XBOX1 Shooters, Fighters: Titles / προτάσεις

CountRaven

Retro Member
Joined
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
182
Αντιδράσεις
14
Η αλήθεια είναι πως για το απλό XBOX έχω ακούσει τα καλύτερα σχόλια από όλους και μάλιστα ως προς τον τομέα των Emulators τα σχόλια γίνονται ακόμα ποιο κολακευτικά. Προς το παρόν οι κονσόλες που έχω στη συλλογή μου είναι τα 2 Neo Geo CD μου, το Sega Saturn, καθώς και ένα PS3 το οποίο δεν έχω καν ανοίξει. Σκέφτομαι όμως να αγοράσω και ένα XBOX.

Λοιπόν 3 είναι τα είδη που παίζω: Γρήγορα shooters, fighters και platforms. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση 3D παιχνίδια με πολύγωνα και ηλίθια sprites που προσπαθούν να δείξουν αληθινά. Υπάρχουν τέτοιοι τίτλοι στο XBOX? και αν ναι προτείνεται μερικούς.

Όπως καταλαβαίνεται για αυτό έχω επιλέξει Neo Geo και Saturn καθότι εκεί σε τέτοια παιχνίδια γίνεται χαμός.

Ακούω προτάσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο shoters (οχι απαραιτητα exclusives) αν εννοεις shoot em ups

Shikigami no Shiro I και II

Psyvariar 2: Extend Edition

Xyanide

Aπο fighting σε 3D εχεις

Dead or Alive 3, Soul Calibur II που θα σε καλυψουν

και απο 2D

Street Fighter Series, Guilty Gear X, King of Fighters Neowave

Παντως αν σου αρεσουν τα platforms παραμερισε λιγο την 3D αλλεργια σου :) και δωσε μια ευκαιρια στα Voodoo Vince, Blinx, Conker: Live & Reloaded και Psychonauts

Kαι ως Saturn-ακιας δεν δικαιουσε να μην εχεις στο XBOX το εκπληκτικο Panzer Dragoon Orta
 
Thanks για τη γρήγορη απάντηση !!!!

Σημειώνω όσα πρότεινες και θα ρίξω ματιά.

υγ1: Το Panzer Dragon Aorta για το Saturn φαίνεται πολύ καλό, θα το τσεκάρω.

Υγ2: Βρήκα και από ένα άλλο θέμα μια λίστα με SHMUPS για PS2 και μου τρέχουν από τώρα τα σάλια!
 
Γιατί δεν κοιτάς και από Dreamcast μεριά;

Σαν Segaκιας επιβάλλεται νομίζω και από Jap shooters θα τρίβεις τα ματάκια σου!!!!
 
Απο fightings, Godzilla: Destroy All Monsters Melee & Godzilla: Save the Earth!

Τονοι διασκεδασης! Παιζαμε τριπλο με δυο αλλους φιλους ωωωωωρες και ωρες!
 
Στα fighters υπάρχουν κάμποσα ακόμα καλά 2D, ειδικά για κάποιον σαν εσένα που δεν έχει Dreamcast που ήταν το αρχικό hardware για μερικά από αυτά.

Εκτός από αυτά που είπε ο Wally, επιβάλλεται να ρίξεις τουλάχιστον μια ματιά σε Capcom vs SNK 2 EO, Marvel vs Capcom 2 (το original είναι ακριβό!), King of Fighters 2002, SVC Chaos-SNK vs Capcom (είσαι και fan του NeoGeo άρα μάλλον must...), Capcom Fighting Jam και Capcom Classics Collection Vol. 2 που περιέχει το Street Fighter και το Super Street Fighter II Turbo μεταξύ άλλων. Ενώ καλή περίπτωση για 3D είναι και το Dead or Alive Ultimate που περιέχει σε compilation τις καλύτερες εκδόσεις των DoA 1 και 2. Ειδικά το 2 τα σπάει.

Στα shooters υπάρχει μια σχετική ξεραίλα σε standalone τίτλους. Πέρα από τα λίγα που ανέφερε ο Wally, στο προαναφερθέν Capcom Collection 2 θα βρεις τα 1941, Eco Fighters και Side Arms ενώ στο Vol. 1 θα βρεις και τα 1942, 1943, 1943 Kai. Επίσης πολύ καλό compilation για shooters είναι το Taito Legends 2 που περιέχει μεταξύ άλλων τα Gekirindan, Rayforce, Darius Gaiden, Gridseeker, Gun Frontier, Metal Black.

Platform δεν παίζω, οπότε δεν έχω άποψη αν και τι υπάρχει. :xm:
 
Το DOA 2 είναι απείρως καλλίτερο απο το 3 (γιατι η έκδoση του στο XBOX είναι remake και μεταγενέστερη απο το 3)
 
Φοβερό παιχνίδι και όχι πολύ γνωστό είναι το Tao Feng - Fist Of The Lotus
 
Πίσω
Μπλουζα