ZPC-GX31: Επιστροφή στις ρίζες!

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
Ισως το τελειοτερο 8-16bit emulation μηχανημα (μετα το ΧΒΟΧ φυσικα!!!). Με εμφανιση που παραπεμεπει στα αγαπημενα μας home (AMIGA/ST styling, ασημενιο-μαυρο σαν τα XL, ολομαυρο σαν τα CPC/ZX) προσωπικα δεν θα ειχα ενδοιασμο να το συνδεω σε LCD τηλεοραση μαζι με κανενα CMS η Competition Pro (USB) joystick, και να το χρησιμοποιω με ενα σωρο emulators να το απαρτιζουν, η απλα σαν ενα dedicated home computer που να τρεχει linux!

zero.jpg


Πανεμορφο..

zeroblack.jpg


Αν εβγαζε ακομα computers o sinclair, ετσι θα ηταν (Συν την κλασσικη κοκκινη ριγα!)

Λιγο τσιμπημενη η τιμη του, τεχνολογικα δεν ειναι και οτι νεωτερο, αλλα εχει αυτη την αισθηση που μας χαριζαν τα ολα-σε-ενα μηχανηματα μας των 80's. Να δω ποιον δεν προδιαθετει για home gaming αυτο το μηχανημα (διατιθεται και με φορτωμενη εκδοση linux)! Σιγουρα αυτο το μηχανημα δινει ενα πολυ διαφορετικο home στιγμα, στα πνιγμενα απο laptop και desktop computers σπιτια μας.

Τα site διαθεσης του:

http://www.cybernetman.com/default.cfm?DocId=616

www.sub300.com

Και το κυριο ερωτημα.. σε τι χρωμα να το πρωτοδιαλεξεις?!?!

Home computing is back!

Προβολή συνημμένου 57683 Προβολή συνημμένου 57684
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To ειχα στα favorites με σκοπο να το ποσταρω και εγω,οντως θυμιζει 80ς. :D
 
Aardvark, ειμαι πολυ ζεστος στην σκεψη αποκτησης του. Ελπιζω να μην μου μπει "σφηνα" στην αγορα των C64!!
 
Εκπληκτικό!

Χρώμα δεν τίθεται θέμα, μαύρο φυσικά.. Και όποιος είναι μπελαλής μπορεί να του κοτσάρει και ρίγες και λογότυπο

"ΖΧ Spectrum 2008"

και φυσικά το απόλυτο "SINCLAIR"!!!!!!!
 
Λες να έρθει κι εδώ,Ελλάδα ;

Μπαααα,δε νομίζω..!
 
Πολύ ωραίο μηχάνημα, πιάνει και λίγο χώρο, αλλά η τιμή του είναι αρκετά τσιμπημένη..
 
theoritikos είπε:
Πολύ ωραίο μηχάνημα, πιάνει και λίγο χώρο, αλλά η τιμή του είναι αρκετά τσιμπημένη..
Εχεις δικιο theoritike αλλα μπρος στα καλη..

Εχουμε να δουμε κατι τετοιο απο την εποχη του Sinclair PC200. Και εχουν περασει υπεραρκετα χρονια απο τοτε.. κατσε να χτυπησω τα commodoria πρωτα (!) και το βλεπω να το κανω ενα live test! Τοο good to miss..
 
ZPC-GX31 Νεος Home PC

Λετε να ξαναγυρισουμε στο Home design (Atari St/Amiga style) Mακαρι!

zpc_9100_photo.jpg


allinonepc_side.jpg


allinonepc_rear.jpg


750GB of hard drive storage,

4GB of 667MHz DDR 2 memory,

an optical drive and

an Intel Core 2 Quad processor.

http://www.cybernetman.com/Default.cfm?DocID=9000
 
Ότι και να είναι πάλι pc είναι πάντος.

Αν δεν βάλουν υποδοχή για κασέτα δεν θα φτάσει ποτέ στην ολοκλήρωση. :D

Η πιο καλή μαγκιά για όποιον έχει χρόνο να ασχοληθεί είναι:

1)Να πάρει ένα παλιό amstrad cpc κουτί

2)Να αγοράσει ένα nano-itx ή mini-itx motherboard

3)Να το τοποθετήσει εντός του κουτιού

4)Να πάρει ένα keyboard να του βγάλει τα πλήκτρα και να συνδέσει τα πλήκτρα

του amstrad

5)Να βάλει έναν 2.5 δίσκο και να του βάλει Linux ή Windows

6)Να φτιάξει μια μικρή εφαρμογή που να θυμίζει το shell του Amstrad OS

και να βάλει βασικά να κάνει list και load

7)Η εφαρμογή αυτή να αντικαθιστά το shell των Windows (μια αλλαγή στο

registry είναι μόνο) και να καλεί έναν amstrad emulator για να φορτώνει

το παιχνίδι που διάλεξε με το load

8)Παίρνεις και 2 arcade joystick usb και τα τοποθετείς

9)Παίρνεις και ένα monitor 14" και είσαι έτοιμος (τα mini-itx έχουν video out)

Αν είσαι και ποιο μερακλής φτιάχνεις το πλαίσιο του amstrad σε ξύλο και το λακάρεις. Και προσθέτεις και ένα slim line dvd για να έχεις τα παιχνίδια σε cd. Και αντί για 2.5 δίσκο βάζεις μια cf card.

Μάλιστα μπορείς να βάλεις μια διανομή σαν το damn small linux και να μην καταλαβαίνεις καν ότι υπάρχει άλλο λειτουργικό εκτός του Amstrad.

Αυτό είναι ένα μελλοντικό project που θέλω να ασχοληθώ , αλλά λόγο έλλειψης χρόνου ακόμα το σχεδιάζω. :precry:

Αλλά το ίδιο μπορεί να γίνει και για spectrum πάντος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vagosgta3 είπε:
Λετε να ξαναγυρισουμε στο Home design (Atari St/Amiga style) Mακαρι!

Δεν νομίζω ότι είναι 'μακάρι'. Εκ πρώτης όψεως φέρνει αναμνήσεις. Σκέψου το για λίγο όμως, πώς θα είναι να έχεις αυτό το τέρας αντί για το πληκτρολογιάκι σου... απλά καμμία σχέση. Τ'αγαπάμε, ναι, αλλά η εργονομία έχει προοδέυσει πολύ από τότε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έγινε συνένωση των δυο threads που αφορούσαν το ίδιο αυτό θέμα,και παράλληλα έγινε μια μικρή επεξεργασία κάποιων posts,που κρίθηκε απαραίτητη λόγω της συνένωσης αυτής,ώστε να βγαίνει νόημα,όπως επίσης έγινε και διαγραφή κάποιων άλλων -περιττών πλέον- posts....

 


Συνεχίζουμε την κουβέντα μας εδώ λοιπόν...
 
8)

ειναι... ειναι....

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!
 
Που ειναι ο Sugar να του κοτσαρει ενα

"Αmstrad 6128++ double plus 2008 edition" να θησαυρισει. :xm:

:banghead: :banghead: :bash:
 
Ναι! Με BluRay 3"!
 
Ναι και Cell Processors. :D
 
Eφφετζίδικο το εργαλείο, δέ λέω !!! Ίσως έπρεπε να έχει και S-video, για να είναι ολοκληρωμένο σαν λύση. Σκέφτομαι πολύ καιρό την δημιουργία ενός emulator PC. Εγώ έλεγα να το "χώσω" σε αυτά τα Lanbox, τα μικρά κουτιά, και να του ρίξω πάνω ασύρματα joypads,keyboards,mouse κλπ και να τρέχει κανα frontend τύπου gameex...Έχει ασχοληθεί κανείς ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα