Wrestling στην Ελλάδα

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.052
Αρχές δεκαετίας του 90' το wrestling ήταν πολύ διαδεδομένο στη χώρα μας,

λόγω της προβολής αγώνων του WWF από το δορυφορικό EUROSPORT.

Αν και οι αστέρες του WWF ποτέ δεν "τίμησαν" τη χώρα μας, το καλοκαίρι του 91'

έγινε στην Ελλάδα η πρώτη (και μοναδική) εκδήλωση αυθεντικού wrestling.

Ο οργανισμός που το διοργάνωσε ήταν το NWF (Νational Wrestling Federation).

Ο τόπος, το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στο Νέο Φάληρο (Πειραιάς).

Προυπήρξε καλή διαφήμιση με μπόλικες αφίσες.

Το ΣΕΦ, σχεδόν γέμισε.

Εισητήριο ; Τσουχτερό πεντοχίλιαρο, αλλά χαλάλι.

Οι αστέρες που εμφανίστηκαν ήταν από "ονοματάκια" μέχρι "ονοματάρες" στην Αμερική, αλλά εδώ δεν τους ξέραμε.

Τι μου έμεινε από τη διοργάνωση ;

Το σούπερ-αιματοβαμμένο ματς Abdulah the butcher vs Chief Jules Strongow.

Οι τύποι "άνοιγαν" ο ενας τον άλλον, με πόρτες, κάγκελα, πηρούνια, κουδόυνια διαητητή και ότι άλλο έβρισκαν.

Χύθηκαν κρουνοί αίματος και ο κόσμος που είχε συνηθίσει "καθαρό" κατς στθλ Γόγκαν, μάλλον συγκλονίστηκε.

Στο τέλος, ο "δικός μας" Απόστολος Σουγκλάκος, νίκησε έναν "Ρώσο" (και καλά).

Θεική η εμφάνιση του Απόστολου με ... φουστανέλα υπό τους ήχους των "Παιδιών του Πειραιά".

Όσοι ήταν εκείνο το βράδυ στο ΣΕΦ, ζήσαν "μεγάλες στιγμές".

Λίγο καιρό αργότερα, το NEW CHANNEL έδειξε μαγνητοσκοπημένο το γεγονός σε 2 μέρη.

Ορίστε τι κατάφερα να βρω και στο Ίντερνετ :

Νational Wrestling Federation.

February 28, 1991 in Athens, Greece

Friendship & Peace Stadium drawing 5,500

• Larry Winters pinned Mr. Anthony.

• Cousin Luke beat The Cheetah Kid.

• Larry Winters & Dusty Wolfe beat The Executioners (Sammy Austin & The Bounty Hunter) when Winters pinned Executioner #2.

• Wendi Richter beat The Angel of Death.

• Abdullah the Butcher DDQ Jules Strongbow.

• Greek Champ Sugloukis beat The Russian Assassin (Johnny Grunge).

Ψάχνοντας το προσωπικό μου αρχείο, «ξέθαψα» το περιοδικό «Wrestling Eye» (Ιούλιος 1991) με αναφορά στο συγκεκριμένο γεγονός.

Επίσης, αναφορά θυμάμαι ότι υπήρχε και στο γνωστό περιοδικό «Pro Wrestling Illustrated»

(μάλιστα αναφέρανε και εκεί τον Σουγκλάκο ως Suglokis), αλλά δεν κατάφερα να βρω το συγκεκριμένο τεύχος.

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι είπες τώρα!!!

Είχαν έρθει στην Ελλάδα οι Abullah the butcher , Wendi Richter και Chief Strongbow????

Εγώ που ήμουν;;; :cry:
 
αντε ρε με τις φλωρατζες..αν δεν εχεις δει Πεφανη,Καρποζηλο,Σιαφακα,Τρομαρα,Μπουρανη,Ιβαν Μποριενκοφ στη λεωφορο...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
don dokken είπε:
αντε ρε με τις φλωρατζες..αν δεν εχεις δει Πεφανη,Καρποζηλο,Σιαφακα,Τρομαρα,Μπουρανη,Ιβαν Μποριενκοφ στη λεωφορο...
εγω θυμαμαι τον σκοπιανο χαιρομαι που το προλαβα εστω και στο τελος και λυπαμαι που δεν υπαρχει πλεον promotion στην ελλαδα αν ημουν εξωτερικο θα ειχα διαρκειας στο wwe και στο impact
 
Για να βλέπεις τυπους με τα σώβρακα?
 
exetlaios είπε:
Σωστόστ!!!!

don dokken είπε:
αντε ρε με τις φλωρατζες..αν δεν εχεις δει Πεφανη,Καρποζηλο,Σιαφακα,Τρομαρα,Μπουρανη,Ιβαν Μποριενκοφ στη λεωφορο...
Έχω δει εδώ Πάτρα, Πεφάνη - Σουγλάκο, φυσικά καρα-στημένο!

Στο τέλος μπήκαμε στο χώρο του ρινγκ και πήραμε στα χέρια τον Σουγκλάκο! Θυμάμαι ακόμα που έσταζε ο ιδρώτας του πάνω μας! :p Μπλιάχ!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα