(XBOX1) Rca,Scart RGB,S-Video,VGA(photo guide)

vp74

Retro Member
Joined
20 Ιουλ 2009
Μηνύματα
132
Αντιδράσεις
6
Προς το παρόν ανεβάζω το RCA mod. Επόμενα θα είναι scart, s-video/spdif, και τέλος vga. To πινακάκι με τα pinouts είναι variable. Ανάλογα με το mod θα αλλάζουν και τα pinouts.

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Scart Mod

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ανυπομονώ για το vga mod ... άραγε δουλεύει παντού και χωρίς κόλπα;
 
Για το vga, αν θυμάμαι καλά, πρέπει να φλασάρεις το modchip που έχεις με κάποιο ειδικό bios, επειδή η κονσόλα δεν είναι ρυθμισμένη από το εργοστάσιο για να δουλέψει με vga monitor. Και πάλι όμως δεν παίζουν τα περισσότερα παιχνίδια, άσε που θα πρέπει να παίζεις αποκλειστικά με ntsc releases, επειδή τα pal δεν υποστήριζαν μεγαλύτερες αναλύσεις.
 
picture.php


Αυτός είναι ο βασικός οδηγός για τα περαιτέρω mods. Τα pinouts ΔΕΝ αντιστοιχούν αν κάνετε τις μόντες από την εξωτερική μεριά του xbox. Στο vga mod αναφέρει για bios και sync separator circuit. Όμως πλέον τα περισσότερα monitors υποστηρίζουν synch on green και σε xbox pinouts άλλων σελίδων αναφέρονται pinouts που δίνουν ότι χρειαζόμαστε. Όσο για τις αναλύσεις σε pal και ntsc games δεν έχω δοκιμάσει το mod κάτι και δεν το γνωρίζω ακόμη. Το vga mod θα προσπαθήσω να το κάνω να δουλέψει σε soft-modded xbox και χωρίς το LM.

Μην κάνετε τα mods με τα συγκεκριμένα pinouts από την εξωτερική μεριά του καλωδίου.

Τα pins δεν αντιστοιχούν και υπάρχει 90% περίπτωση να κάψετε ή το xbox ή την tv σας.

Τα συγκεκριμένα pinouts των 2 πρώτων εικόνων είναι για τις κολλήσεις στο κάτω μέρος της πλακέτας και ΜΟΝΟ για εκεί. Σε άλλες σελίδες καθώς και εδώ στο retromaniax θα βρείτε διαφορετικά pinouts. Αυτά είναι για το εξωτερικό μέρος και η αρίθμησή τους έγινε από τους δημιουργούς τους χωρίς να γνωρίζουν ότι αν αφαιρεθεί το avip στο επάνω μέρος της πλακέτας, το xbox έχει αριθμημένα τα pins. Δείτε φωτό από το δικό μου χωρίς το avip στο επάνω μέρος της πλακέτας.

picture.php


Το pin 1 λοιπόν (το τετράγωνο) στην εικόνα, είναι το vcc +5V. Αν ακολουθήσετε άλλον οδηγό, το pin 1 αναφέρεται ως audio right. Μην μπλέκετε λοιπόν τους οδηγούς γιατί θα στείλετε 5Volts στο audio in της tv σας ή ότι άλλο έχει αριθμήσει διαφορετικά ο δημιουργός του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θέλω να φτιάξω ενα VGA καλωδιο βασει των οδηγων που βρηκα στο XBOXscene και στο XBOX-Linux.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως θα τοποθετήσω τους πυκνωτές αφού και στα δύο σχεδιαγράμματα δειχνει μόνο ---||--- χωρίς να προσδιορίζει τα + και -.

picture.php

Καμιά ιδέα; Thanx
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stormwatch είπε:
Θέλω να φτιάξω ενα VGA καλωδιο βασει των οδηγων που βρηκα στο XBOXscene και στο XBOX-Linux.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως θα τοποθετήσω τους πυκνωτές αφού και στα δύο σχεδιαγράμματα δειχνει μόνο ---||--- χωρίς να προσδιορίζει τα + και -.

picture.php

Καμιά ιδέα; Thanx
Προφανώς οι πυκνωτές αυτοί είναι κεραμικοί ..που δεν έχουν + και -

Δεν είναι οι κλασσικοί πυκνωτές "βαρελάκια", είναι μικροί και μοιάζουν με φακές
 
Πίσω
Μπλουζα