Xαλασμενο 3DO

LIONHEART

RetroActive
Joined
2 Mαϊ 2008
Μηνύματα
282
Αντιδράσεις
11
Υπαρχει κανένας ηρωας που να γνωριζει και να φτιαξει ενα panasonic z 10 που εχει χαλασει?? (με το αζιμιωτο βεβαια..)
 
LIONHEART είπε:
Υπαρχει κανένας ηρωας που να γνωριζει και να φτιαξει ενα panasonic z 10 που εχει χαλασει?? (με το αζιμιωτο βεβαια..)
Τι ακριβώς έχει?
 
LIONHEART είπε:
Υπαρχει κανένας ηρωας που να γνωριζει και να φτιαξει ενα panasonic z 10 που εχει χαλασει?? (με το αζιμιωτο βεβαια..)
Τι έχει πάθει; Εάν είναι κάτι εκτός του cdrom, μάλλον μπορώ να σε βοηθήσω γιατί έχω ένα FZ-10 χωρίς drive...
 
Το ειχα δωσει στον φιλο pontium γιατι δεν ξεκιναγιε το cd να διαβαζει αλλα δυστηχως δεν καταφερε πολλα παντως μου ειχε πει οτι κανα πυκνωτακι θα εχει χαλασει επειδη εφτιαξε το lazer asic λογικα θα μπορεις να με βοηθησεις ...
 
Οκ! Θα πάω μια απο αυτές τις μέρες στην αποθήκη να το ψάξω και θα σου στείλω PM.
 
Αλλάχθηκαν 4 χαλασμένοι πυκνωτές(με ίδιας χωριτικότητας) δίπλα απο τον επεξεργαστή του 3do.Το cdrom άρχισε να ψάχνει το cd αλλά δεν κατάφερνε να το διαβάσει
 
Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές είναι άτιμο πράμα αν είναι πολλών ετών και δεν έχουν χρησιμοποιηθεί εξαρχής καλής ποιότητας και προδιαγραφών πυκνωτές. Με τα χρόνια στεγνώνει ο ηλεκτρολύτης που έχουν μέσα με αποτέλεσμα να μην εξομαλύνουν το ρεύμα ή και ακόμα να βραχυκυκλώνουν αν έχουν στεγνώσει τελείως.

Εγώ όταν παίρνω ένα retro μηχάνημα το πρώτο πράμα που κάνω είναι να αντικαταστήσω όλους τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές της πλακέτας με καινούργιους και μεγαλύτερης ανοχής από αυτούς που έχει (πχ αν αυτοί που έχει αντέχουν μέχρι 16V εγώ βάζω ανοχής 25V ή και παραπάνω, οι κατασκευαστές βάζουν το χαμηλώτερο δυνατό για λόγους κόστους) ανεξάρτητα αν το μηχάνημα έχει πρόβλημα ή όχι. Το προστετεύω από μελλοντικές βλάβες έτσι.

Μου έχει τύχει 2 φορές χαλασμένο spectrum να λειτουργήσει ok απλά αλλάζοντας τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές, ευτυχώς το χάλασμα των πυκνωτών δεν είχε προκαλέσει ζημειά και σε άλλα εξαρτήματα (κάτι που είναι πολύ πιθανό κυρίως για τα chip μνήμης).

Μια τέτοια αντικατάσταση μπορεί να βελτιώσει πολλά πράγματα, ένα τέτοιο είναι πχ να βελτιωθεί η ποιότητα της εικόνας στην tv, ειδικά σε μηχανήματα που βγάζουν σήμα σε RF.

Σήμερα πχ αντικατέστησα τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές σε μια κονσόλα pong του 1977 (31 ετών), ήταν σχετικά απλό κύκλωμα και είχε πάνω 5 πυκνωτές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά πολύ άτιμο πράγμα αυτοί οι πυκνωτές !

Αν δείτε κάποιο list με Vectrex failures είναι 100% σίγουρο ότι το πρόβλημα οφείλεται σε αυτούς τους κυρίους.....

Στις JAMMA πλακέτες τα περισσότερα προβλήματα που αντιμετώπισα ,λύθηκαν με μια απλή αντικατάσταση (μην ξεχνάμε και το Game Gear sound problem...) .... και ο κατάλογος δεν έχει τέλος....γκρρρρ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nαι George σωστά, για το game gear ειδικά μου φάνηκε περίεργο το φαινόμενο γιατί οι πυκνωτές που έχει είναι ποιοτικοί.

Εγώ για να καταλάβεις έχω αντικαταστήσει πυκνωτές ακόμα και σε amiga500, amstrad6128, C64, turbo grafx, spectrum (όλη τη γκάμα), pong console, game gear (δε χάλασε ο ήχος αλλά καλού κακού), και δεν ξέρω μήπως ξεχνάω και τίποτα :D

Γενικά ώπου τα βλέπω ύποπτα τα πράγματα τους αλλάζω όλους. Ακόμα και αυτούς στην πλακέτα του ενσωματωμένου κασσετοφώνου του +2 άλλαξα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαρά στην υπομονή σου (!) LOL !! ;-)
 
Μπάαα, δεν είναι υπομονή, ευχαρίστηση είναι. Είμαι και master of soldering οπότε τα ξεπετάω :D
 
Πίσω
Μπλουζα