ZX+2 δεν έχω εικόνα

jimn

RetroN00b
Joined
14 Αύγ 2013
Μηνύματα
23
Αντιδράσεις
1
Κάτοχος λοιπόν και ενός spectrum +2 προσπαθώ να τον συνδέσω στην τηλεόραση ΑΝΕΠΙΤΥΧΩΣ.

Η τηλεόραση είναι LG tft, και η σύνδεση γίνεται με απλό rf καλώδιο,κάνω την αναζήτηση στην

συχνότητα αλλά τζίφος.

Να σημειώσω ότι το τροφοδοτικό ΔΕΝ είναι μαμά,αλλά του εμπορείου με τις ίδιες προδιαγραφές.

Τι στο καλό μπορεί να φταίει,από που να ξεκινήσω ??

Ευχαριστώ
 
Kαλο θα ηταν να δοκιμασεις σε μια παλαιοτερη τηλεοραση ή εστω σε αλλη TFT,εαν εχεις.Εαν οχι,βαλε την χειροκινητη αναζητηση.Το τροφοδοτικο που εχεις εχει την σωστη πολικοτητα και την σωστη ισχυ (amperes)?Mπες στα "τυφλα" σε 128 ή 48 basic και πατα τα πληκτρα..ακους κλικ?γραψε πχ BEEP 80,5..ακους κατι??
 
Οταν πατας πληκτρα, ακους τικ-τικ? (σημειωση:δεν ξερω αν η Amstrad-οποιημενοι Spectrums ειχαν αυτο το "κουσουρι")

Πηγες χειροκινητα στη συχνοτητα UHF36?
 
angel_grig είπε:
Kαλο θα ηταν να δοκιμασεις σε μια παλαιοτερη τηλεοραση ή εστω σε αλλη TFT,εαν εχεις.Εαν οχι,βαλε την χειροκινητη αναζητηση.Το τροφοδοτικο που εχεις εχει την σωστη πολικοτητα και την σωστη ισχυ (amperes)?Mπες στα "τυφλα" σε 128 ή 48 basic και πατα τα πληκτρα..ακους κλικ?γραψε πχ BEEP 80,5..ακους κατι??
Δοκιμασα σε χειροκίνητο και δυστυχώς τίποτα.

Από πολικότητα είμαι οκ και το τροφοδοτικό είναι εντάξει(9ν 2800mA).

Στην πολικότητα αν την είχα ανάποδα δεν θα άναβε το μηχάνημα,σωστά???

Θα δοκιμάσω σε μια crt των γονιών μου να δω μήμπος και κάνω κάτι εκεί.

Wally είπε:
Οταν πατας πληκτρα, ακους τικ-τικ? (σημειωση:δεν ξερω αν η Amstrad-οποιημενοι Spectrums ειχαν αυτο το "κουσουρι")
Πηγες χειροκινητα στη συχνοτητα UHF36?
Πήγα χειροκίνητα και στην 36 αλλά και στην 35 που μου είπαν ότι παίζει ο spectrum και δυστυχώς τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχην το λαμπακι αναβει κανονικα? τοτε εισαι σιγουρος οτι περνει ρευμα...
 
jimn είπε:
Στην πολικότητα αν την είχα ανάποδα δεν θα άναβε το μηχάνημα,σωστά???

Θα δοκιμάσω σε μια crt των γονιών μου να δω μήμπος και κάνω κάτι εκεί.
Nαι ,λογικα δεν θα αναβε.Δοκιμασε στην crt και τα λεμε...
 
Στους κλασικους ZX νομιζω οτι η αναποδη πολικοτητα τους εκαιγε διαφορα...
 
Wally είπε:
Στους κλασικους ZX νομιζω οτι η αναποδη πολικοτητα τους εκαιγε διαφορα...
Δεν τίθεται θέμα πολικότητας,κάπου αλλού είναι το θέμα αλλά που?
 
