Zombies Ate My Neighbors

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.323
Αντιδράσεις
5.920
Το zombies ate my neighbors κυκλοφορησε αρκετα χρονια πριν το μακρινο το 1993.19 χρονια μετα δεν εχει χασει τιποτα απο την φρεσκαδα του απο το χιουμορ του και παραμενει ενα απο τα καλητερα παιχνιδια και σιγουρα μεσα στο top ten παιχνιδιων του snes.

H διαφορετικοτητα της πλοκης αυτου του παιχνιδιου σε σχεση με αλλα ειναι οτι εδω δεν υπαρχει πλοκη αλλα υπαρχει μια τυπικη ιστορια μονο και μονο για να υπαρχει κατι.Ο Dr Tongue εχει ριξει στην μαχη ορδες απο πεινασμενα ζομπι και διαφορα αλλα τερατα με σκοπο την παγκοσμια κυριαρχια.Δυο εφηβοι ο zeke και η julie αναλαμβανουν να σταματησουν τα ζομπι και να σωσουν τους γειτονες του και γενικα ολο τον κοσμο,Στην πορεια του παιχνιδιου μαθενετε και καποιες αλλες λεπτομερειες οπως ειναι ο zeke και η jylie αδερφια;μηπως ειναι απλα φηλοι η μηπως η σχεση τους ειναι πιο ρομαντικη;Φυσικα και μπορειτε να αγνοησετε ολα αυτα.

Το παιχνιδι εχει overhead οπτικη επιτρεποντας στον παικτη να δει πιο ευκολα της περιοχες καθε επιπεδου.Ο σκοπος του παιχνιδιου ειναι να σωσετε ωσα πιο πολλα αβοηθητα θυματα μπορειτε πετσοκοβοντας φυσικα και ωσο πιο πολλα ζομπι και τερατα μπορειτε.Το παιχνιδι ξεκιναει με 10 ατομα που πρεπει να σωσετε και ωσα μπορεσετε να σωσετε τελικα τοσα θα υπαρχουν και στην επομενη πιστα.Για παραδειγμα αν σωσετε 9 ατομα στην πρωτη πιστα τοτε θα ξεκινησετε την επομενη πιστα και θα υπαρχουν αλλα 9.Αν δεν σωσεται κανενα τοτε μοιραια θα δειτε το game over.Φυσικα περνετε τους αναλογους ποντους για καθε ατομο που σωζετε.Το παιχνιδι εχει και επιλογη save.Καθε 4 επιπεδα σας δεινεται ενας κωδικος αλλα προσοχη δεν κραταει τα πραγματα που βρισκονται στο inventory σας.Ωσον αφορα τους γειτονες και τα τερατα υπαρχει πολυ μεγαλη ποικηλια και περιλαμβανουν δασκαλες,στρατιωτες,μαζορετες,σκυλια αλλα και απο τερατα υπαρχουν ζομπι,δολοφονοι με πριονια,βρυκολακες,μουμιες,φρανκεσταιν και παρα πολλα αλλα.Φυσικα το ιδιο ιχυει και για τα οπλα οπου υπαρχουν οπου εχεται στο οπλοστασιο σας οπλα,τοματες,κουτακι σοδας,μπαζουκας μεχρι και εργαλεια κηπουρικης.Γενικα σχεδον τα παντα σαυτο το παιχνιδι χρησειμευουν στο να σκοτωσετε τα τερατα.Ενα αλλο φοβερο σημειο του παιχνιδιου ειναι το χιουμορ του ΠΧ Ο οι τιτλοι που σας προιδεαζουν πριν απο καθε επιπεδο αλλα και γενικα διαφορα που αφορουν τους γειτονες η τα τερατα οπως ενα τεραστιο μεταλαγμενο μωρο που ειναι αρχηγος επιπεδου.Γενικα υπαρχουν πολλα αστεια και χιουμοριστικες στιγμες στο παιχνιδι.

Ο χειρισμος τουειναι απλοικος και δεν θα σας προβληματισει καθολου.Με τον σταυρο κινητε τον χαρακτηρα σας με το κουμπι πυροβολητε και με αλλο κουμπι επιλεγετε απο το inventory σας κτλ.Πανευκολος και απλα υπεροχος χειρισμος.Η μουσικη ειναι απο τα καλητερα σημεια του παιχνιδιου .Πραγματικα φτανει σε τελειο βαθμο ωσον αφορα την μουσικη σε videogame.Ειναι σκοτεινη και τρομακτικη(που λεει ο λογος)αλλα ταυτοχρωνα και με καρτουνιστικο τονο.Υπαρχουν διαφορετικα μουσικα θεματα για καθε περιοχη του παιχνιδιου και αυτο ειναι υπεροχο για το ολο παιχνιδι.Ειναι τοσο υπεροχα τα μουσικα θεματα που ολο και θα πιασετε τον εαυτο σας να σιγοτραγουδαει καποιο απο αυτα.Το ιδιο ισχυει και για τα μουσικα εφε απο τα οπλα τα τερατα και γενικα τα παντα μεσα στο παιχνιδι.Τα γραφικα ειναι πολυ καλα για την εποχη που βγηκε το παιχνιδι φυσικα.Ολοι οι χαρακτηρες και τα περιβαλοντα ειναι πολυ ομορφα σχεδιασμενα και με μεγαλη λεπτομερεια.Τα ζομπι βγανουν απο το εδαφος και μολις τα σκοτωνετε διαλυνονται και για λιγο μενει μονο το κρανιο τους.Σε γενικες γραμμες τα γραφικα ειναι πολυ καλα και δεν υπαρχει καποιο ιδιαιτερο ψεγαδι σαυτα.Το παιχνιδι ειναι πολυ δυσκολο πραγμα που αρχικα δεν το περιμενουμε απο το υφος του παιχνιδιου αλλα πραγματικα η δυσκολια του ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα.Τα τερατα ωσο πιο πολυ προχωραει το παιχνιδι γεινονται πιο δυσκολα οπως και οι αρχηγοι του παιχνιδιου αλλα και το οτι οι γειτονες που πρεπει να σωσετε ειναι σε πιο δυσκολα σημεια στο να τους βρητε και να τους σωσετε.Πχ υπαρχει ενας αρχηγος που ειναι μια τεραστια αραχνη που δεν πεθενει.Για να την σκοτωσετε θα χρειαστητε ενα κρυφο οπλο.Γενικα το παιχνιδι ειναι πολυ δυσκολο και αυτο ειναι πολυ καλο.

Το παιχνιδι αν το τερματισετε δεν υπαρχουν πολλα κρυφα οπως οπλα,διαδρομες και γενικα διαφορα αλλα τετοια που θα σας κανουν να το ξαναρχισετε αμεσως.Με τον απλο και υπεροχο χειρισμο του τα ομορφα γραφικα και την φανταστικη μουσικη δεν υπαρχει περιπτωση συντομα να μην παρετε ξανα το χειρηστηριο στα χερια σας για να μπητε ξανα στην μαχη για την σωτηρια του κοσμου και της γειτονιας σας.Προσωπικα το εχω τελειωση 6 φορες και αφορμη αυτου του Review ειναι οτι σημερα το ξαναξεκινησα για εβδομη φορα.

 
Πολύ ωραίο παιχνίδι και η περιγραφή!

Φαίνεται απλό (χωρίς να χρειάζεται να σπας το κεφάλι σου με γρίφους), αλλά με ψιλοχαλάει η γωνία θέασης (overhead).

Φαντάζομαι αν ήταν platform, θα μου ήταν πιο "γνώριμο".

Πάντως, το κωμικό στοιχείο διαφαίνεται στο gameplay, από το βιντεάκι που έβαλες!

Μπορεί να του δώσω μια ευκαιρία! :)

Ευχαριστούμε, Βασίλη! :thumbup:
 
Να του δωσεις ευκαιρια Μαριανα.Να εισαι σιγουρη οτι θα διασκεδασης πολυ μαυτο το εξαιρετικο παιχνιδι.
 
ΑΑΑΑ τωρα το ειδα το thread !!!! :eek: Απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια για snes το εχω κιολας(σκετη η κασετα) σωζεται ακομα!!! Μπραβο βασιλη ωραιο review .
 
Ajax87 είπε:
ΑΑΑΑ τωρα το ειδα το thread !!!! :eek: Απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια για snes το εχω κιολας(σκετη η κασετα) σωζεται ακομα!!! Μπραβο βασιλη ωραιο review .
Και καλά έκανες που ποσταρες και το είδα και εγώ μόλις τώρα!!!

Το παιχνίδι δεν το ήξερα άλλα με την παρουσίαση του Βασίλη... Πωρώθηκα!!!
 
πολυ καλο και ειδικα το 2πλο του μιλαμε για πολλα γελια... Αγαπημενη στιγμη να πινω το κοκκινο φιλτρο και να σαπιζω τα Zombie και οχι μονο!!!!!

εχω να το παιξω χρονιαααα θυμαμε εχανα σε μια πιστα με "τεραστια σκουλικια???" αν θυμαμαι καλα.. Πρεπει να το ξαναπαλεψω .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιχνιδάρα που ξέρουν λίγοι, πραγματικά μιλάμε για ψυχαγωγία γιατί αυτό είναι τελικά ένα παιχνίδι. Θα μπορούσα να πω οτι είναι ένα απο τα καλύτερα του είδους του αν όχι το καλύτερο.
 
Shinobi είπε:
Παιχνιδάρα που ξέρουν λίγοι, πραγματικά μιλάμε για ψυχαγωγία γιατί αυτό είναι τελικά ένα παιχνίδι. Θα μπορούσα να πω οτι είναι ένα απο τα καλύτερα του είδους του αν όχι το καλύτερο.
Ετσι ακριβως ειναι φιλαρακι σωστα τα λες :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα