Yankee's Το πρώτο αμερικάνικο εστιατόριο στην Θεσσαλονίκη

fani_grgr

Retro Member
Joined
22 Αύγ 2012
Μηνύματα
178
Αντιδράσεις
126
Με κίνδυνο να τεθεί το θέμα μου εκτός , λόγω πρόσφατης σχετικά ημερομηνίας,νομίζω πως αξίζει να αναφερθώ στο πρώτο εστιατόριο αμερικάνικου τύπου που θυμάμαι να άνοιξε στην Θεσσαλονίκη με ημερομηνία 1993-1997 ( δεν είμαι σίγουρη για την ακριβή ημερομηνία). Στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, στη Ρογκότη 3, το εστιατόριο λεγόταν Yankee's , με διακόσμηση που παρέπεμπε στo America ... Ήταν κάτι πρωτόγνωρο για τα τότε δεδομένα. Αυτό που θυμάμαι είναι οι τεράστιες μερίδες, οι τσιμπιμένες για τις τσέπες μας τότε τιμές και τα σημαιάκια στα hamburgers! Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρώ σχετική φωτογραφία...
 
Δεν είχα πάει ποτέ από κει αλλά θυμάμαι το διαφημιστικό του φυλλάδιο. Και είχα παραγγείλει κιόλας μια φορά. Όντως ήταν ακριβά κι από γεύση θυμάμαι απογοητεύτηκα. Τα φαγιά των goody's ήταν κλάσεις ανώτερα.
 
Τι φαγητα ειχε; Θυμαστε τιμές;

Απο ταχυφαγεια προτιμουσα τα goodys και τα mcdonalds...
 
fani_grgr είπε:
Με κίνδυνο να τεθεί το θέμα μου εκτός , λόγω πρόσφατης σχετικά ημερομηνίας,νομίζω πως αξίζει να αναφερθώ στο πρώτο εστιατόριο αμερικάνικου τύπου που θυμάμαι να άνοιξε στην Θεσσαλονίκη με ημερομηνία 1993-1997 ( δεν είμαι σίγουρη για την ακριβή ημερομηνία). Στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, στη Ρογκότη 3, το εστιατόριο λεγόταν Yankee's , με διακόσμηση που παρέπεμπε στo America ... Ήταν κάτι πρωτόγνωρο για τα τότε δεδομένα. Αυτό που θυμάμαι είναι οι τεράστιες μερίδες, οι τσιμπιμένες για τις τσέπες μας τότε τιμές και τα σημαιάκια στα hamburgers! Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρώ σχετική φωτογραφία...
Aν θυμάμαι καλά (που δεν ....όσο περνάνε τα χρόνια ) τα χάρμπουγκερ ήταν μπαμπάτσικα και αδιαμφισβήτητα πιο γευστικά από τα αντίστοιχα των ΜcDonald's .

+1 για τα Goody's κι από μένα .

Btw θεωρούσα τα McDonald's υπερβολικά υπερτιμημένα κι αν τα ίδια προιόντα τα πρόσφερε ένα μαγαζί με οποιοδήπωτε άλλο όνομα θα είχαν κλείσει μέσα σ' ένα εξάμηνο το πολύ.

(αν λέγονταν δε ... :p Μc Goofy's :D ούτε τρίμηνο )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Haha
Reactions: PT8
Θυμάμαι είχε μπέργκερ διαφόρων ειδών, πατάτες, αναψυκτικά και νομίζω και παγωτά. Νομίζω. Αυτά θυμάμαι. Έχουν περάσει τόσα πολλά χρόνια και νομίζω ήταν βραχύβιο μαγαζί.
 
Επανέρχομαι μετά από χρόνια στο θέμα καθώς μου κανει εντύπωση που δεν θυμάται κανείς το συγκεκριμένο μαγαζι! Προφανώς όταν ανοιξε, η κόσμος δεν ήταν ακομα έτοιμος για τις γεύσεις που προσέφερε . Σε πρόσφατη αναζήτησή μου βρήκα τον κατάλογο τους από τον Ταβερνοχώρο.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    228,4 KB · Προβολές: 11
  • 2.jpg
    2.jpg
    301,3 KB · Προβολές: 12
  • os88NYWXBokj.jpg
    os88NYWXBokj.jpg
    350,7 KB · Προβολές: 12
Τι φαγητα ειχε; Θυμαστε τιμές;

Απο ταχυφαγεια προτιμουσα τα goodys και τα mcdonalds...
και τα αδικοεξαφανισμένα Hambo :cry:

Επανέρχομαι μετά από χρόνια στο θέμα καθώς μου κανει εντύπωση που δεν θυμάται κανείς το συγκεκριμένο μαγαζι! Προφανώς όταν ανοιξε, η κόσμος δεν ήταν ακομα έτοιμος για τις γεύσεις που προσέφερε . Σε πρόσφατη αναζήτησή μου βρήκα τον κατάλογο τους από τον Ταβερνοχώρο.

Απλά τέλειο!! (το εύρημα, το μαγαζί δεν το είχα ακουστά)
 
Επανέρχομαι μετά από χρόνια στο θέμα καθώς μου κανει εντύπωση που δεν θυμάται κανείς το συγκεκριμένο μαγαζι! Προφανώς όταν ανοιξε, η κόσμος δεν ήταν ακομα έτοιμος για τις γεύσεις που προσέφερε . Σε πρόσφατη αναζήτησή μου βρήκα τον κατάλογο τους από τον Ταβερνοχώρο.
Ενταξει εχω τρελαθεί τωρα ! Το είχα στο μυαλό μου σαν θολή ανάμνηση και τωρα ξαναθυμήθηκα! Πράγματι οι γευσεις για εκείνα τα χρόνια ήταν πολύ καινουργιες για τις διατροφικές μας συνήθειες. Επίσης θυμάμαι ήταν πάρα πολύ ακριβό αλλά με τεράστιες μερίδες!
Τωρα που βλέπω τον κατάλογο μου έρχονται οι εικονες!
Συγχαρητήρια για το εύρημα ! Μου κανει εντύπωση που δεν το θυμάται κανεις!
 
Πίσω
Μπλουζα