Λοιπόν η δοκιμή στην crt έγινε,φάνηκε στο βάθος εικόνα αλλά με πάρα πάρα πάρα πολλά χιόνια,δυστιχώς η τηλεόραση δεν είχε μικροσυντονισμό για να το φέρω όσο το δυνατόν καλύτερα μπορούσα.

Τώρα καταλήγουμε κάπου??

Εδώ να σημειώσω ότι πρίν από κανένα 6μηνο και βάλε που τον είχα ξαναδοκιμάσει είχε εικόνα και μάλιστα σε tft τηλεόραση.
 
Καλο αυτο,αρα λειτουργει ο υπολογιστης..οταν τον δοκιμασες πριν 6 μηνες ειχες το ιδιο τροφοδοτικο?Μπορει να εχει προβλημα το modulator για τα χιονια που λες.Μπορεις να τον δοκιμασεις με καλωδιο scart που ειναι ευκολο να το φτιαξεις/βρεις.
 
Aardvark είπε:
Εμενα ηταν λαθος το τροφοδοτικο ,μια στις χιλιες να ισχυει και στην δικια σου περιπτωση αλλα χωρις φωτο υποθεσεις κανουμε. 


http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?9828-%D0%F1%FC%E2%EB%E7%EC%E1-%EC%E5-Spectrum-2&p=311152&viewfull=1#post311152

 


http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?9828-%D0%F1%FC%E2%EB%E7%EC%E1-%EC%E5-Spectrum-2&p=321676&viewfull=1#post321676

Τι φωτο να βγάλω ??
 
Το τροφοδοτικο θα μπορουσες αν υπηρχε θεμα με αυτο.
 
angel_grig είπε:
Καλο αυτο,αρα λειτουργει ο υπολογιστης..οταν τον δοκιμασες πριν 6 μηνες ειχες το ιδιο τροφοδοτικο?Μπορει να εχει προβλημα το modulator για τα χιονια που λες.Μπορεις να τον δοκιμασεις με καλωδιο scart που ειναι ευκολο να το φτιαξεις/βρεις.
Επιδή είμαι άσχετος με τα σχέδια,υπάρχει πουθενά η κατασκευή αυτή με εικόνες ή βίντεο να δω πως γίνεται για να το φτιάξω??

Το τροφοδοτικό τότε ήταν 12ν και ίδια με το τωρινό αμπέρ,το μηχάνημα με το 12βολτο δούλεψε 2-3 λεπτά και το επόμενο πρωί πήρα αυτό που έχω τώρα και ξανα άναψε.

Aardvark είπε:
Το τροφοδοτικο θα μπορουσες αν υπηρχε θεμα με αυτο.
Αυτό χρησιμοποιώ



IMG_6760_zps316ab85e.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλο θα ειναι να μην βαζεις παραπανω ταση απο την προβλεπομενη γιατι μπορει να παθεις ζημια.Αυτο που εχεις φαινεται ΟΚ.Ποιον +2 εχεις ?τον γκρι?αν ναι δες εδω .Μπορεις επισης για πιο απλη κατασκευη να βγαλεις composite σημα-δες εδω .Για ετοιμο παρε απο εδω ή εδω ,αναλογα με το μοντελο σου,απο το παιδι που ειναι Ελληνας.
 
Μια χαρά το πρώτο λινκ,θα λύσω τις απορίες μου με γνωστό μου ηλεκτρονικό και θα προσπαθήσω να το φτιάξω και θα επανέλθω με νεότερα
 
zx2_zpsd1878b41.jpg

Επιτέλους μετά από καιρό βρέθηκε ο φταίχτης της όλης κατάστασης.

Ένα καμένο τρανζίστορ αλλάχτηκε από φίλο τεχνικό και ιδού το άμεσο αποτέλεσμα

zx1_zps2d246c8b.jpg

To Σαββατοκύριακο θα αλλαχθεί και ένα καμένο μάλλον τρανζίστορ που επηρεάζει το avout και θα φτιάξουμε και το scart καλώδιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα