Xyphoes Fantasy

ASiC

RetroMaNiaC
Joined
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
648
Αντιδράσεις
80
xyphoesfantasy.png



"Στη χώρα του Norem, ένας στρατός πολεμιστών αποκαλούμενοι "Skulls" προκάλεσαν σ' ένα μάγο να χάσει όλες του τις δυνάμεις. Επέλεξε εσένα να περιπλανηθείς απο άκρη σ' άκρη στη χώρα του Norem και να εξολοθρεύσεις τους Skulls και τον σατανικό τους αρχηγό, Kan". Τι συμβαίνει όταν πιάνουν τον CPC στα χέρια τους προγραμματιστές της Γαλλικής Demo Scene (συμπεριλαμβανομένου και του Fabien Fessard aka Fefesse, R.I.P.); Δημιουργούνται παιχνίδια σαν το Xyphoes Fantasy! Πρόκειται για ένα Shoot 'em Up 5 επιπέδων εκ των οποίων, τα δύο είναι μονομαχία one on one σε στυλ Barbarian. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του είναι κάτι το εξωπραγματικό! Overscan εικόνες και gameplay, mod music στις into και outro εικόνες, πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΑ sprites, scrolling (χεχεχε!!!), ολόκληρη η χρωματική παλέτα on screen... Πανέμορφα backgrounds, μεγάλος αριθμός και ποικιλια εχθρών (ιπτάμενα ματια, χωρικοί, σαλιγκαρια, λεοπαρδάλεις, τεράστιες απαίσιες μύγες, λιοντάρια, δεινόσαυροι...!). Κάθε επίπεδο συνοδεύεται απο διαφορετική μουσική επένδυση και μπορώ να πώ οτι είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει απο το ΑΥ μέσα σε παιχνίδι, προσθέτοντας τον κατάληλο up beat τόνο στην καταιγιστική δράση των shoot 'em up επιπέδων και ένα epic ύφος στις μονομαχίες. Η μουσική είναι γραμμένη απο τον γνωστό στους Atari ST users δημιουργό, LAP ο οποίος στην κυριολεξία, τυραννάει το ΑΥ! Η δυσκολία του παιχνιδιού κυμάινεται σε μέτρια ως υψηλά επίπεδα. Το μόνο μειονέκτημα που βρήκα είναι οτι όταν γίνεται χαμός στην οθόνη απο εχθρούς, bonus και λοιπά, μερικές φορές, δεν ανταποκρίνεται το fire με αποτέλεσμα να χρειαστεί ξοδέψεις αναγκαστικά ένα smart bomb γιατί θα σε φάνε λάχανο! Το μόνο που δεν κολλάει στην όλη ιστορία είναι οτι ένω πολεμάς για λογαριασμό του μάγου που σ' επέλεξε για τη δουλειά, στο outro την κοπανάς με μια κοπέλα αγκαλία και με ένα εντελώς ηλίθιο βλέμμα! Τέλος πάντων έτσι ήταν το story των παιχνιδιών τότε... Δεν θα δώσετε και πολύ σημασία γιατί θα μείνετε με το στόμα ανοιχτό απο την ποιότητα του mod που ακούγεται :D Απο τα δυνατότερα χαρτιά του Amstrad που δείχνουν πόσο έχει αδικηθεί απο τις διάφορες "μεγάλες" εταιρίες και απο τις φριχτές μουσταρδο-spectrum μεταφορές...

