Zelda II:The adventure of Link (Review)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.313
Αντιδράσεις
5.849
Το zelda II the adventure of link το εχω στο NES αλλα με αφορμη οτι το αγορασα πριν λιγες μερες και για την virtual console του wii ας πουμε λιγα λογια γιαυτο το πολυ καλο παιχνιδι.

Το zelda II the adventure of link εναι απο τα πιο παρεξηγημενα παιχνιδια οχι μονο της nintendo αλλα και γενικα.Οταν κυκλοφορησε το πρωτο zelda εκανε τεραστια επυτηχια και αγαπηθηκε απο εκκατομυρια παικτες και απεκτησε φανατικους οπαδους.Με την κυκλοφορια του zelda II ομως οι περισσοτεροι(αν οχι ολοι)απο αυτους χαλαστηκαν απο την νεα εμφανιση του και αμεσως ετρεξαν να χαρακτηρισουν το παιχνιδι ως κακο.Τα πραγματα ομως δεν ειναι ακριβως ετσι.

Το zelda II ειναι sequel του πρωτου και η ιστορια του συνεχιζεται μετα την νικη του επι του Ganon.Μετα την νικη του λοιπον ο link βλεπει ενα παραξενο συμβολο να εχει εμφανιστη στο αριστερο του χερι.Βλεποντας το πηγαινει στην impa της το δηχνει και αυτη του λεει οτι ειναι η βασιλικη σφραγιδα του Hyrule.Πηγαινει λοιπον με τον link στο northern Hyrule και φτανουν μπροστα απο μια κλειδωμενη εδω και εκατονταδες χρονια πυλη.Βαζοντας το χερι του link με την σφραγιδα ανοιγη την πυλη και μεσα στον χωρο βρισκουν μια πριγκιπησα στον βαθυ της υπνο.Η impa του εξηγη οτι αυτη ειναι η πρωτη Ζelda και οτι καποτε ο αδερφος της ηθελε να μαθει το μυστικο του Triforce αλλα η Zelda δεν του το ελεγε ακουγοντας τα λογια του πατερα της που την συμβουλεψε να προστατεψει το μυστικο με την ζωη της.Ακουγοντας αυτα ενας φιλος του αδερφου της που ηταν μαγος εξοργιζεται και εκτελει ενα ξορκι και βυθιζει σε αιωνιο υπνο την zelda αλλα πανω στην διαδικασια πεθαινει κιαυτος.Ο αδερφος της νοιωθοντας υπευθηνος για ολα αυτα περνει την zelda και την τοποθετη στο northern castle με την ελπιδα οτι θα ξυπνησει μια μερα και σαν φορο τιμης στην αδερφη του ολα τα θυλικα μελη της βασιλικης οικογεννειας που θα γεννιοντουσαν θα επαιρναν το ονομα zelda.H impa λεει στον link οτι ειναι ο θρυλικος ηρωας που εχει επιλεγει για να σπασει το ξορκι της zelda και του δηνει 6 μαγικους κρυσταλους και ενα αρχαιο κειμενο και του λεει οτι μολις τοποθετηση τους 6 κρυσταλους στα 6 παλατια θα ανοιξη η μαγικη ασπιδα και θα μπορεσει να μπει στο Great castle και θα παρει το Triforce of courage που μαζι με τα triforce of wisdom και triforce of power θα μπορεσει να σπασει το ξορκι.Φυσικα ολα αυτα μονο ευκολα δεν ειναι γιατι τον κυνηγανε οι ακολουθοι του ganon για να τον σκοτωσουν και με το αιμα του να αναστησουν ξανα τον Ganon.Aπο δω και περα αρχιζει η μεγαλη περιπετεια του link.

Το zelda II δεν εχει την εμφανιση του πρωτου zelda αλλα οι ανθρωποι της nintendo αποφασισαν να το κανουν Αction rpg αλλα εχει και την απο πανω οπτικη οπως ειχε το πρωτο zelda.Oταν κινηστε στον τεραστιο χαρτη του παιχνιδιου και σε ολα τα γνωστα μεροι οπως δασοι,Νεκροταφεια,πεδιαδες κτλ εχετε την απο πανω οπτικη και γενικα στον χαρτη δεν εχετε και πολλες επιλογες.Κινηστε για να πηγαινετε στα διαφορα μερη και μπορειτε να χρεισιμοποιητε το σφυρι η την σφυριχτρα που θα βρητε αργοτερα μεσα στο παιχνιδι.Η εχθροι του παιχνιδιου κινουνται μεσα στον χαρτη και μολις πεσετε πανω τους μπαινετε σε side scrolling view για να γιννει η μαχη.Επισης αναλογα στο μερος που ειστε αν δηλαδη ειστε στο δασος στον χαρτη και ο εχθρος που πεσετε πανω ειναι εκει τοτε η μαχη θα γιννει σε δασωδη περιοχη αν ειστε σε νεκροταφειο σε νεκροταφειο και παει λεγοντας.Η Side scrolling view υπαρχει και οταν βρισκεστε μεσα σε καποιο χωριο αλλα και σε ολους τους χωρους οπως σπηλιες,παλατια κτλ.Αυτος ηταν ο κυριος λογος που ξενισε τους οπαδους του πρωτου zelda.φυσικα υπαρχουν και τα κλασικα heart containers που οταν βρητε τεσσερα εμφανιζεται η μεγαλη καρδια και περνετε συν ενα κουτακι στην ενεργεια σας.Στην αρχη ξεκινατε με 4 οπως και με 4 κουτακια μαγικης ενεργειας που αν βρητε τα μαγικα δοχεια φτανουν και αυτα μεχρι τα 8.Η μαγικη ενεργεια χρειαζεται γιατι μεσα στο παιχνιδι θα αποκτησετε καποιες μαγικες ικανοτητες οπως το να πηδατε πιο ψηλα,η ασπιδα που μηωνει τα χτυπηματα των εχθρων και διαφορες αλλες.Ενα αλλο στοιχειο που υπαρχει μονο στο zelda II ειναι τα EXP Points.Kαθε φορα που σκοτωνεται εναν εχθρο περνετε EXP points και υπαρχουν τρεις κατηγοριες στο παιχνι Αttack-Magic-life.Στην αρχη ξεκινατε με level 1 και παει μεχρι level 8 και μπορειτε καθε φορα που μαζευετε τους απαιτουμενους ποντους να επιλεξετε εσεις σε ποια κατηγορια θα τους δωσετε.Σε ωσους φαινονται λιγα τα 8 level ενα εχω να πω,Παιξτε το παιχνιδι και θα δειτε οτι τα 8 level ειναι παρα μα παρα πολλα και χρειαζονται χιλιαδες ποντοι και δεκαδες ωρες παιχνιδιου(για να μην πω εκατονταδες).Ωσοι το εχετε παιξει θα με καταλαβαινετε καλητερα.Ενα αλλο περιεργο για παιχνιδι zelda ειναι οτι υπαρχουν ζωες και ξεκινατε με 3 αλλα στην πορεια βρισκεται κουκλακια link που ανεβαζουν της ζωες σας.Αν χασετε ολες της ζωες ξεινατε απο την αρχη μιδενιζεται η οποια εμπειρια εχετε κερδισει για το συγκεκριμενο level αλλα κρατατε τα προηγουμενα levels και τα σημαντικα αντικειμενα του παιχνιδιου.Σχεδον σε καθε χωριο θα βρητε μια γυναικα να σας αναπληρωση την ενεργεια και μια αλλη ηλικειωμενη γυναικα να σας αναπληρωση την μαγικη ενεργεια.Επισης στα side quest ειναι οτι θα χρειαστη να κανετε καποια πραγματα για διαφορους κατοικους των χωριων.

