World Games

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.315
Αντιδράσεις
485
World Games (1986)

attachment.php






Από τα πιο πρωτότυπα «οικογενειακά» παιχνίδια που σχεδιάστηκαν στον C-64 το 1986 ήταν το World Games.

Υπεύθυνη για τη δημιουργία του τίτλου ήταν η Epyx η οποία όπως φαίνεται ειδικευόταν στα παιχνίδια του είδους (βλ. Winter Games, California Games κ.α.).

Ας δούμε όμως τι είδους είναι αυτά τα «Παγκόσμια Παιχνίδια».

attachment.php




Look out, world. Here we come!

Φορτώνοντας το παιχνίδι εμφανίζεται η αρχική εικόνα η οποία παρουσιάζει το λογότυπο του παιχνιδιού ενώ αμέσως μετά μας καλωσορίζει στο μενού επιλογών όπου έχουμε τη δυνατότητα να επιλέξουμε αν θέλουμε: 1) να διαγωνιστούμε σε όλα τα αθλήματα, 2) σε μερικά, 3) σε ένα, 4) να προπονηθούμε σε ένα, 5) να επιλέξουμε τον αριθμό των joysticks, 6) να δούμε τα παγκόσμια ρεκόρ και 7) να επιλέξουμε αν θέλουμε να περιλαμβάνεται η περιγραφή του αγωνίσματος πριν την έναρξή του.

Στο World Games μπορεί να παίξουν μέχρι 8 παίκτες ταυτόχρονα οι οποίοι μπορούν να επιλέξουν μεταξύ 18 χωρών (απουσιάζει η επιλογή της Ελλάδας) εν είδει Ολυμπιακών αγώνων, ενώ κάθε φορά που πατάμε fire στη σημαία μια χώρας για να την επιλέξουμε, ακούγεται ένα σύντομο απόσπασμα του εθνικού της ύμνου.

Τα αθλήματα στα οποία καλούμαστε να αγωνιστούμε είναι συνολικά 8 και προέρχονται από τις παραδόσεις κάθε χώρας. Έτσι ο τόπος διεξαγωγής τους βρίσκεται στην αντίστοιχη χώρα ενώ πριν την έναρξή τους μια εισαγωγική οθόνη μας πληροφορεί για τα χαρακτηριστικά του αθλήματος δίνοντάς μας ένα σύντομο ιστορικό.

Αναλυτικά τα αθλήματα αυτά είναι:

Α) Άρση Βαρών: Ο αγώνας διεξάγεται στη Ρωσία όπου έχει γεννήσει και τους περισσότερους πρωταθλητές του αθλήματος. Αγωνιζόμαστε τόσο στο αρασέ όσο και στο ζετέ. Κάθε αθλητής έχει συνολικά 3 προσπάθειες για κάθε είδος (όπως και σε κάθε άλλο άθλημα στο παιχνίδι) με την καλύτερή του προσπάθεια να μετρά στην τελική του βαθμολογία. Θυμηθείτε πως οι σωστές αναπνοές είναι απαραίτητες σε αυτό το άθλημα.

attachment.php
Deutschland, Deutschland uber alles, Uber alles in der Welt.

attachment.php


Η ένταση της προσπάθειας αποτυπωμένη στο πρόσωπό μας.





Β) Άλμα βαρελιών: Ιδιότροπο αγώνισμα τεχνικής και θάρρους το οποίο δημιούργησαν οι Γερμανοί και στο οποίο καλούμαστε να υπερπηδήσουμε όσα περισσότερα βαρέλια μπορούμε σε μια παγωμένη πίστα. Για να πάρουμε φόρα πρέπει να μετακινήσουμε δεξιά - αριστερά το joystick με το σωστό όμως ρυθμό και την κατάλληλη στιγμή να πατήσουμε το fire για να πραγματοποιήσουμε το άλμα.

