www.sun.com

Αν καταλάβεις πες μου κι εμένα γιατί δεν έχω βγάλει άκρη.

Το πρόβλημα της σίγουρα δεν είναι η χρήση της γλώσσας Java. Κάθε άλλο τη συμφέρει κι όλας :)

Αν διαβάσεις το κείμενο είναι πιο πολύπλοκα τα πράγματα.

Η μήνυση είναι σε πολλά επίπεδα, από την αντιγραφή της γλώσσας και χρήσης του συντακτικού αλλά όχι συμβατότητας της με την ... κλασσική java μέχρι τις αλλαγές του bytecode στον Dalvik και τις ασυμβατότητες που παρουσιάζονται με τα υπόλοιπα VMs.

Όσο και να διαβάζω το κείμενο δεν έχω βγάλει περισσότερο άκρη, αλλά τουλάχιστον έχω καταλήξει ότι δεν της έκανε μήνυση για την χρήση της γλώσσας Java (αυτό που έγραψε δηλαδή ο Paspartoo).
 
Βρε Αντωνη μου αν θες να επικεντρωθεις στο οτι εγω δεν τα εγραψα καλα οκ - αλλα το θεμα μας δεν ειναι αυτο.

Το OpenSolaris δεν ηταν νεκρο - και οσο το εσπρωχνε η Sun δεν θα πεθαινε. Και ενω μετα την αγορα απο τη Oracle μιλουσαν για αναβαθμιση κλπ κλπ κλπ - τωρα - σημερα - ανακοινωνεται οτι το Solaris μας τελειωνει - και μαζι του και το OpenSolaris. Τι δεν καταλαβες απο αυτο ?

Οσο για τη μηνυση κατα της Google - περιεχει σαφεστατες αναφορες για την (ορθη ή οχι) χρηση της java στο android - σχολιαστηκε παντου σημερα - και δειχνει οτι ΔΕΝ ακολουθειται η πολιτικη της Sun παρα τις αρχικες δηλωσεις της Oracle. Δεν ειναι κατι παραξενο κατι διαφορετικο κατι περιεργο ολο αυτο ?

Δεν εχει σημασια αν διαφωνεις ή οχι μαζι μου - αλλα το τι συμβαινει στην αγορα που ασχολουμαστε.
 
Φυσικά και δεν έχει σημασία αν διαφωνούμε, νομίζω ότι αν συμφωνούσαμε σε κάτι θα το έβλεπα στις ειδήσεις στο Portal :)

Έχει σημασία όμως η αιτία της μήνυσης για να καταλάβουμε τελικά ποιο είναι το θέμα. Από ότι διάβασα πάντως η SUN είχε επικοινωνία με την Google πριν αγοραστεί από την Oracle αλλά δεν είχε χρήμα για να την κυνηγήσει δικαστικώς το γράφει και η μήνυση άλλωστε ότι όλα έγιναν εν γνώση της Google. Η Oracle φυσικά και το ήξερε αυτό και όλο αυτό το διάστημα ακόνιζε τα μαχαίρια της.

Δε λέω μαγκά της της Google να φτιάξει τον Dalvik να μην υποστηρίζει το full JDK και να γράφεις σε Java χωρίς να είσαι συμβατός με Java αλλά να είσαι σίγουρος ότι ήξερε που βάδιζε.(Αν τελικά αυτό είναι το θέμα μας που προς το εκεί καταλήγω σιγά-σιγά)

Τώρα για το OpenSolaris αν θες να με πείσεις ότι δεν ήταν νεκρο πριν το πάρει η Oracle δεν θα τα καταφέρεις. Το να το δινουν σε δισκάκια τα περιοδικά και να έχει μερικά downloads ή να το έχει εγκατεστημένο ο Μήτσος που έχει άλλα 3 partitions με Linux και freeBSD δε λέει τίποτα.

Η Oracle υποστηρίζει πολύ το Linux και είναι λογικό να μην θέλει να κανιβαλίζονται τα προϊόντα της. Δε νομίζω να υπήρχε manager στον πλανήτη ο οποίος θα έκανε διαφορετικά, το OpenSolaris ήταν το όνειρο της SUN να χτυπήσει το Linux και φυσικά απέτυχε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν νομίζω να μπορεί να πετύχει την ακύρωση της κυκλοφορίας του Android. Γενικά, το πάει για καμία χοντρή αποζημίωση από την google.

Σίγουρα φαίνεται να είναι διαφορετική η πολιτική της από αυτήν της SUN. Γενικά, παρόλο που όλα τα συστήματα στην δουλειά είναι ORACLE ποτέ δεν την συμπάθησα ιδιαίτερα. Και ας είναι ότι πιο προηγμένο έχει να παρουσιάσει η τεχνολογία των βάσεων δεδομένων (και όχι μόνο πλέον).
 
Φυσικά και πάει για τα χρήματα αυτό δε το συζητάμε, εννοείται. Αυτό που συζητάμε εδώ (από ότι κατάλαβα) είναι αν πάει να σκοτώσει το Open Source η Oracle. Ήδη διάβασα την απάντηση της Google και φυσικά εκείνη το πάει προς τα εκεί για να έχει τον κόσμο μαζί της, εγώ απλά δεν είμαι σίγουρος. Αρχίζει πλέον να φαίνεται καθαρά που διαφωνεί η Oracle με τις κινήσεις της Google και δεν βλέπω να είναι κάτι παράλογο. Φυσικά η δίκη θα τρενάρει κάποια χρόνια ο κόσμος θα χωριστεί σε 2 στρατόπεδα με το 99% να είναι στο πλευρό της Google και θα υπάρχουν συζητήσεις επί συζητήσεων.

Τώρα για το αν έχει διαφορετική πολιτική η Oracle από τη SUN αυτό είναι σχετικό μιας και οι δύο είναι μεγάλες εταιρίες που προσδοκούν κέρδη. Όπως είπα και πριν και η SUN αν είχε τα χρήματα θα είχε "κυνηγήσει" την Google μιας και την είχε ενημερώσει για τα τεκτενόμενα. Για κάτι παρόμοιο, (σχετικό πάλι με τη Java) η SUN είχε μηνύσει την Microsoft πριν κάτι χρόνια. Τότε ήταν επειδή η Microsoft είχε πάρει την Java, και της είχε προσθέσει κάποια πράγματα χωρίς να είναι στα standards (αν θυμάμαι καλά).

Ω ναι το RDBMS της σκοτώνει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΛΟΛ αυτά παθαίνεις άμα ασχολείσαι με λάθος τεχνολογίες!

Δε σου έχουν μείνει και πολλά :)
 
Paspartoo είπε:
.....Το OpenSolaris δεν ηταν νεκρο - και οσο το εσπρωχνε η Sun δεν θα πεθαινε. Και ενω μετα την αγορα απο τη Oracle μιλουσαν για αναβαθμιση κλπ κλπ κλπ - τωρα - σημερα - ανακοινωνεται οτι το Solaris μας τελειωνει - και μαζι του και το OpenSolaris. ...
αναβάθμιση πάπαλα.. ας είναι καλά το illumos είμαι περίεργος πως θα διαθέσουν το solaris express 11 αλλά και πάλι δεν θα είναι τελείως free με την λογική τους

Chris
 
Πίσω
Μπλουζα