Τα γραφικα του παιχνιδιου ειναι πολυ ομορφα και θα τα χαρακτηριζα απο τα καλητερα που εχουμε δει στο NES.ολα ειναι καλοσχεδιασμενα οπως και ο χαρακτηρας αλλα και οι εχθροι και ειναι μεγαλοι και ευδιακρητοι.Δεν υπαρχει κατι ασχημο στα γραφικα του zelda II.H μουσικη επισης ειναι καλητερη και πιο ομορφη απο το πρωτο Zelda και η μουσικη που ακουγετε οταν κινηστε στο χαρτη θα παραμηνη για πολυ καιρο στα αυτια σας.Γενικα η μουσικη αλλα και οι ηχοι ειναι παρα πολυ καλοι.

Το παιχνιδι ειναι εξαιρετικο και δεν αξιζει της αντιμετωπισης που ειχε απο τον πολυ κοσμο.Θα το χαρακτηριζα επισης το δυσκολοτερο παιχνιδι που υπαρχει στο nes χρειαζεται πολυ προπονηση και ικανοτητες γιατι πραγματικα ακομα και οι απλοι εχθροι στα παλατια ειναι πολυ δυσκολοι.Φανταστητε να εχετε προχωρηση πολυ και να ειστε στο τελος καποιου παλατιου που για να φτασετε εκει να εχετε φτυσει αιμα και λογο καποιου εχθρου,παγιδας κτλ να χασετε ολες της ζωες σας και να ξεκινησετε απο την αρχη,Και οχι απλα στην αρχη του παλατιου αλλα στην αρχη απο οπου ξεκινησατε το παιχνιδι και για να ξαναπατε στο παλατι πρεπει να ξαναπολεμησετε δεκαδες εχθρους και να περασετε ξανα απο ενα σωρο επικυνδηνα μεροι που δεν θα σας επιτρεψουν να πατε στο παλατι με πληρες ζωες και ενεργεια και με τον φοβο να χασετε και παλι ξανα απο την αρχη.Η φανταστητε να εχετε φαει παρα πολλες ωρες να εχεται φτασει 8.500 ποντους και να χρειαζεστε αλλους 500 για να παρετε level και απο ενα λαθος να χασετε και να μηδενιστουν ολοι οι ποντοι και να ξεκινησετε απο το μηδεν.Προσωπικα οταν το πρωτοεπαιξα εφτασα σε σημειο να παραμηνει το NES αναμενο με το zelda μεσα 6 συνεχομενες μερες μονο και μονο για να μην χασω τους ποντους για το level.Οπως αναφερα αγορασα προσφατα το παιχνιδι για το wii μεσω της virtual console.To παιχνιδι ειναι ακριβως αλοιδιο αλλα η nintendo για βοηθεια στον παικτη εχει βαλει την επιλογη save για οποτε θελει ο παικτης με αποτελεσμα να μην υπαρχει φοβος για τους ποντους η για το παραδειγμα με το παλατι που ανεφερα παραπανω.

Το παιχνιδι ειναι φανταστικο και ειναι απο της μεγαλητερες προκλησης που υπαρχουν στα videοgames.Στην nes εκδοση κυριως ειναι πανδυσκολο και ισως αυτος ηταν ο λογος που οι περισσοτεροι παικτες το απαξιωσαν και οχι γιατι και καλα τους χαλασε η εμφανιση :diablotin:

 
Το εχω και εγω στην VC του wii αλλα δεν εχω κατσει ακομα να ασχοληθω... :D

Ωραιο review και παλι!! (εχω βαρεθει να το λεω :p )
 
Φιλε γιαννη οταν δεν εχεις καποιο αλλο παιχνιδι σταματημενο για να το συνεχισεις δωσε μια ευκαιρια αποκλειστικα στο zelda II χωρις να σκεφτεσαι καποιο αλλο.Απλα να ξερεις οτι δυσκολο παιχνιδι.Οχι τοσο πολυ ωσο η NES εκδοση αλλα παραμενει αρκετα δυσκολο.
 
Eδω εχουμε τον τελικο του παιχνιδιου και ειναι o shadow link που τον βρισκουμε και σε αλλα zelda.Φυσικα ο τυπος που παιζει χρησιμοποιη τον ευκολο τροπο για να τον νικησει.Ετσι και τον παιξεις στα ισια ειναι εξωφρενικα δυσκολο να νικηθει.

 
Πολύ ωραίο το review σου. Πράγματι από τα πιο παρεξηγημένα παιχνίδια. Σίγουρα δεν είναι το τέλειο παιχνίδι και με την δυσκολία του δεν το καθιστάς ως επιλογή για όλους (ακόμα και για οπαδούς της σειράς πλην των πιο σκληροπυρηνικών που έχουν υπομονή γαϊδάρου) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι τελείως απαίσιο.

Αφιερωμένο στους οπαδούς του παιχνιδιού το παρακάτω τραγούδι:

[video=youtube;MRpfgo-1kNQ]

Να το μισήσουν για άλλους λόγους όπως την αδικαιολόγητη, μαζοχίστικη και φθηνή δυσκολία του (συνηθισμένο φαινόμενο στα παιχνίδια της εποχής που προκάλεσε αρκετά ψυχολογικά τραύματα) να το καταλάβω. Αλλά να το μισήσουν επειδή το κάνανε action rpg δεν μπορώ να το καταλάβω. Η ειρωνεία πάντως είναι ότι παρόλο που η Nintendo δεν ξανάβγαλε άλλο Zelda στο ίδιο στυλ επείτα απ΄όλες αυτές τις αρνητικές κριτικές αρκετά άλλα παιχνίδια ακολούθησαν τα χνάρια του Zelda II. Kαλή ιδεά πάντως θα 'ταν εαν η Nintendo έβγαζε ένα βελτιωμένο remake του όπως κάνανε με το πρώτο Metroid και βγάλανε το Metroid Zero Mission για το Gameboy Advance. Eυτυχώς ο Joakim Sandberg (ταλαντούχος δημιουργός ποιοτικών indie games όπως το Noitu Love 2) έβγαλε το Legend of Princess τ' οποίο αν κι ο δημιουργός σχολιάζει ότι δεν έχει καμία σχέση με την σειρά Zelda προσωπικά μου θυμίζει το Zelda II αλλά προς το πιο action χωρίς rpg στοιχεία.

http://www.konjak.org/index.php?folder=4&file=11
 
Το zelda II the adventure of link εχει πολυ καλη ιστορια και συμφωνω μαυτο που λες να εκανε καποιο Remake η Nintendo.Πιστευω οτι θα εκανε μεγαλη επυτηχια και θα το γουσταραν ακομα και αυτοι που για δεικους τους λογους το κατεκριναν.Τα Νoitu love 2 και Τhe legend of princess ειναι παιχνιδαρες τα εχω τερματισει και τα δυο και οτι και αν λεει ο Sandberg το the legend of princess απο τον τιτλο τον χαρακτηρα ακομα και την κοτα που περνει και πεταει ολα θυμιζουν zelda.Oποιοσδηποτε και να το δει για ενα λεπτο μονο zelda θα του θυμισει.Φυσικα ειναι εξαιρετικο παιχνιδι αλλα ειναι πανευκολο και πολυ μικρο.

Φοβερο το βιντεο φιλε :D :D:D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ξεκίνησα πριν απο μερικές ημέρες στο 3DS, όπου το έχω πάρει δώρο με τα ambassador games. Πράγματι είναι δύσκολο και διαφορετικό απο το 1 . Ακόμα δεν έχω μάθει πως να κάνω τα μαγικά καλά καλά. Είμαι στο 1ο παλάτι και δυσκολεύομαι με κάτι ιππότες. Φαντάζομαι παρακάτω τι με περιμένει.
 