Γ) Κατάδυση από κρημνό: Στην περιοχή Acapulco του Μεξικό θα πρέπει να επιδείξουμε θάρρος και αυτοσυγκέντρωση για να βουτήξουμε από ύψος μέχρι 118 ποδιών!!! όπου ο άνεμος και η τεχνική θα είναι οι σημαντικότεροι παράγοντες που θα καθορίσουν αν τελικά θα οδηγηθούμε στο θρίαμβο ή στο... νοσοκομείο (καλό είναι να εξασκηθούμε στα μικρότερα ύψη στην αρχή και να επιχειρήσουμε το μέγιστο ύψος στην τρίτη προσπάθεια).

attachment.php
Έχοντας φάει τα μούτρα μας στο παγοδρόμιο της Γερμανίας.

attachment.php


If I could fly…





Δ) Σλάλομ: Που αλλού θα μπορούσε να διεξάγεται αυτό το άθλημα παρά στη Γαλλία και συγκεκριμένα στη Chamonix όπου διεξήχθησαν οι πρώτοι χειμερινοί Ολυμπιακοί αγώνες το 1924. Όπως οι περισσότεροι γνωρίζουμε, σκοπός του σλάλομ είναι να περάσουμε ανάμεσα από τα σημαιάκια που έχουν τοποθετηθεί σε τεθλασμένη γραμμή στον καλύτερο δυνατό χρόνο. Όπως μας πληροφορεί το παιχνίδι η ταχύτητα στο σλάλομ συνήθως φθάνει μέχρι τα 25 μίλια την ώρα.

Ε) Ρολάρισμα σε κορμό: Αυτό το περίεργο άθλημα καναδικής προέλευσης αποτελεί ένα από τα πιο χιουμοριστικά του παιχνιδιού και μας τοποθετεί όρθιους πάνω σε έναν οριζόντιο κορμό που επιπλέει σε μια λίμνη να προσπαθούμε βηματίζοντας ή και τρέχοντας να αναγκάσουμε τον αντίπαλο να χάσει την ισορροπία του και να βρεθεί μέσα στο νερό. Το συγκεκριμένο «άθλημα» ξεκίνησε από τους ξυλοκόπους του Καναδά περίπου το 1840 (ωραίες ασχολίες είχαν στα διαλείμματά τους) και απαιτεί μεγάλη προσοχή και συγκέντρωση στις κινήσεις και ιδιαίτερα στα πόδια του αντιπάλου.

ΣΤ) Ροντέο: Οι ταύροι δεν είναι από τα πιο ήρεμα ζώα, έτσι δεν είναι; Που να βρίσκεσαι και στη ράχη του προσπαθώντας να ισορροπήσεις ενώ τον ίδιο τον έχει πιάσει φρενίτιδα και τρέχει δαιμονισμένα στην πίστα. Καλούμαστε λοιπόν κάπου στην αμερικανική δύση να δαμάσουμε τον ταύρο προσπαθώντας να παραμείνουμε στην πλάτη του για όσο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα μπορούμε κινώντας το joystick προς την αντίστοιχη κατεύθυνση που κινείται και ο ταύρος.

attachment.php
Bulls on parade.





Ζ) Εκτίναξη κορμού: Αυτοί οι Σκοτσέζοι φαινόντουσαν ιδιαίτερα χειροδύναμοι. Βάλθηκαν λοιπόν να το αποδείξουν προσπαθώντας να πετάξουν όρθιους κορμούς τους οποίους κρατούσαν στα δυο τους χέρια όσο πιο μακριά μπορούσαν για να αποδείξουν το ποιος είχε τα μεγαλύτερα... μπράτσα. Αν και το αγώνισμα αυτό απαιτεί από όσο κατάφερα να μάθω περισσότερο τεχνική παρά δύναμη προσωπικά ποτέ δεν κατάφερε να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον (αλλά ούτε και να συνηθίσω την κίνηση που απαιτείται ώστε να φύγει ο κορμός μακριά).

Η) Σούμο: Και περνάμε στην Άπω Ανατολή σε ένα κατεξοχήν Ιαπωνικό άθλημα στο οποίο οι ευτραφείς αθλητές (συνήθως ζυγίζουν 180 κιλά) προσπαθούν να ανατρέψουν τον αντίπαλο ή να τον πετάξουν έξω από ένα κυκλικό τερέν από άμμο. Όλοι λογικά γνωρίζουμε το άθλημα σούμο συνεπώς δε χρειάζεται να πούμε πολλά γιʼ αυτό. Ένα ενδιαφέρον όμως χαρακτηριστικό του είναι το ότι οι αθλητές πετούν αλάτι πριν την έναρξη του αγώνα για να εξαγνίσουν το έδαφος που θα αγωνιστούν.

Αφού τα αγωνίσματα τελειώσουν, το παιχνίδι ύστερα από μια αγωνιώδη αλλά σύντομη μουσική υπόκρουση ανακηρύσσει τον παγκόσμιο πρωταθλητή ο οποίος έχει μαζέψει κατά μέσο όρο τα περισσότερα χρυσά μετάλλια στα 8 αγωνίσματα. Η σημαία της χώρας που έχει επιλέξει εμφανίζεται και ο ύμνος της χώρας ακούγεται από τα ηχεία επικυρώνοντας τη μεγάλη του νίκη :)

Γενικά το World Games αποτελούσε ένα από τα πιο διασκεδαστικά παιχνίδια του Commodore 64 το οποίο διασκέδαζε όλη την παρέα αφού έδινε τη δυνατότητα σε όλους να συμμετέχουν.

Τα γραφικά του δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά το μουσικό θέμα το οποίο αλλάζει από άθλημα σε άθλημα και κυρίως το gameplay του ήταν τα πολύ δυνατά του σημεία.

Χμ... θα μπορούσε να διοργανωθεί άραγε διαγωνισμός “World Games” αντίστοιχος του Kick Off; :)

Το παρόν review αποτελεί αναδημοσίευση από το περιοδικό Phoenix # 06.
 
Μπράβο! Καλά που το αναφέρεις! Το είχα διαβάσει στο Phoenix! :D

Έ, ρε κι έχω φάει ένα σκάλωμα (και γι' αυτό, και για το Myth) να θυμηθώ πού τα έχω ξαναδεί (αλτζχάιμερ, γαρ)!....

Ωραίο παιχνιδάκι και μάλιστα μου είχε βγάλει την ψυχή το άλμα βαρελιών (αυτό το θέμα με το timing ήταν πάντα το χειρότερό μου στα παιχνίδια! :p ), καθώς και η βουτιά... (εγώ στο νοσοκομείο κατέληγα σχεδόν πάντα!)....

Ας μεταφέρω τις σκέψεις μου εδώ, όταν το είχα διαβάσει: καλογραμμένο review, ωραία προσέγγιση! :thumbup:
 
Iσως το πιό αγαπημένο μου "xxxx Games" αθλητικό παιχνίδι της Epyx !! :)

Mετά το review του Pixel φρόντισα να το αποκτήσω αμέσως, και δεν το μετάνοιωσα. Γραφικά & ήχος ήταν σε πολύ καλά επίπεδα - αν και η CBM έκδοση υπερέχει ελαφρώς.

Το gameplay φυσικά ήταν άκρως πορωτικό, και όπως συνήθως συμβαίνει σε τέτοια παιχνίδια, επικρατεί πανικός αν υπάρχει και παρέα.

Χαρακτηριστικά αναφέρω πως ένας γνωστός μου spectrum user το είχε πάρει αργότερα και για την Αmiga του, και με τους φίλους του έπεφταν στοιχήματα με λεφτά για το ποιός θα κάνει το μεγαλύτερο σκορ !!
 
Μέσα στα πιο αγαπημένα μου παιχνίδια και σίγουρα το παιχνίδι που έχω τις καλύτερες αναμνήσεις παίζοντας με παρέα...

Από τις επιμέρους δοκιμασίες το Cliff Diving ήταν η λατρεία μου...
 
Πίσω
Μπλουζα