Intro, εισαγωγική οθόνη και πρώτο level:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Pe3RfKKhokM]YouTube - [Amstrad Cpc] Xyphoes Fantasy longplay part 1/4

Δεύτερο και τρίτο level:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=3r7s3Indjeo&feature=related]YouTube - [Amstrad Cpc] Xyphoes Fantasy longplay part 2/4

Τέταρτο level:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=yQ4UpOB2BWc]YouTube - [Amstrad Cpc] Xyphoes Fantasy longplay part 3/4

Πέμπτο level και outro:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=gxOE35Ql_GU]YouTube - [Amstrad Cpc] Xyphoes Fantasy longplay part 4/4
 
Εύγε φίλε ASiC.Καταπληκτική επιλογή! Πράγματι οι Γάλλοι έκαναν θαύματα στον Amstrad μας! Βλέπεις δεν έκαναν μεταφορές από τα ηλεκτρονικά ή απο άλλα format και έτσι δεν είχαν την πίεση του χρόνου που είχαν οι άλλες γνωστές εταιρείες.Ειδικά η Silmarils ήταν μία από τις αγαπημένες μου εταιρείες...αν και την ανακάλυψα λίγο αργότερα όταν πήρα το PC και πέρασα άπειρες ώρες παίζοντας Metal Mutant και Colorado! Χαίρομαι επίσης που ''ξύπνησαν'' και άλλοι Amstrad Users και έτσι θα έχουμε πληθος από Reviews! Μπράβο παιδιά! Keep Going!
 
συγχαρητήρια για το review... #)

απλώς να προσθέσω κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες:

1. Στις οθόνες της ξιφομαχίας παίζουμε σε overscan και οι loading screens είναι σε overscan επίσης..

2. H μουσική είναι atari-st transfers.. Bλέπε hardware envelopes & intro samples ! (κάτι που δεν το γράφεις καθαρά στο review)

3. H συμπίεση που χρησιμοποιήθηκε ήταν νέα πρωτοπορία στον amstrad.

Τα μοναδικά μειονέκτηματα για μένα: Το ψιλοχάλια σενάριο και το ότι μερικά sprites θα μπορούσαν να είναι πιο καλοσχεδιασμένα σίγουρα...

Anyway,

περιμένουμε και άλλα νεότερα παιχνίδια που πιθανότατα δεν θα τα γνωρίζουν πολλοί... :eek:

Πχ. δείτε επίσης και το Axys απο το ίδιο δίδυμο (αν θυμάμαι καλά...)

FABIEN, REST IN PEACE...
 
Μπράβο ASiC !!

...ακόμα θυμάμαι όταν διάβαζα πρώτη φορά για το παιχνίδι αυτό, σε κάποιο τεύχος του User (το άρθρο μάλλον απο Κροντηρά ή Κλάδη. Δεν είμαι σίγουρος ποιός το έγραψε).

Φυσικά έσπευσα να το αποκτήσω, και όντως ήταν μία φοβερή οπτικοακουστική εμπειρία !!
 
Συγχαρητήρια για την επιλογή. Δεν το ξέρουν πολλοί αυτό το παιχνίδι, ένεκα του πότε βγήκε (1991). Τεχνικά απαράμιλο, αλλά και από πλευράς gameplay, όλως περιέργως, είναι πολύ καλό...

Σημείωση: παίζει μόνο σε 128Κ και έρχεται σε 3 πλευρές δισκέττας!
 
Δεν ήξερα καν την ύπαρξη του συγκεκριμένου παιχνιδιού διότι είχα ήδη κατέβει από το πλοίο σαγηνευμένος από την γοητεία κάποιας...δεσποινίδας του ανταγωνισμού.

Δυσκολεύομαι πάντως να πιστέψω ότι τα γραφικά που είδα ήταν αμστραντ 6128 και θα μπορούσε να με γελάσει κανείς λέγοντας μου ότι είναι μία μέτρια έκδοση από atari st. Νομίζω ότι το αμστραντακι είχε φτάσει στα όρια του με το συγκεκριμένο παιχνίδι σε γραφικά και ήχο. Μπράβο σας που μας τα μαθαίνετε αυτά. Θυμάμαι και άλλα γαλλικά παιχνίδια σαν το prohibition ή το hostages που απλά ήταν αλλού σε γραφικά.
 
fgbrain είπε:
συγχαρητήρια για το review... #)
απλώς να προσθέσω κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες:

1. Στις οθόνες της ξιφομαχίας παίζουμε σε overscan και οι loading screens είναι σε overscan επίσης..

2. H μουσική είναι atari-st transfers.. Bλέπε hardware envelopes & intro samples ! (κάτι που δεν το γράφεις καθαρά στο review)

3. H συμπίεση που χρησιμοποιήθηκε ήταν νέα πρωτοπορία στον amstrad.
1. Ανέφερα οτι υπήρχε overscan gameplay :cool:

2. Δεν είχα ιδέα οτι ήταν μεταφορές απο Atari ST. Νόμιζα οτι είχαν γραφτεί στον CPC και οτι η μουσική intro και outro ήταν module music (κάτι σαν το digitrakker του Prodatron) :eek:

3. Επίσης δεν είχα ιδέα οτι ήταν το πρώτο παιχνίδι που χρησιμοποίησε crunched datas :eek:

Gryzor είπε:
Σημείωση: παίζει μόνο σε 128Κ και έρχεται σε 3 πλευρές δισκέττας!
H αυθεντική έκδοση που είχα αγοράσει ήταν μία δισκέττα (2 sides). Ποιός ξέρει τι custoμια format είχαν χρησιμοποιήσει!
 
1 δισκέττα; Περίεργο, εγώ στη σπασμένη που έχω είναι 3. Συνήθως στα σπασμένα είναι λιγότερο...

Έχεις ακόμη το πρωτότυπο; Πρέπει να είναι ιδιαίτερα σπάνιο!
 
Gryzor είπε:
1 δισκέττα; Περίεργο, εγώ στη σπασμένη που έχω είναι 3. Συνήθως στα σπασμένα είναι λιγότερο...
Έχεις ακόμη το πρωτότυπο; Πρέπει να είναι ιδιαίτερα σπάνιο!
Δυστηχώς, όλες οι δισκέττες (και ο 6128) μου πήγαν σ' ένα υπόγειο όταν είχα φύγει θεσσαλονίκη για σπουδές. Και τι κάνουν τα υπόγεια συνήθως;! Ακριβως, πλημμυρίζουν!!! Μετά απο τόσα χρόνια ακόμα δεν έχω συνέλθει... Αφού με το που ανακάλυψα το eBay, πήρα με τη μία 3 Amstrad! Έχει στο cpcrulez.free.fr μία copia απο την Ισπανική έκδοση που είναι 2 πλευρές. Την Αγγλική πάντως, δεν μπορεσα να την ξαναβρώ πουθενά.
 
ASiC είπε:
Έχει στο cpcrulez.free.fr μία copia απο την Ισπανική έκδοση που είναι 2 πλευρές. Την Αγγλική πάντως, δεν μπορεσα να την ξαναβρώ πουθενά.
& στο gametronik.com

Xyphoes Fantasy (1991)(Silmarils)(Disk 1 of 2)[cpm version].zip

Xyphoes Fantasy (1991)(Silmarils)(Disk 2 of 2)[cpm version].zip
 
Χμμμμ πάντως στο CPCGamesCD έχει τη γαλλική κόπια από το γαλλικό σπάσιμο από τους XOR, σε τρεις πλευρές (1η πλευρά η εισαγωγή, πλευρές 2&3 το παιχνίδι).

Τέλος πάντων, ακαδημαϊκό το ζήτημα...
 
Επειδή το έχω σε ένα πακέτο με 5000 roms για Amstrad, μπορώ να πώ με σιγουριά πωη υπήρξαν 2 εκδόσεις. Μία που έπιανε 2 πλευρές, και μία με 3...
 
Μια που το ανέφερες: εδώ και καιρό κάνω seed το Roms.Goodcpc.Amstrad.CPC.Disk.Images-oNePiEcE, όποιος ενδιαφέρεται...
 
Εκπληκτικό!

Παιχνίδι για σεμινάριο προγραμματισμού στον Amstrad!

Μπράβο ASiC! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα