XM1541 problem

stratos84

RetroMaNiaC
Joined
27 Μάρ 2010
Μηνύματα
769
Αντιδράσεις
213
Καλησπέρα

Μετά απο αρκετό κόπο, έφτιαξα ένα καλώδιο ΧΜ1541...

Όταν ανοίγω το drive (1541) αφου το έχω συνδέσει πρώτα στη παράλληλη, το κόκκινο ledακι, ανάβει συνέχεια... Προφανώς κάτι δε πάει καλα...

Έχει παρουσιαστει σε καποιον αλλο φιλο το ίδιο πρόβλημα? Για να το αναγνωρισει καποιο software το drive, εννοειται πως δεν το προσπαθησα καν.

Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες κατασκευής... Η σύνδεση έγινε σε εναν AMD 64 στα 3500 ΜΗz και σε ένα λάπτοπ με παράλληλη θύρα μέσω USB (ξέρω ότι η δευτερη δοκιμή δεν έχει καμία ελπίδα). Και στις 2 προσπάθειες μου, μόλις ανοίγει ο υπολογιστής το κόκκινο LED του drive ανάβει συνέχεια και ακούγεται ο ήχος μεσα σα να γυρίζει το μοτερ. Κάποια διαγνωστικα utilities του STAR COMMANDER δεν το αναγνωρισαν καν... Κανείς? Κάποια ιδέα? Οτιδήποτε βρε αδελφε... :)

Σας ευχαριστω εκ των προτερων...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έπειτα απο ψάξιμο, ναι! Έπαιξε!

Λοιπόν, βρήκα ενα bootable cd ενός τύπου με εργαλεία και διαγνωστικά για το 1541 και το έτρεξα στον AMD που ανέφερα παραπάνω (στο φορητό δεν έτρεξε ούτε για αστείο!). Με το Star Commander έκανα φορματ, αντέγραψα και έτρεξα στο καπάκι, στον commodore μου το Accolade grand prix... Έπειτα μετέφερα κάτι αρχεία μουσικής που είχε φτιάξει ο πατέρας μου το 1992, απο τον commodore σε disk file και τα έτρεξα σε emulator... Το σύστημα δουλεύει σούπερ, και τώρα ετοιμάζω τις δισκέτες του Defender of the Crown! :D :D :D :D :D :D :D
 
Πίσω
Μπλουζα