divined είπε:
Το ξεκίνησα πριν απο μερικές ημέρες στο 3DS, όπου το έχω πάρει δώρο με τα ambassador games. Πράγματι είναι δύσκολο και διαφορετικό απο το 1 . Ακόμα δεν έχω μάθει πως να κάνω τα μαγικά καλά καλά. Είμαι στο 1ο παλάτι και δυσκολεύομαι με κάτι ιππότες. Φαντάζομαι παρακάτω τι με περιμένει.
Tο εχω στο 3ds αλλα δεν το εχω παιξει και δεν ξερω αν το συστημα με τα Εxp points ειναι αυτουσιο με του nes η αν το εχουν κανει πιο ευκολο προς τον παικτη οπως στην virtual console.Aν παρεμεινε οπως το nes η δυσκολια του παιχνιδιου ειναι εξωπραγματικη αν οχι δεν ειναι τοσο αλλα παραμενει πολυ δυσκολο.Σε περιμενει πολυ πραμα παρακατω.
 
Τα exp πρέπει να παραμένουν όπως το παλιό. Παρατήρησα, ότι μηδενίζονται μόλις χάσεις και τις τρεις ζωές σου.

Παρεπιμπτόντως, έχουν κυλοφορήσει εδώ και δύο βδομάδες τα GBA ambassador games, στα οποία περιλαμβάνεται και το Legend of Zelda Minish Cap. Το σοβαρό κατά εμέ μειονέκτημα αυτών των κυκλοφοριών, είναι ότι το 3DS δεν πέφτει σε sleep mode, μόλις κλείσεις το καπάκι. Το παιχνίδι συνεχίζει να τρέχει κανονικά.
 
divined είπε:
Τα exp πρέπει να παραμένουν όπως το παλιό. Παρατήρησα, ότι μηδενίζονται μόλις χάσεις και τις τρεις ζωές σου.
Παρεπιμπτόντως, έχουν κυλοφορήσει εδώ και δύο βδομάδες τα GBA ambassador games, στα οποία περιλαμβάνεται και το Legend of Zelda Minish Cap. Το σοβαρό κατά εμέ μειονέκτημα αυτών των κυκλοφοριών, είναι ότι το 3DS δεν πέφτει σε sleep mode, μόλις κλείσεις το καπάκι. Το παιχνίδι συνεχίζει να τρέχει κανονικά.
Πολυ καλο το minish cap αλλα σαν ολα τα παιχνιδια της σειρας το εχω λιωσει μεχρι εκει που δεν παει αλλο.Χλωμο να το παιξω και στο 3DS.
 
tumblr_ltznmdxR7W1qbw2q1o1_500.jpg

Για να τα λέμε όλα, να πούμε κι απο που εμπνεύστηκαν οι ιαπωνέζοι σχεδιαστες.

%u0025CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%B9%CF%8C%CE%B6%CE%B7%CF%821.jpg

teo ok.jpg
 
χαχαχαχαχα ωραιος ρε φιλε :D :D:D:D
 
Νομίζω ότι μπορούσες στο ΝΕS να κανεις save ειχε μνήμη μες στην κασσέτα. Απλά το μόνο που ήθελε, ήταν όταν το έσβηνες να πάταγες ταυτόχρονα το POWER + RESET αν θυμαμαι καλα. Και είχε χωρο για να σώσουν 3 παιχτες.
 
Το τελείωσα πριν απο λίγες εβδομάδες. Τελικά, ήταν αρκετά δύσκολη η τελική μάχη. Ειδικά μέχρι να φθάσεις στο σπήλαιο του δράκου, πριν πας στο Great Palace.

To Great Palace αν και αρχικά φαίνεται χαοτικό, είναι σχετικά εύκολο να καταλήξεις στον τελικό εχθρό, αν ακολουθήσεις συγκεκριμένη διαδρομή.

Απίστευτη δημιουργία για την εποχή.
 
Πιο εύκολο από το 1 αν και είχα την εμπειρία από το ninja boy 2 που ήταν στο ίδιο στυλ. Απλά παιχνιδαρα
 
Πίσω
Μπλουζα