοχλητικό αφού είναι στο κάτω μέρος και όχι στο μέρος που παρουσιάζονται τα γραφικά αλλά θέλω να εξακριβώσω αν φταίει το Cartridge ή όχι, πάντως φαίνεται να είναι κάτι ψηφιακό και όχι απλά θόρυβος. Το παιχνίδι πάντως παίζει κανονικά και δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα.

Επίσης παρατήρησα ότι δεν παρουσιάζονται σε κάθε οθόνη του παιχνιδιού, σε άλλες εμφανίζονται σε άλλες όχι (πάντα στις ίδιες). Σε άλλα games δεν το κάνει αυτό.

Επίσης οι επαφές του cartridge είναι καθαρισμένες και αστραφτερές οπότε δεν μπορεί να φταίει αυτό.

Δεν μπορώ να θυμηθώ αν παλιά που το έπαιζα το έκανε (είναι πιθανόν).

Επίσης χρησιμοποιώ το καλώδιο scart και όχι το RF. Έβαλα μερικούς emulators να δω αν το κάνει εκεί, αλλά δεν μπορώ να δώ γιατί οι emulators κόβουν τις μαύρες λωρίδες πάνω και κάτω (ή μήπως δεν θα έπρεπε να υπάρχουν έτσι και αλλιώς και η τηλεόρασή μου για κάποιο λόγο τις βγαζει?).

Παίζει να είναι κάποιο σήμα που η τηλεόρασή μου το ερμηνεύει έτσι και το απεικονίζει σε περιοχή που δεν θα έπρεπε?

Έχει κανείς το συγκεκριμένο παιχνίδι να το δοκιμάσει να μου πεί αν το κάνει και σε αυτόν?

Στην πρώτη οθόνη του παιχνιδιού εκεί που λεέι CONTINUE και NEW GAME το κάνει.
 
graphics corruption σε MasterSystem ειδα μονο με κακο μετασχηματιστη.

Βαλε εναν αλλο να δεις τι παιζει...
 
Αφού σε κανένα άλλο παιχνίδι δεν μου κάνει κάτι τέτοιο δεν μπορεί να είναι μετασχηματιστής και όπως είπα αυτό παρουσιάζεται έξω από την περιοχή των graphics. Εσένα μαύρες λωρίδες πάνω κάτω σου βγάζει ή είναι full screen?
 
μου εβγαζε παντου λωριδες,τετραγωνακια random
 
Αχχχχ δε με καταλαβαίνεις.... όταν λειτουργεί οκ εννοώ. Μαύρες λωρίδες πάνω-κάτω, σα να βλέπεις ταινία wide screen σε απλή 4:3 TV, αυτό εννοώ. Εκεί κάτω (μέσα στη μαύρη λωρίδα) το κάνει αυτό που λέω, αλλά επαναλλαμβάνω ότι είναι κάτι αμοιδρό και το κάνει ΜΟΝΟ σε αυτό το παιχνίδι.
 
δικαιολογουμε διοτι κοιμαμαι ακομα :D

μηπως κατι παιζει με τα region του MasterSystem ή τα region του cartridge??(ntsc,palI,palB,palG etc)

ή ειναι απλα ενα lazy port απο NTSC σε PAL?
 
Την κονσόλα την είχα πάρει άπό εδώ όταν ήμουν 2α λυκείου. Το συγκεκριμμένο game είναι και USA και EUR απ'όσο έψαξα.

Μήπως είναι θέμα καλωδίου scart σκέφτομαι (οι λωρίδες)
 
Τελικά δε μου είπες, στο δικό σου SMS η εικόνα στην TV είναι πλήρως full screen?
 
Πίσω
Μπλουζα